اقتصاد اجتماعی

اگر یک نماینده یا یک کمیسیون تخصصی مجلس بخواهد قانونی در حوزه فقرزدایی بنویسد، اصلاح کند یا تفسیر کند، چه کارهایی باید انجام دهد؟ این پرسشی است که سیداحمد حبیب‌نژاد، عضو هیات علمی گروه حقوق عمومی پردیس فارابی دانشگاه تهران و مدیرعامل موسسه توسعه حقوق فقرزدایی، در بخش دوم نشستی…
علی پاکزاد باورکنید این یک آژیر تکراری است که دوباره آن را به صدا در می آورند، تا شهر را شلوغ کنند تا دوباره به بهانه اسراف انرژی از سوی عامه مردم، به ته‌مانده معاششان بتازند، قیمت حامل‌های انرژی را افزایش دهند و بدون توجه به سوء مدیریت‌ها هزینه اشتباهاتشان…
محمود پوررضایی فشخامی«دادگاه ایرلند تشخیص داد که نان شرکت آمریکایی، نان نیست»؛ شما پس از خواندن این تیتر انتظار مواجه شدن با چه خبری را دارید؟
متقاضیان برخورداری از «یارانه دستمزد» با توجه به اینکه دستورالعمل این طرح در مهر 1399 اصلاح شده است، برای آگاهی از شرایط جدید و ثبت‌نام باید به سامانه pyd.mcls.gov.ir مراجعه کنند.
معاونت نظارت مالی و خزانه داری وزارت امور اقتصادی و دارایی طی اطلاعیه‌ای نتیجه هجدهمین مرحله از حراج اوراق بهادار دولتی در هفته منتهی به مورخ 8 . 7. 1399 را اعلام کرد.
یکشنبه, 06 مهر 1399 ساعت 08:54

فقیران 44.6 درصد فقیرتر شدند

در شهریورماه سال جاری دهک دهم با افزایش ۴۴.۶ درصدی هزینه‌های خود نسبت به پارسال مواجه شده است.
سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت گفت: تا زمانی که گواهی حصر وراثت صادر نشده عملا هیچ امکانی برای واگذاری سهام عدالت متوفی به سایر اعضای خانواده وجود ندارد.
شنبه, 10 خرداد 1399 ساعت 10:10

یارانه معیشتی امشب واریز می‌شود

یارانه معیشتی امشب (۱۰ خردادماه) به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.
مقرر شد کسانی که تا ۷ اردیبهشت برای وام ثبت‌نام کنند در ۱۱ اردیبهشت وام را دریافت کنند.
شنبه, 06 ارديبهشت 1399 ساعت 16:43

ثبت نام وام یک میلیون تومانی تمدید شد

سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان دریافت یارانه معیشتی گفت: آخرین مهلت تقاضا برای وام یک میلیون تومانی کرونایی برای یارانه ‌بگیران تا ۱۸ اردیبهشت خواهد بود.
سه شنبه, 26 فروردين 1399 ساعت 16:45

اجازه افزایش قیمت نمی‌دهیم

استاندار تهران با اشاره به تامین کالاهای اساسی ماه رمضان، گفت: در ماه مبارک رمضان هیچ افزایش قیمتی در کالاهای اساسی نخواهیم داشت.
رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که اصناف و صنایع تا ساعت ۲۴ روز ۲۸ فروردین فرصت دارند تا برای اجرای گام دوم فاصله‌گذاری اجتماعی در سامانه ثبت‌نام کنند.
۴۹ شغل تا اطلاع ثانوی به دلیل شیوع کرونا اجازه فعالیت ندارند.
در حالی که طبق توافق‌های صورت گرفته در جلسه قرار بود در این مرحله، دستگاه‌های مربوطه نسبت به حذف یارانه تنها 160 هزار خانوار اقدام کنند به دلایل نامعلومی یکی از اعضای حاضر در جلسه دستور حذف 260 هزار خانوار از لیست یارانه نقدی را به دستگاه‌های مسئول داد.
خریداران دلار در نیمه نخست سال ۹۸ جزو بازندگان بزرگ بازارهای مالی بوده‌اند که علاوه بر زیان حدود ۱۲ درصدی فرصت سرمایه‌گذاری در سایر بازارها را نیز از دست دادند.
عصر اقتصاد: بازار تهیه نوشت افزار برای دانش آموزان هر سال نزدیک به بازگشایی مدارس داغ می شود؛ بازاری که خانواده ها نه فقط از سر اشتیاق بلکه به اجبار به آن سر می زنند.
عضو هیات مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی با تاکید بر اینکه مرغ مورد نیاز ایام محرم تامین شده است، گفت: قیمت گوشت مرغ به دلیل افزایش عرضه متعادل شده است.
عضو انجمن صنایع کنسرو ایران گفت: تن ماهی در سبد غذایی اقشار متوسط، ضعیف و دانشجویان قرار داشت اما این اقشار اکنون توان پرداخت تن ۱۴ تا ۱۸ هزار تومانی را ندارد ضمن آنکه امکان دارد در آینده به دلیل بالا رفتن هزینه‌های تمام شده باز هم قیمت‌ها بیش از…
استفاده از نوشت‌ افزارهای داخلی نیازمند ایجاد بستر، فرهنگ‌سازی لازم، رفع موانع موجود و برنامه‌ریزی مدون و هدفمند در این خصوص است که در این صورت می‌توان به افزایش روزافزون کیفیت کالاهای تولیدی در داخل و رغبت هرچه بیشتر مصرف کنندگان آن امیدوار بود.
هزینه نوشت افزار دانش‌آموزان در مناطق مختلف متفاوت است. حداقل قیمت نوشت افزار برای یک دانش‌آموز ۱۰۰ هزار تومان، متوسط قیمت آن‌ با اجناسی با کیفیت متوسط ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان و برای دانش‌آموزان مدارس خاص هم حدود یک میلیون تومان می‌شود.
شنبه, 09 شهریور 1398 ساعت 08:52

