دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین تأکید کرد که کارگاه اقتصادی منامه تلاشی برای جایگزینی اصل زمین در مقابل صلح با گزینه پول در برابر صلح است.

عصراقتصاد: سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در کشور ما ۱۳ قلم کالای با ارزش صادراتی نیم تا یک میلیارد دلار و هفت قلم کالا با ارزش صادرات بالای یک میلیارد دلار وجود دارد.

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: رئیس اتاق بازرگانی، صنایع دستی، معادن و کشاورزی ایران با انتقاد از تصمیمات دولت بدون در نظر گرفتن نظرات بخش خصوصی گفت: متأسفانه ما شاهد تصمیمات عجولانه حتی در داخل دولت هستیم و تصمیمات دولتی بسیاری بدون مطالعه و بررسی کارشناسی اتخاذ می‌شود.


سومین نشست نهمین دوره هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران روز گذشته با حضور هیأت رئیسه جدید اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.
مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران به بررسی وضعیت اقتصادی کشور پرداخت و با اشاره به برخی آمارهای مربوط به شاخص‌های اقتصادی کشور گفت: از سال 1392 تا 1398 طی 24 فصل رشد سرمایه‌گذاری در 14 فصل منفی و میانگین رشد سرمایه‌گذاری منفی 3.8 درصد بوده است. همچنین رشد مصرف از سال 1392 تا 1397 در 24 فصل؛ تنها در 9 فصل مثبت بوده است و میانگین آن در تمام فصول منفی 2.2 درصد بوده است. آخرین آمار اعلام شده توسط مرکز آمار ایران نشان ‌می‌دهد نرخ تورم 26.9 درصد و رشد اقتصادی منفی 4.9 درصد بوده است.
خوانساری ضمن اشاره به آمار مربوط به تجارت خارجی کشور گفت: طبق آمارهای رسمی صادرات کشور در سال 97 نسبت به سال قبل 6 درصد کاهش داشته و واردات هم 21.7 درصد کم شده است؛ با توجه به اینکه سهم عمده‌ای از واردات کشور کالاهای واسطه‌ای و مواد اولیه کارخانجات است، این نگرانی وجود دارد که اگر امسال تدبیری اساسی اندیشیده نشود کارخانه‌ها و بنگاه‌های تولیدی با مشکل رو‌به‌رو شوند.
وی ادامه داد: بحران دیگری که هم‌اکنون بنگاه‌ها با آن مواجه هستند، بحران نقدینگی است؛ باتوجه به تورم و قیمت ارز، بنگاه‌ها برای تامین نقدینگی و سرمایه در گردش دچار مشکل اساسی شده‌اند که باید به این موضوع هم به صورت جدی پرداخته شود. در جمع‌بندی کلی و با توجه به آمارها ‌می‌توان گفت در سال 98 با توجه به رشد اقتصادی منفی، کاهش صادرات و نرخ تورم بالا، واحدهای تولیدی در معرض خطر جدی هستند و تنها راه اصلاح شرایط، با توجه به تحریم‌هایی که کشور با آن رو به رو شده، اصلاح ساختار اقتصادی کشور است.
وی گفت:‌ بر اساس آنچه سازمان برنامه بودجه اعلام کرده 800 هزار میلیارد تومان یارانه آشکار و پنهان پرداخت می‌شود، در حالی که کل وابستگی ما به نفت 200 هزار میلیارد تومان است. یعنی اگر فقط یک چهارم آن را به اقشار آسیب‌پذیر دهیم، می‌توانیم ساختار اقتصادی را اصلاح کنیم.
رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به ارقامی که به عنوان یارانه در سال 97 پرداخت شده است، گفت: در این سال 123 هزار میلیارد تومان یارانه بنزین، 130 هزار میلیارد یارانه گازوئیل و 280 هزار میلیارد تومان یارانه گاز طبیعی پرداخت شده که در کل 533 هزار میلیارد تومان یارانه بابت سوخت پرداخت شده که اگر این رقم وارد چرخ تولید شود تحول خوبی در اقتصاد کشور خواهیم داشت.
خوانساری همچنین با اشاره به برگزاری انتخابات هیأت رئیسه اتاق بازرگانی ایران در روز دوشنبه، اظهار کرد:‌ این انتخابات بسیار پرشور برگزار شد و حضور بیش از 450 نفر از اعضای هیأت نمایندگان اتاق ایران حاکی از اتحاد و همبستگی اعضا با یکدیگر بود، اما متاسفانه به علت اینکه برخی حضور یکی از نمایندگان بخش دولتی را به عنوان ناظر بر انتخابات نپذیرفتند، بی‌اخلاقی صورت گرفت که در همین جا بابت آن عذرخواهی می‌کنم.

