آناهیتا یاوری

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین ضمن بیان اینکه تمام اسناد گمرکی مرتبط با فروش ارز صادراتی ام را به مراجع صالح ارائه می دهم، گفت: بانک مرکزی با من لجبازی کرده وجلسه مشترک برگزار نمی کند.رسانه

علی یونسی گفت: متأسفانه عده‌ای با تندروی و حرکات ماجراجویانه و نسنجیده، جمهوری اسلامی را گروگان گرفته‌اند و در ظاهر خود را طرفداران واقعی جمهوری اسلامی و انقلابی معرفی می‌کنند.

علی یونسی در پاسخ به این سئوال که تغییرات قوه قضاییه را مثبت می‌دانید؟ گفت: بله، هم گزینه‌ای که مطرح شده است و هم کسانی که بنا هست به کمک ایشان بیایند را مثبت می‌بینم؛ چون از درون قوه قضاییه می‌آیند. اینکه این افراد از درون قوه قضاییه می‌آیند نشانه خوبی است. و قطعاً بهتر از انتخاب‌هایی است که از خارج قوه می‌آیند و این حوزه را نمی‌شناسند و گاهی شاید تا آخر هم نشناسند و اشتباهات خود را اصلاح نکنند. همین‌جا لازم می‌دانم از مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی نام ببرم. ایشان یکی از موفق‌ترین رؤسای قوه قضاییه بود. البته در ابتدا تندروی‌هایی وجود داشت و در اجرای برخی از احکام تندروی شد، اما این مرحوم خیلی زود متوجه شد که باید تغییراتی در برخی روش‌ها صورت پذیرد و از آن زمان به بعد خدمات زیادی را به دستگاه قضایی عرضه کرد و روش را تغییر داد؛ تخلیه زندان‌ها و زندان زدایی از اقدامات خوب و مؤثر ایشان بود. اما متأسفانه برخی بزرگان بر این روش نماندند.

اهم اظهارات یونسی به شرح زیر است:

آقای رئیسی از درون سیستم قضایی برخاسته است من ایشان را گزینه مناسب‌تری از ده سال گذشته می‌دانم. همین رقیب بودن ایشان به‌نوعی بازدارنده است. کسانی که چهل سال کار قضایی کرده‌اند این فرهنگ بر آن‌ها مسلط شده که چگونه عمل کنند. می‌دانند که قوه مجریه رقیب است و باید رعایت برخی نکات صورت پذیرد.

Extreme

آقای شاهرودی بعد از پایان مأموریت من در وزارت اطلاعات،‌ از من خواست که رئیس سازمان بازرسی کل کشور باشم من قبول نکردم و برای این نپذیرفتن، دلیل داشتم. چون من خود را در موضع مخالف دولت احمدی‌نژاد می‌دیدم و تصورم این بود که اگر در این جایگاه قرار بگیرم که وظیفه‌اش، کنترل و نظارت بر دولت است این از موارد رد در مباحث حقوقی است، یعنی قاضی در جایی که بیم طرفداری یا جانبداری وجود دارد باید برخلاف یا با احتیاط عمل کند. این را امثال آقایان رئیسی، محسنی اژه‌ای و پورمحمدی و رازینی خوب می‌دانند.
تجربه‌ای در این زمینه دارم که وقتی پرونده زهرا کاظمی مطرح و بین دولت و قوه قضاییه اختلاف بالا گرفت و مرتضوی اصرار داشت و مدعی بود که این خانم توسط وزارت اطلاعات به قتل رسیده است و چون قدرت را در دست داشت ملاحظه چیزی را نمی‌کرد، لذا من راه‌حل نزاع در موقعیت وزیر اطلاعات، سه نفر را به‌عنوان حَکَم خدمت مقام معظم رهبری معرفی کردم. این سه نفر، آقایان رئیسی، محسنی اژه‌ای و الهام و هر سه از مخالفان اصلاح‌طلبان و دولت بودند ولی من، آنان را به‌عنوان حَکَم پیشنهاد کردم. بر اساس شناختی که از این‌ آقایان داشتم، مطمئن بودم که حتی اگر مرتضوی را مقصر نشناسند و محکوم نکنند، اما وزارت اطلاعات را تبرئه می‌کنند و این اتفاق هم افتاد.
به‌هرحال من به آقای رئیسی و تیمی که با ایشان شروع به کار می‌کند، خوش‌بین هستم. ممکن است بیشترشان از نظر سلیقه سیاسی با من مخالف باشند، اما من مطمئن هستم که آن‌ها حرفه‌ای عمل می‌کنند نه سیاسی. آفت قضاوت، سیاسی و جناحی عمل کردن است. سیستم قضایی باید حرفه‌ای و بی‌طرف عمل کند.

منبع: سایت جماران

یک نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تصویب و یا رد «FATF» و سایر لوایح چندین ماه است که در مجمع تشخیص مصلحت نظام مانده است، اگر پیوستن به این لوایح بد است، چرا اسرائیل و عربستان هرکاری انجام می‌دهند که ما به این کنوانسیون‌ها محلق نشویم.