نوید ارزانی اجناس در پی کاهش نرخ ارز

با کاهش نرخ ارز همیشه اولین سوالی که برای مردم بوجود می‌آید این است که آیا باید منتظر ارزان شدن اجناس باشیم؟ دو رئیس کمیسیون‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران پاسخشان به این سوال مثبت است، اما شروطی را برای ارزان شدن مد نظر دارند.
هزینه‌های خانوار در تیرماه مرز ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را پشت سر گذاشته است؛ این هزینه‌ها، نسبت به سبد معاش ۳ میلیون و ۷۵۹ هزار تومانیِ اسفند ماه، از دوبرابر هم بیشتر شده است. فقط در ماه خرداد، هزینه‌های زندگیِ خانوار ۶۲۲ هزار تومان زیاد شده است.
رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی، گوشی، تلفن همراه و لوازم جانبی با بیان اینکه هنوز قیمت تلفن همراه با کاهش قیمت ارز روند نزولی به خود نگرفته است، گفت: بازار تلفن همراه نیاز به افزایش عرضه محصول دارد و شرایط به گونه‌ای است که قدرت انتخاب مصرف‌کنندگان کاهش یافته است.
معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت اظهار داشت: برنامه‌های مختلفی برای تنظیم قیمت نان مطرح شده است و به زودی با هماهنگی وزارت کشور برای تنظیم بازار این کالا از رییس جمهور دستورات لازم را می‌گیریم.
مدیرعامل شرکت ملی پست ایران گفت: آمار نشان از رشد ۱۲۰ درصدی خرید و فروش اینترنتی در کشور دارد بر همین اساس لازم است ما خدمات خود را در این بخش افزایش دهیم.
سه شنبه, 08 مرداد 1398 ساعت 08:55

رشد سه رقمی قیمت در سه کالای اساسی

وزارت صنعت، معدن و تجارت در جدول قیمت کالاهای اساسی و مهم مربوط به مقایسه خرداد و اردیبهشت ماه ۹۸ بایکدیگر و نیز خرداد امسال با ماه مشابه پارسال رشد قیمت سه رقمی در ارتباط با گوشت گوساله، گوسفند و شکر سفید را ثبت کرده و این درحالی است که…
ستاد تنظیم بازار قیمت مرغ را ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان اعلام کرده است و در حالی که مسئولان تعزیرات عرضه بالاتر از این قیمت را تخلف گرانفروشی می دانند، بر اساس گزارشات میدانی از جنوب به شمال خیابان ولی عصر، مرغ با پایین ترین قیمت ۱۴ هزار و ۵۰۰…
سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی با انتقاد از نظارت ناکافی اتحادیه ها و اصناف گفت: قیمت آبمیوه و بستنی در واحدهای صنفی به ویژه کافی شاپ ها متعارف نیست و اتحادیه ها باید به نقش نظارتی خود عمل کنند.
معاون بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری گفت:در شرایط فعلی که پیک سفرهای تابستانی است بطور میانگین عرضه از تقاضا بیشتر است و در مسیرهای پرتردد، نارضایتی از کمبود صندلی نیست بلکه گلایه از نرخ ها است.
یکشنبه, 19 خرداد 1398 ساعت 02:00

حمله به جامعه پزشکی انصاف نیست

عصراقتصاد: وزیر بهداشت گفت: وقتی به وزارت بهداشت آمدم، گفتم که اجازه نمی‌دهم از بیرون حرفه به همکاران من بی احترامی شود و بر این عهد باقی ماندم و این همه حمله به جامعه پزشکی انصاف نیست.
صفحه 1 از 9

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399