دولت گوش شنوا برای بخش خصوصی نداشت

در ادامه جلسه نیز غلامحسین شافعی در خصوص مطالبه گری بخش خصوصی از دولت اظهار کرد: ما مطالبه گری می‌کنیم و چندی پیش نیز مجموعه خواسته ها و مطالباتمان از قوای سه گانه را منتشر کردیم اما  گوش شنوا در این رابطه وجود ندارد و باز هم دولت راه خود را رفته است.
وی افزود: متأسفانه ما شاهد تصمیمات عجولانه حتی در داخل دولت هستیم و تصمیمات دولتی بسیاری بدون مطالعه و بررسی کارشناسی اتخاذ می‌شود.

اعضای اتاق‌های بازرگانی پولداران بی‌درد نیستند

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه باید دیدگاه توده مردم را از اتاق‌های بازرگانی تغییر داد، گفت: بسیاری از مردم شناخت دقیقی نسبت به اتاق بازرگانی ندارند و تصورشان این است که عده‌ای آدم بی درد و پولدار که از مردم و جامعه فاصله گرفته‌اند، در اتاق‌های بازرگانی مستقر هستند در حالی که این نوع نگاه اشتباه است و اتاق در معرفی خود به جامعه موفق نبوده است.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران افزود: اگرچه در انجام مسئولیت‌های اجتماعی به کمال نرسیده‌ایم ولی به آن توجه کرده و تلاش نموده‌ایم تا سطح رفاه را در برخی مناطق محروم افزایش دهیم.
به گفته شافعی تحریم‌ها تیرهایی را از مقابل به سمت فعالان اقتصادی پرتاب می‌کنند که به هر حال ما برای آن برخی تجهیزات را در نظر گرفته‌ایم اما برخی تیرها از پشت و از سمت نیروهای داخلی به فعالان اقتصادی اصابت می‌کند که نمی‌توانیم درد ناشی از آن را تحمل و برای آن تدبیر کنیم.
وی ادامه داد: ما اپوزوسیون دولت نیستیم ولی موارد مرتبط با فضای کسب و کار را به دولت گوشزد خواهیم کرد و این در شرایطی است که تولید ما علی رغم همه شعارهایی که طی سال های گذشته داده شده بسیار کوچک شده است.

عصراقتصاد: معاون مطبوعاتی با تشریح عملکرد کمیته کاغذ گفت: رسیدگی به وضعیت رسانه هایی که در پی مسائل اخیر اقتصادی و گرانی کاغذ، با مشکلاتی مواجه شده اند از اولویت های این کمیته است.

 

معاون اول قوه قضائیه گفت: در فروردین سال ۹۷ میزان چک های برگشتی ۹۵۰ هزار فقره و در فروردین امسال این میزان به ۵۰۰ هزار فقره چک برگشتی رسید.

در جریان سفر استانی معاون اول رییس‌جمهور به استان زنجان، خطوط تولیدی کارخانه مواد شوینده با سرمایه‌گذاری 40 میلیون یورویی افتتاح شد.

وزیر راه و شهرسازی از آغاز نهضت خانه سازی در مجموعه وزارت راه و شهرسازی خبر داد و مسئولیت دولت را تامین مسکن جامعه هدف و رفع دو قطبی شدن امکانات جامعه عنوان کرد.

منا صفدری

عصراقتصاد:کاغذ گران شد. جمله ای که این روزها زیاد به گوشمان می خورد. کم شدن صفحات چندین روزنامه، بسته شدن بعضی روزنامه ها و چاپ نشدن بعضی کتاب ها همه نشان از بحرانی به نام بحران کاغذ دارد . از سال گذشته تا کنون حوزه های نشر و روزنامه ها و بسیاری از مراکز که با کاغذ سر و کار دارند با مساله به عنوان گران شدن کاغذ و توزیع نامناسب کاغذ روبرو هستند.