عبدالرضا هاشم‌زائی درباره اینکه مطرح می‌شود در کشوری صنایع نظامی  آنچنان پیشرفت می‌کند زیردریایی تولید و به آب می‌اندازند اما صنعت خودرو هنوز نتوانسته یک اتومبیل باکیفیت تولید کند، گفت: بیان کردن چنین چیزی درست نیست؛ زیرا اگر نگاهی به پیشرفت صنایع در دنیا بیاندازید مشاهده خواهید کرد بعد از جنگ جهانی اول و دوم صنایع نظامی کشورها پیشرفت بسیاری کردند و به تبع آن صنایع دیگر گسترش پیدا کردند.
این عضو فراکسیون امید ادامه داد: اتفاقا از ما هم می‌پرسند چطور می‌شود شما موشک قاره‌پیما می‌سازید؛ اما پراید تولید می‌کنید؟!
وی افزود: سوال می‌شود ایران که با کره‌جنوبی صنعت خودروسازی را آغاز کرده است، چرا این کشور امروز اکثر برندها را تولید می‌کند اما شما روز به روز صنعت خودروسازی‌تان عقب‌گرد می‌کند؛ باید به این سوالات جواب داد.
نماینده تهران با اشاره به اینکه شرایط خاص کشور در آنچه در حال رخ دادن است بی‌تاثیر نیست، بیان کرد: عده‌ای عنوان می‌کنند که تصمیم‌گیران به خوبی عمل نمی‌کنند، نمی‌خواهم بگویم مشکلات و مدیریت داخلی بی‌تاثیر نیست قطعا تاثیرگذار هست اما این‌ها دلیل نمی‌شود که ما تحریم‌ها را نادیده بگیریم و جدی تلقی‌شان نکنیم.
هاشم‌زائی با اشاره به مشکلات سر راه فروش نفت گفت: می‌دانید اگر بتوانیم یک بشکه نفت را به قیمت ۵۰ دلار که همان قیمت جهانی است، بفروشیم و بخواهیم پولش را به داخل برگردانیم تا ۱۲ درصد یعنی ۱۲ دلارش را باید هزینه کنیم تا مابقی‌اش به کشور بازگردد؟چرا چنین اتفاقی می‌افتد؟ به خاطر همین تعاملات بین‌المللی و منطقه‌ای است که ما امروز با تحریم‌ها به مشکل برخوردیم.
وی تاکید کرد: چه کسی به ما اجازه داده است که از جیب مردم خرج کنیم؟ این ۱۲ دلار را  باید خرج خود مردم کنیم. کسانی که از معیشت مردم حرف می‌زنند خب همین کار کنند؛ آیا یهتر نیست که وسعت دید داشته باشیم.
این عضو فراکسیون امید مجلس با اشاره به اینکه مدت‌هاست «FATF» ،«CFT» و پالرمو بلاتکلیف هستند، اظهار داشت: ۲۹۰ نماینده مجلس ۳ بار این موضوعات را بررسی کردند و هربار با اکثریت آرا تصویب شده است.
وی ادامه داد: برخی در شورای نگهبان به هر دلیلی آن را رد می‌کنند، به مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌رود و حال این مجمع نمی‌تواند تصمیم‌گیری کند.
هاشمی‌زائی خاطرنشان کرد: آیا ما جزء این کره زمین هستیم یا نیستیم؟ چند کشور جز این کنوانسیون‌ها هستند؟ آیا بهتر نیست بررسی کنیم؟
وی بیان کرد: استدلال برخی‌ها این است که این کنفوانسیون‌ها را گروهی خاص طراحی کرده‌اند، خب سازمان ملل را هم همین گروه‌های خاص طراحی کردند، پس باید از این سازمان خارج شویم!
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ما در یک دهکده جهانی زندگی می‌کنیم و باید یک مقدار با حفظ اصول خودمان با دنیا تعامل داشته باشیم.
وی خاطر نشان کرد: مگر ما می‌خواهیم به تروریسم کمک کنیم؟ مگر ما با پولشویی موافق هستیم؟ ما قوانین بسیاری در کشور تصویب کردیم که با هر دو این مسائل مخالف هستند.
این عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی یادآور شد: خودمان قربانی تروریسم هستیم، هیچ کشوری به اندازه ما رئیس‌جمهورش، نماینده مجلسش، سیاست مردانش و مردمش ترور نشده است؛ پس چرا بهانه دست دشمن می‌دهیم؟
هاشمی‌زائی ادامه داد: عده‌ای عنوان می‌کنند که شما متوجه همه مسائل نیستید، اگر این طور است یک کلاس بگذارند تا ما هم بفهمیم چه خبر است.
وی با بیان اینکه ۴۰ سال است که در سطوح مختلف این نظام خدمت کرده‌ایم، اگر ما را وابسته قلمداد می‌کنند دستمان را قطع کنند، گفت: چندین ماه است که «FATF» و بقیه لوایح معطل مانده‌اند، معیشت مردم به مشکل برخورده است.
این نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ما باید مبادلات بین‌المللی را انجام دهیم و مسائل پولی و بانکی را حل کنیم، گفت: اگر پیوستن به این لوایح بد است، چرا اسرائیل و عربستان هرکاری انجام می‌دهند که ما به این کنوانسیون‌ها محلق نشویم.
وی بیان کرد: برجام اگر از ما امتیاز گرفته بود و به نفع طرف‌های طرف مقابل بود چرا ترامپ از آن  خارج شد؟
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: چه کشورهایی عضو «FATF» نیستند؟ جز یکی_دو کشور که دولت مستقر ندارند؛ حتی فلسطین و لبنان هم عضو این سازمان هستند.
به گفته وی این بحث در مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال پیگیری است و خود مجمع هم باید مسئولیت عدم تصویبش را بپذیرد.
هاشم‌زایی اظهار داشت: اگر مجمع این لوایح را تصویب نکرد سخنگویش باید شفاف بیان کند که چرا این اتفاق نیفتاده است.

