سه شنبه, 01 بهمن 1398 ساعت 09:39
کد خبر: 66491

نرخ مالیات کالاهای نفتی و فلزات گرانبها تعیین شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: نمایندگان مجلس در ادامه بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده، ماده 28 آن را که به تعیین نرخ مالیات و عوارض کالاهای نفتی، فلزات گرانبها، همچنین سیگار نوشابه و سایر کالاهای آسیب‌رسان به سلامت اختصاص دارد، تصویب کردند.

بر اساس تبصره 1 بند الف این ماده، نفت خام، میعانات گازی و گاز طبیعی خام که شرکت ملی نفت ایران به پالایشگاه‌ها می‌فروشد، مشمول مالیات نخواهد بود. همچنین واردات بنزین و سوخت هواپیما و گاز طبیعی از سوی شرکت‌های تابعه وزارت نفت در مرحله واردات مشمول مالیات نیست اما مالیات فروش آنها در مراحل بعدی عرضه حسب مقررات مربوط مشمول مالیات می‌شود.
همچنین مطابق تبصره 2 بند الف ماده 28، مأخذ محاسبه مالیات فروش در خرده‌فروشی بنزین و نفت گاز از سوی شرکت‌های غیردولتی دارای مجوز از وزارت نفت، عبارت است از مابه‌التفاوت قیمت خرید محصولات فوق از شرکت‌های پالایش (با احتساب مالیات موضوع این ماده)، با قیمت عرضه آن‌ها به مصرف‌کننده. مابه‌التفاوت مزبور به عنوان درآمد ناشی از ارائه خدمات از سوی جایگاه‌های عرضه بنزین و نفت گاز تلقی می‌شود و مشمول مالیات می‌گردد. همچنین مالیات پرداختی بابت خرید بنزین و نفت گاز به عنوان اعتبار مالیاتی برای جایگاه‌داران منظور نخواهد شد.
در تبصره 3 بند الف این ماده هم آمده است که مالیات پرداختی مؤدیان بابت انواع بنزین و سوخت هواپیما، نفت گاز، نفت سفید، نفت کوره، گاز طبیعی و گاز مایع در صورتی ‏که به‌عنوان مواد اولیه اصلی از سوی واحدهای تولیدی به‌کار برده شود، به ‌عنوان اعتبار مالیاتی آن واحدها قابل ‏پذیرش خواهد بود.‏‎ همچنین مالیات پرداختی واردکنندگان و توزیع‌کنندگان کالاهای مزبور به عنوان اعتبار مالیاتی آنان منظور می‌شود.
بر اساس بند (ب) ماده 28، کلیه واحدهای فعال در زنجیره عرضه کالا و خدمات مربوط به طلا، جواهر و پلاتین مکلفند که حداکثر تا دو ماه پس از لازم الاجراء شدن این قانون از پایانه فروشگاهی مورد تأیید سازمان استفاده کنند و در غیر این صورت اتحادیه‌های ذی ربط و اتاق اصناف ایران موظفند پروانه فعالیت واحدهای موضوع این بند در کل زنجیره مربوط را که بدون استفاده از پایانه فروشگاهی اقدام به فروش کالا یا خدمت می‌کنند، باطل نمایند. نیروی انتظامی نیز موظف است از ادامه فعالیت واحدهای فاقد پروانه جلوگیری کند.
نرخ مالیات و عوارض کالاهای موضوع ماده 28 لایحه مالیات بر ارزش افزوده به این شرح است:‌

شرح کالا

نرخ مالیات (درصد)

انواع بنزین و سوخت هواپیما

30

نفت گاز، نفت سفید، نفت کوره، گاز طبیعی و گاز مایع

15

اصل طلا،جواهر و پلاتین به کار رفته در مصنوعات

معاف

اجرت ساخت، حق العمل و سود فروشنده طلا، جواهر و پلاتین

9

نوشابه‌های قندی گازدار و بدون گاز و سایر کالاهای آسیب‌رسان به سلامت تولید داخل

16

نوشابه‌های قندی گازدار و بدون گاز و سایر کالاهای آسیب‌رسان به سلامت وارداتی

36

سیگار، توتون پیپ و تنباکوی تولید داخلی

25

سیگار، توتون پیپ و تنباکوی تولید داخل با نشان بین‌المللی

40

سیگار، توتون پیپ و تنباکوی وارداتی

65

توتون خام وارداتی

10

توتون فرآوری شده وارداتی (خِرمن توتون)

35

 
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395