ابوالفضل روغنی گلپایگانی، رئیس هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا علت اصلی این امر را سوء استفاده و سوء مدیریت می داند و معتقد است بالا بودن قیمت کاغذ اصلی ترین مساله مورد اعتراض روزنامه داران است.
وی با اشاره به اینکه تولید داخلی می تواند 40 تا 50 درصد نیاز روزنامه ها به کاغذ را پوشش دهد گفت:  مجموع مصرف کاغذ در روزنامه ها از 60 هزار تن تا 70 هزار تن است که 50 درصد آن نیاز به واردات دارد . اما به علت عدم حمایت دولت، تولید داخلی در زمینه کاغذ روزنامه نداریم.
ابوالفضل روغنی افزود: دولت به روزنامه ها ارز 4200 تومانی می دهد واردات کاغذ هم بر این اساس بوده است  اما علی رغم تخصیص ارز 4200 تومانی ، کاغذ روزنامه با قیمت خیلی بالا ارائه  می شود چرا که  در بخش تخصیص منابع تدبیری برای انجام کار وجود ندارد.
رئیس هیات مدیره سندیکای تولید کنندگان کاغذ و مقوا با اشاره به اینکه بخش داخل می تواند تولید 150 هزار تا 180 هزار تن را پوشش دهد، افزود:  اما متاسفانه تولید کاغذ تحریر به علت عدم حمایت از تولیدکننده داخلی بشدت کاهش یافته است.
روغنی در خصوص عدم حمایت از تولیدکننده داخلی و عدم تخصیص منابع موردنیاز تولید کنندگان، گفت:  تعرفه ها به نفع واردات است و از تولید کننده داخلی حمایت نمی شود.
وی با اشاره به اینکه برای حل مسائل داخلی و تولید کار خاصی انجام نشده است، گفت: سرمایه گذاری در بخش بازسازی و نوسازی صنایع کاغذ انجام نمی شود و صنایع کاغذ در زمینه کاغذ تحریر و کاغذ روزنامه قدیمی شده است و تولید را برای ما گران کرده است.
همچنین سید حسین میرباقری، رئیس اتحادیه صنف فروشندگان کاغذ و مقوا در خصوص مشکل اصلی کاغذ گفت: اتحادیه به عنوان متولی اصلی امر توزیع کاغذ می تواند کمک خوبی برای حل مساله کاغذ باشد. بحث توزیع مربوط به اتحادیه کاغذ و مقوا است و باید اجازه دهند این روند از طریق خود اتحادیه انجام شود.
وی افزود: اگر این روند توسط  اتحادیه انجام شود، مشکل حل خواهد شد. اصلی ترین مشکل کاغذ بحث توزیع آن است و این مساله تا زمانی که به اتحادیه واگذار نشود، وجود دارد.
میرباقری با بیان اینکه از نظر قیمت کاغذ مشکلی وجود ندارد افزود: علت گرانی کاغذ توزیع نامناسب کاغذ است و متاسفانه  11 ماه است که کاغذ هرروز افزایش قیمت داشته است به طوری که قیمت هر بند کاغذ از 150 هزار تومان به 450 هزار تومان رسیده است.

پژمان منتظری در دو تصمیم مهم خداحافظی رسمی خود از استقلال و تیم ملی فوتبال را اعلام کرد.

مجمع عمومی عادی سالانه سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 1397 شرکت نفت ایرانول با ثبت بی نظیرترین سال ایرانول از اول تاسیس تاکنون با رشد اکثر شاخص ها و با حضور بیش ۹۲ درصد سهامداران سه شنبه 28 خرداد ماه در سالن تلاش وزارت کار برگزار شد.به گزارش روابط عمومی و تبلیغات شرکت نفت ایرانول، شرکت نفت ایرانول با توسعه فرآیند بازاریابی و فروش، توسعه محصولات و زیرساخت ها متناسب با نیازهای بازار و مشتریان ، ارتقا و بهبود بهره وری سازمانی ، استراتژی تمرکز به منظور راهبری در بازار و تکمیل پروژه ها و توسعه زیرساخت ها متناسب با نیازها خود از جمله بهره برداری از پایانه صادراتی بندر امام خمینی (ره) با مخازن 25 هزار تنی و دهها پروژه  دیگر،  توانست یکی از بهترین مجامع خود در سالهای اخیر را برگزار کند و موفق به کسب رضایت سهامداران خرد و کلان خود شود.

صفحه 1 از 4058

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395