منبع: ایلنا
شنبه, 04 اسفند 1397 ساعت 17:30

نتایج رقابت غول های موبایل اعلام شد

طبق آمار فروش  غول های موبایل در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۸ میلادی سامسونگ همچنان در صدر پرفروش‌ترین برند موبایل در جهان قرار دارد.

بعد از آنکه آمار و گزارش‌های مربوط به میزان فروش غول های موبایل در جهان در بازه زمانی سه ماهه چهارم و پایانی سال ۲۰۱۸ میلادی منتشر شد، بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران از ادامه روند سلطه شرکت سامسونگ به عنوان پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین برند گوشی هوشمند جهان سخن گفته و بر آن تاکید کردند.
با نگاه مختصری به میزان فروش گوشی‌های هوشمند در فصل پایانی سال گذشته به وضوح می‌توان دریافت که سامسونگ از بزرگترین و قدرتمندترین رقبایش یعنی اپل و هواوی سبقت گرفته و همچنان جایگاه نخست خود را در این رده‌بندی حفظ کرده است.
یکی دیگر از نکات قابل توجهی که در این فهرست به چشم می‌خورد، کاهش چشمگیر میزان فروش گوشی‌های آیفون اپل است.


Mobile giants
بر اساس گزارش مؤسسه تحقیقاتی و پژوهشی گارتنر که در cnbc آمده است، در این مدت زمان سه ماهه بالغ بر ۴۰۸ میلیون دستگاه گوشی هوشمند در بازارهای جهانی به فروش رفته است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن تنها شاهد یک پیشرفت ۰.۱ درصدی بوده است.
در این بازه زمانی، همچنین گزارش شده است که سامسونگ با فروش بالغ بر ۷۱ میلیون دستگاه گوشی هوشمند توانسته است سهم ۱۷.۳ درصدی را به خود اختصاص دهد. البته لازم به ذکر است که این شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن، با یک کاهش ۰.۹ درصدی مواجه شده است که این امر آن در برابر یکی از رقبای بزرگ چینی خود یعنی هواوی آسیب پذیر تر کرده است و ممکن است این غول تکنولوژی چینی بتواند در آینده‌ای نزدیک جایگاه نخست سامسونگ را از آن خود کند و از آن سبقت بگیرد.
سهم هواوی با فروش ۱۷ میلیون دستگاه گوشی بیشتر نسبت به مدت مشابه سال گذشته موفق شده است سهم خود را از بازار گوشی‌های هوشمند از ۴ به ۱۴.۸ درصد برساند.
اپل نیز با اینکه همچنان سهم بیشتری از بازارهای جهانی موبایل نسبت به هواوی در اختیار دارد و سهم آن معادل ۱۵.۸ درصد گزارش شده است، اما باز هم در این بازه زمانی سه ماهه دچار کاهش ۹ میلیون دستگاهی میزان فروش نسبت به سال گذشته شده است که این اعداد و ارقام نشان دهنده ضعیف‌ترین عملکرد اپل از سه ماهه نخست سال ۲۰۱۶ میلادی است.

منبع: ایسنا
سرپرست دفتر برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی جوانان گفت: طبق تبصره ۱۶ لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور، بانک مرکزی می‌تواند یارانه پرداختی به اشخاص را به عنوان تضمین دریافت وام ازدواج 30 میلیون تومانی بپذیرد.

حواله‌هایی که طی روزهای گذشته باعث اعتراض بازیکنان این تیم شده بود نقد شد.

 

بازیکنان استقلال هفته گذشته به دلیل نقد نشدن حواله‌هایی که از اسپانسر باشگاه گرفته بودند اعتراض کرده و پژمان منتظری و روزبه چشمی هم در واکنش به این موضوع اعتراضاتی داشتند.

استقلالی‌ها پولدار شدند

بعد از این اتفاقات بود که مسئولان باشگاه استقلال در نشست هیات مدیره پیرامون مشکلات مالی باشگاه تصمیماتی اتخاذ کردند تا در اولین فرصت مطالبات بازیکنان را پرداخت کنند که در نهایت این اتفاقات رخ داد و روزهای پنجشنبه و امروز مبالغ تمامی حواله‌ها به حساب بازیکنان استقلال واریز شد تا آبی پوشان به مطالبات قبلی خود برسند.

مسئولان باشگاه استقلال تصمیم دارند تا اواخر اسفند ماه درصدی از قراردادهای بازیکنان این تیم را به حساب آنها واریز کنند.

منبع: خبر آنلاین

شنبه, 04 اسفند 1397 ساعت 15:40

سرطان معده در کمین مردان مازندرانی

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: استفاده بی رویه از کباب و گوشت قرمز مردان مازندرانی را در معرض خطر ابتلا به سرطان معده قرار داده است.

 

محسن اعرابی روز شنبه و همزمان با هفته سلامت مردان گفت : براساس گزارش معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سرطان معده رایج ترین و کشنده ترین بیماری در میان مردان مازندرانی است.
وی با اعلام این که بر اساس آمار حدود 61 درصد از مردان مازندرانی از چاقی و اضافه وزن رنج می برند، توضیح داد: 20 درصد از مردان این خطه شمال کشور چاق هستند و 41 درصد هم اضافه وزن دارند.
اعرابی گفت: علاوه بر این، بررسی نشان داده است که 52 درصد مردان مازندرانی دارای چاقی دور شکمی هستند.
معاون مرکز بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران دلیل بروز این مشکلات در مردان مازندرانی را ناشی از پرخوری و تحرک کم دانست.

نمک دوستی مردان 
دکتر اعرابی مصرف بی رویه نمک را یکی از عادت های بد تغذیه ای در مردان مازندرانی دانست و گفت : آمارها نشان می دهد که مصرف نمک در درصد بالایی از مردان این منطقه از شمال کشور بیشتر از استاندارد جهانی است.
وی مصرف زیاد نمک را هم در بروز بیماری سرطان معده در مردان مازندرانی موثر دانست و اضافه کرد: استاندارد مصرف نمک برای افراد زیر 50 سال حدود پنج گرم و بالای 50 سال نیز سه گرم در روز است، در حالی که مردان مازندرانی این میانگین را رعایت نمی کنند.
این پزشک متخصص همچنین یکی از دیگر از عادات بد غذایی در مردان مازندرانی را آشامیدن مایعات داغ و مصرف زیاد فست فود بیان کرد.

 توصیه به مصرف قرص آسپرین 
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران راهکار غلبه بر بیماری ها را تغییر سبک زندگی به خصوص در تغذیه دانست و در عین حال به مردان بالای 40 سال مازنی توصیه کرد که حداقل روزانه یک عدد قرص آسپرین 80 میلی گرمی مصرف کنند.
به گفته دکتر اعرابی، مصرف این قرص می تواند تا 30 - 35 درصد از ابتلا به سرطان معده و روده در این افراد جلوگیری کند.
براساس سرشماری نفوس و مسکن سال 95، جمعیت مازندران حدود سه میلیون و 283 هزار نفر است که بیش از 51 درصد آنها را مردان تشکیل می دهند.

علی ضیا قصد دارد در برنامه شب عید خود متفاوت از برنامه های گذشته  سلبریتی ای را در برنامه‌اش دعوت نخواهد کرد.

امسال هم تقریبا مثل هر سال شبکه‌های مختلف سیما پر هستند از جنگ‌های عیدانه. برنامه‌هایی که عادت کردیم پر باشد از ستاره‌های سینما، موسیقی و ورزش و البته این اواخر شاخ‌های فضای مجازی قابل پخش هم به این دست برنامه‌ها اضافه شده‌اند.
امسال اما علی ضیا و برنامه فرمول یک ویژه نوروزشان برای شبکه یک تغییراتی در روال همیشگی‌شان ایجاد کرده‌اند. آنها در ماه‌های گذشته لیستی چندهزار نفره از افراد عادی که به خاطر فعالیت‌های اجتماعی‌شان چهره شده‌اند را ردیف کرده‌اند و قرار است از میان‌شان چهره سال کشور را برگزینند.
پروژه‌ای که مهمانانش با یکی از همین کدهای دستوری گزینش شدند و تعدادشان به ۴۰ نفر رسیده است. این ۴۰ نفر اما دیگر به رای مردم گذاشته نشده‌اند بلکه هیات داورانی از چهره‌های سرشناس سیاسی، اجتماعی و هنری از میان‌شان دست به انتخاب زده‌اند.
چهره‌هایی چون سورنا ستاری معاون علمی رئیس جمهور، نرگس آبیار و محمدحسین مهدویان کارگردانان سینما، علی مطهری، طیبه سیاووشی، بهروز نعمتی و الیاس حضرتی از نمایندگان مجلس، محمد درویش کارشناس محیط زیست، علیرضا فغانی داور بین‌المللی فوتبال، آرش خوشخو روزنامه‌نگار این انتخاب را بر عهده دارند. هیاتی ۳۵ نفره که هر کدام‌شان به هر یک از این مهمان‌ها رای داده‌اند و در لحظه سال تحویل به رای‌شان از میان ده نفر برگزیده، چهره سال کشور از نگاه شبکه اول انتخاب می‌شود.
چطور نوبت به مردم عادی رسید؟
علی ضیا مجری فرمول یک که این پروژه را برای سال تحویل شبکه اول طراحی کرده است، می‌گوید: «با همه احترامی که برای سلبریتی‌ها قائلیم اما به خودمان گفتیم بیاییم این بار سراغ خود مردم برویم. رفتیم سراغ سوژه‌هایی از دل مردم عادی که برای رشد امید در کشور تلاش می‌کنند. گفتیم یک‌بار میدان دست این افراد باشد تا برای مردم از کارها و انگیزه‌های‌شان بگویند. واقعا هنوز هم نمی‌دانیم حاصل کار چه می‌شود ولی برای‌مان جالب بود که یک‌بار در آن ساعات که همه دوست داریم حال‌مان خوب باشد، حرف‌های نو بشنویم درباره آدم‌هایی که تلاش.شان کمک به حل بخشی از مشکلات پرشمار مردم است.»
اینکه واقعا مردم استقبال کنند یا نه شاید چیزی است که باید در نهایت مشخص شود اما مثلا اینکه لحظه سال تحویل یکی مثل نرگس کلباسی بخواهد برای‌مان از تلاش‌هایش در سر پل ذهاب بگوید، قطعا پر از انرژی و حس خوب خواهد بود.
برنامه شب عید شبکه یک چند ساعت است؟
این طور که روابط عمومی برنامه اعلام کرده است، فرمول یک تا ۸ اسفند روی آنتن می‌رود و بعد گروه تعطیل می‌کند برای تدارک برنامه عیدانه.
ساعت سال تحویل امسال حوالی ۲ بامداد است و احتمالا کمتر شبکه‌ای مثل سال‌های قبل ریسک برنامه ۲۴ ساعته را برمی‌دارد. به‌خصوص که امسال خبری از احسان علیخانی هم احتمالا روی آنتن نیست.
برنامه ویژه عید شبکه اول از ۲۵ اسفند احتمالا هر شب دوساعت روی آنتن می‌رود. برنامه‌ای که از ساعت ۲۳ آغاز می‌شود اما شب آخر تا لحظه سال تحویل ادامه خواهد داشت.
این یازده نفر!
در طول برنامه سال تحویل، ضیا یازده مهمان ویژه دارد.

Ali Zia

مجتبی محمدی
تنها دهه هفتادی در بین نامزدهای برنامه‌ی فرمول یک، مجتبی محمدی‌ست. ۳۱شهریور ماه ۹۷ روزی‌ست که تاریخ به‌راحتی فراموش نخواهد کرد. روزی که مجتبی محمدی تبدیل به قهرمانِ اهواز شد. درحالی‌که در هوای گرم اهواز به‌مناسبت هفته‌ی دفاع مقدس رژه‌ی نیروهای مسلح درحال برگزاری بود، ناگهان چند دقیقه صدای رگبار گلوله همه را نگران کرد. مجتبی در آن حادثه‌ی تروریستی، جان یک کودک به‌همراه مادرش را نجات داد تا تبدیل به یکی از مهم‌ترین چهره‌های اجتماعی سال شود. او متولد ۱۳۷۳ و سرباز یکم نیروی ارتش جمهوری اسلامی‌ست که برای عملِ انسان‌دوستانه‌اش یک ماه از اضافه خدمتش بخشیده شد.
نورالدین توسلی
به‌او لقبِ «چوپانی از نسل طبیعت» را داده‌اند. شهرستان سیروان در استان ایلام بخش زیادی از پوشش گیاهی‌اش را مدیون نورالدین توسلی‌ست. یک چوپان ۵۳ساله که هر روز در مسیرش صد اصله نهال می‌کارد. باقیات صالحاتِ ۲۰ساله‌ی او باعث شده تا مردم این منطقه از سایه و میوه‌ درختانی که نورالدین کاشته استفاده کنند. او هم‌چنین در کنار زمین‌های زراعی سیل‌بند درست می‌کند تا بدین‌وسیله هم از فرسایش خاک در هنگام بارندگی جلوگیری کند و هم منبع مناسبی از غذا را برای دام‌ها ایجاد کند.
نورالدین توسلی از چهره‌های برجسته‌ سال۹۷ است که با رای اکثریتِ هیات انتخابِ فرمول یک به مرحله‌ی نهایی چهره‌ی مردمی سال راه پیدا کرده است.
نرگس کلباسی
‏“Devoted life” اصطلاحی در زبان انگلیسی‌ست که افرادی اطلاق می‌شود که زندگی‌شان را به موضوع خاصی اختصاص می‌دهند. نرگس کلباسی از جمله چهره‌های اجتماعی‌ست که بخشیدن این صفت به او کار دشواری نیست. کسی که در سال جاری، زندگی‌اش را وقف کرمانشاه کرده و از زمان زلزله در آن‌جا زندگی می‌کند تا به نارسایی‌های موجود در منطقه رسیدگی کند. کلباسی که پیش‌تر او را برای فعالیت‌های خیرخواهانه‌اش در هندوستان می‌شناختیم، کمپینی باعنوان «جشن ۵هزار تومانی» را راه‌اندازی کرد و با کمک‌های مردمی جمع شده برای مردم کرمانشاه خانه ساخت. کلباسی متولد اول فروردین۱۳۶۷ و نوه‌ی مرحوم شیخ فخرالدین کلباسی اشتری، از روحانیون مشهور اصفهان است.
طناز بحری
در بین پنج بانویی که به‌مرحله‌ی نهاییِ چهره‌ی مردمیِ سال رسیده‌اند، طناز بحری‌ تقدیر متفاوت‌تری دارد. داستان او، داستان زندگیِ دختری‌ست که ریاست‌ِ بخشِ هماتولوژیِ یک بیمارستان در شهر روتردام هلند را عهده‌دار است اما ناگهان تصمیم می‌گیرد که به کشورش برگردد و فعالیتش را همین‌جا ادامه دهد. با این‌که وزارت علوم هنوز بورد و تخصص او را تائید نکرده اما طناز بحری هم‌اکنون جوان‌ترین دکترِ بیمارستان شریعتی به‌شمار می‌آید که مهاجرت معکوس از هلند به ایران، او را تبدیل به چهره‌ای خبرساز کرده است.
یوسف اصلانی
او نماینده‌ی تمامی معلولینِ کشور در برنامه‌ی فرمول یک است. تاسیس یک موسسه‌ی توانبخشی که به معلولین، خدمات رایگان ارائه دهد، مهم‌ترین کاری‌ست که یوسف اصلانی را در میان ده چهره‌ی برترِ سال قرار داده است. نام او در کنار کودکی به‌اسم «بهادر» گره خورده است. یک نوزادِ دوروزه که والدینش او را در خیابان رها می‌کنند و موش صورت نوزاد را می‌خورد! یوسف این کودک را از بهزیستی تحویل می‌گیرد و از او نگهداری می‌کند. کاری که اولین جرقه‌ی فعالیت‌های خیرخواهانه‌ی او محسوب می‌شود. یوسف اصلانی متولد۱۳۵۶ است و تاسیس استخر و مرکز دندان‌پزشکی برای معلولین از جمله ویژه‌ترین اقدامات او در حوزه‌ی معلولین کشور به‌شمار می‌رود.
عصمت احمدیان
مسن‌ترین نامزدِ چهره‌ی مردمی سال، بانو عصمت احمدیان است. نقل‌قول مشهور او در جشنواره‌ی عمار او را در سال۹۷ سر زبان انداخت. او با حضور بر روی سن با دریافت جایزه‌ی «استقلال» از این جشنواره، وضعیت دشوار اقتصادی را مورد نقد قرار داد و بیان کرد که دیدن گرفتاری مردم از دیدن رگ‌های بریده‌ی فرزند شهیدش دردناک‌تر است. عصمت احمدیان که ملقب به «مادر شهدا»ست از چهره‌های مشهور اهواز به‌شمار می‌رود. کارآفرینی او برای بیش از ۳۰۰زن اهوازی از جمله اقداماتی‌ست که او را در بین ۱۰چهره‌ی برتر سال قرار داده.
زیبا عزیزی
دختری از سیستان و بلوچستان که در سال۲۰۱۸ میلادی توانست چهارمین دختر روستایی جهان نام بگیرد. توزیع امکانات آموزشی در چند مدرسه، جمع‌آوری سرمایه و نظارت بر ساخت سرویس‌های بهداشتی در مناطق محروم و آموزش سوزن‌دوزی به‌عنوان یکی از صنایع دستی استان سیستان و بلوچستان از جمله خدماتی‌ست که زیبا عزیزی را به چهره‌ای بین‌المللی بدل کرده است. زیبا عزیزی متولد سال۱۳۶۲ است و در روستای گهجن از توابع شهر قصرقند به‌دنیا آمده است. فعالیت‌های اجتماعی او برای مردم قصرقند، از او چهره‌ای موفق و تاثیرگذار در استان سیستان و بلوچستان ساخته است.
اسماعیل آذری‌نژاد
اگر می‌خواهید با او بیش‌تر آشنا شوید کافی‌ست با کلیدواژه‌ی «طلبه‌ای که برای بچه‌ها قصه می‌خواند» در اینترنت جست‌وجو کنید. شعار آذری‌نژاد «قصه، توپ و رنگ سه ابزار ارتباطی با کودکان روستایی» است و محور اصلی فعالیت‌هایش را هم بر مبنای همین سه اساس قرار داده است. یک، قصه‌خوانی برای کودکان روستایی، دو، بازی و تفریح با کودکان مناطق محروم و سه، آموزش نقاشی و مهیا کردن شرایطی که کودکان روستایی بتوانند با علایق خود آشنا شوند. آذری‌نژاد هم‌چنین در فضای مجازی هم فعالیت‌های زیادی دارد و از کمک‌های مردم برای بهبودی سطح آموزش کودکان روستایی بهره می‌گیرد.
لعبت گران‌پایه
محور اصلی فعالیت لعبت گران‌پایه درباره‌ی شایع‌ترین سرطان در بین خانم‌هاست. او در زمینه‌ی آگاه‌سازی از سرطان سینه فعالیت‌های گسترده‌ای را انجام داده و سابقه‌ی برگزاری ۷۷کارگاه آموزشی برای پیشگیری از سرطان سینه را در پرونده‌ی خود دارد. از دیگر افتخارات او می‌توان به متخصص جراح عمومی، برنده‌ی اولین جایزه‌ی جهانی گوهر شاد، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و ملقب به «جراح نیازمندان» اشاره کرد.
او در طی سالیان اخیر ۲۹سفر به مناطق محروم ایران انجام داده و طی این سفرها ۵۴هزار ویزیت و ۱۵۰۰عمل جراحی کرده است.
محمدرضا عموزاد خلیلی
مجرمی به قطع دست محکوم شده و به‌جای این کار، موظف می‌شود که درخت بکارد یا فردی که به مامور پلیس اهانت کرده و به‌جای این‌که جریمه و یا زندانی شود، محکوم می‌شود تا صد کفش برای دانش‌آموزان تامین کند. این دو موقعیت شاید
مناسبی برای یکی از ده چهره‌ی مردمی سال ۹۷ یعنی محمدرضا عموزاده باشد. یک قاضی اهل گالیکش که به‌جای حکم زندان برای مجرمان، محکومیت‌های جالبی را وضع کند. بعضی از زندانیان در شهر گالیکش به‌جای این‌که عمر خود را در زندان این شهر سپری کنند،‌ مشغول انجام شغل‌هایی چون گل‌فروشی، کتاب‌فروشی و درخت‌کاری هستند که احکام آن‌ها توسط محمدرضا عموزاده صادر شده است. قاضی‌ای که اعتقاد دارد کسی را که مشکل مالی دارد نباید روانه‌ی زندان کرد.
کاظم کبیر
مسن‌ترین چهره‌ی برتر سال ۹۷ یک چای‌فروش منصف در استان آذربایجان شرقی است. او نه تنها در بازار صفی تبریز که در کل این شهر به رعایت عدل و انصاف مشهور است و به او لقب «ترازوی عدالت» را داده‌اند. حاج کاظم که جهان‌بینی‌اش شاید با «حاج کاظم» معروف آژانس شیشه‌ای تفاوت زیادی نداشته باشد، ‌اعتقاد دارد که کار خاصی نمی‌کند و هر مسلمانی باید همین‌قدر روی حرفه‌اش حساس باشد او هنگام محاسبه‌ی وزن چای، وزن پاکت چای را هم در کنار ترازو می‌گذارد تا گرمی در حق مشتری‌هایش اجحاف نکند.

منبع: خبرآنلاین
 

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی با اشاره به اینکه حداقل عیدی کارگران ۲میلیون و۲۲۸ هزار تومان و حداکثر عیدی کارگران ۳میلیون و ۳۴۲ هزار تومان است گفت: کارفرمایانی که از نقدینگی برخوردارند، عیدی  کارگران را با حقوق بهمن ماه پرداخت می‌کنند. 

تمام کارفرمایان کارگاه های مشمول قانون کار ، مکلفند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار معادل شصت روز آخرین مزد،‌به عنوان عیدی و پاداش بپردازند. مبلغ پرداختی از این بابت به هر یک از کارکنان نبایستی از معادل نود روز حداقل مزد روزانه قانونی تجاوز کند.

‌تبصره ۱ – مبلغ پرداختی به کارکنانی که کمتر از یک سال در کارگاه کار کرده‌اند باید به مأخذ شصت روز مزد و به نسبت ایام کارکرد در سال، محاسبه‌گردد. مبلغ پرداختی از این بابت برای هر ماه نباید از یک دوازدهم سقف تعیین شده موضوع ماده واحده این قانون تجاوز کند.
‌تبصره ۲ – در کارگاههایی که مطابق رویه جاری کارگاه بیش از مبالغ فوق پرداخت می‌کنند، عرف کارگاه معتبر خواهد بود.اما یکی از سوالات متداول کارگران این است که زمان عیدی کارگران چه زمانی است؟

فتح الله بیات، رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی  درباره زمان عیدی و پاداش پایان سال کارگران گفت:کارفرمایانی که از نقدینگی و توان پرداخت عیدی به کارگران خود برخوردارند با حقوق بهمن ماه، عیدی و پاداش پایان سال نیروهای کار خود را پرداخت کنند.

کارگران چه زمانی عیدی می گیرند؟

بیات اظهار داشت:برابر مصوبه شورای عالی کار در اسفند ماه سال گذشته، حداقل عیدی کارگران ۲میلیون و ۲۲۸ هزار تومان و حداکثر عیدی کارگران ۳میلیون و ۳۴۲ هزار تومان برای سال ۹۸ خواهد بود.همچنین مبلغ پرداختی به کارکنانی که کمتر از یکسال در کارگاه کار کرده‌اند باید به ماخذ۶۰ روز مزد و به نسبت ایام کارکرد در سال محاسبه گردد، و مبلغ پرداختی از این بابت برای هر ماه نباید از یک دوازدهم سقف تعیین شده در فوق تجاوز نماید.

وی درباره رقم عیدی امسال کارگران، گفت: عیدی امسال کارگران حداقل دو میلیون و ۲۲۲ هزار تومان و حداکثر سه میلیون و ۳۳۷ هزار تومان است که بهتر است کارفرمایان با توجه به ازدحام بانک‌ها و تراکنش‌های مالی پایان سال زودتر پرداخت کنند.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی گفت: معمولاً عیدی و پاداش پایان سال کارگران بر اساس قراردادهای کار در اسفند ماه پرداخت می‌شود؛ به این نحو که با در نظر گرفتن تعطیلی بانک‌ها و شروع تعطیلات عید و انجام برخی حسابرسی‌ها تا ۲۰ اسفند ماه عیدی‌ها به حساب‌های کارگران مشمول قانون کار و بازنشستگان تأمین اجتماعی واریز می‌شود اما عده‌ای از کارفرمایان آن را به روزهای آخر سال موکول نکرده و با حقوق بهمن واریز می‌کنند.

بیات با بیان اینکه منعی برای واریز عیدی و پاداش پایان سال کارگران در بهمن ماه وجود ندارد، گفت: کارفرمایانی که از تمکن مالی و نقدینگی لازم برخوردارند از بهمن ماه همراه با حقوق و دستمزد کارگران عیدی و پاداش پایان سال را هم می‌پردازند.

به گفته وی بسیاری از ادارات، سازمان ها و شرکت‌ها پرداخت عیدی کارگران را بهمن ماه انجام می‌دهند چرا که به لحاظ برخی حسابرسی‌ها، تراکنش‌های مالی و ازدحام بانکی برای کارفرمایان بهتر است و بسیاری از خانوارهای کارگری نیز با فراغ خاطر بیش‌تری نسبت به تهیه مایحتاج شب عید و اقلام مورد نیاز خود اقدام می‌کنند.

این مقام مسئول کارگری درباره میزان پرداخت عیدی کارگران نیز گفت: با وجود آنکه مصوبه مجلس، میزان پرداخت عیدی کارگران را مشخص کرده و دو ماه پایه حقوق را به عنوان حداقل و سه ماه پایه حقوق را به عنوان حداکثر میزان عیدی دریافتی پیش‌بینی کرده اما میزان عیدی کارگران بسته به مدت قرارداد و کارکرد آنها متفاوت است. کارگران به سنوات و تعداد روزهایی که کار کرده‌اند مستحق دریافت عیدی هستند و عیدی و پاداش پایان سال را کسانی کامل می‌گیرند که یکسال در آخرین کارگاه یا محل کار مشغول کار بوده و ارتباطشان را با محل کار قطع نکرده و بیمه‌پردازی آنها به طور کامل صورت گرفته باشد.

منبع: تسنیم

مایک پمپئو در اظهاراتی مداخله جویانه عنوان کرد، آمریکا آماده است تا نه فقط از ونزوئلایی‌ها بلکه از شهروندان کوبا و نیکاراگوئه نیز "در جنبشی به سمت دستیابی به یک وضعیت سیاسی بهتر" حمایت کند.

 

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه تلموندو  از برنامه های دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای پشتیبانی از  معترضان در کوبا و نیکاراگوئه‌ برای مقابله با حکومتهایشان همچون اقدامات واشنگتن در قبال معترضان ونزوئلایی‌ خبر داده و گفت: دولت دونالد ترامپ تاکنون این حمایت را انجام داده و به این حمایت خود نه فقط برای ونزوئلا بلکه مطمئناً برای نیکاراگوئه و کوبا هم ادامه خواهد داد.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین مدعی شد: "دولت ترامپ با دولتهای قبلی آمریکا مثل دولت باراک اوباما تفاوت دارد چرا که دولت ترامپ خطرات واقعی برای مردم را شناسایی می‌کند و اقداماتی را برای اتخاذ نتایج خوب نه فقط برای مردم ونزوئلا بلکه برای مردم کوبا و نیکاراگوئه اتخاذ می‌کند."

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه اظهارات مداخله‌جویانه‌اش گفت: مردم کشورهای مذکور در آمریکای لاتین باید یک جنبش به سمت تغییرات سیاسی را خودشان رهبری کنند و واشنگتن برای حمایت از آنها آماده است.

پمپئو افزود: امیدوار هستیم این کشورها و شهروندان این کشورها درک کنند استبدادی که بر آنها تحمیل شده لازم نیست، فساد این حکومت‌ها لازم نیست و همچنین بدرفتاری و شرایط سخت زندگی که این مردم امروز گرفتار آن هستند لازم نیستند و آنها می‌توانند زندگی متفاوتی داشته باشند و از تلاش، حسن نیت و انسانیت خود برای دستیابی به وضعیت سیاسی بهتر هم در ونزوئلا هم در نیکاراگوئه و کوبا استفاده کنند.

این صحبتهای پمپئو در حالی مطرح شده که بحران سیاسی و اقتصادی در ونزوئلا همچنان ادامه دارد و مخالفان دولت این کشور گفتند امروز کمک‌های انسان دوستانه خارجی را به ونزوئلا وارد می‌کنند.

منبع: ایلنا

صفحه 1 از 3778

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395