دوشنبه, 25 تیر 1397 ساعت 23:57
کد خبر: 40727

کانون های قاچاق چوب جنگل های شمال شناسایی شد

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت که کانون های خرید و مصرف قاچاق چوب جنگل های شمال به خصوص مازندران در تهران و اصفهان شناسایی شد.

سرهنگ قاسم سبزعلی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در ساری افزود: بزودی با صدور احکام قضایی، بساط این افراد برچیده می شود.
وی آماری از مصرف کنندگان قاچاق چوب ارائه نکرد ولی گفت که تعدادشان در استان های تهران و اصفهان زیاد است .
سرهنگ سبزعلی با تکذیب افزایش قاچاق چوب پس از اجرایی شدن طرح تنفس جنگل و کم شدن ورودی چوب به کارگاههای مصرف کننده ، گفت که قاچاق چوب به همان میزان و روش گذشته ادامه دارد و یگان حفاظت برای تشدید برخورد با مختلفان ، ایستگاههای بازرسی را تقویت می کند.
طرح تنفس جنگل از مصوبات مجلس شورای اسلامی مبتنی بر برنامه ششم توسعه است که از اواخر سال گذشته با تعیین تکلیف قرارداد شرکت های پیمانکار به اجرا گذاشته شد.
بر اساس این طرح ، هرگونه برداشت چوب از جنگل های کشور بویژه استان مازندران برای مدت سه سال ممنوع است و فقط درختان پوسیده، افتاده و شکسته باید از جنگل خارج شود.
مخالفان اجرای این طرح که بیشتر از صاحبان شرکت های مصرف کننده چوب هستند پیش از این مدعی شده بودند که قاچاق چوب های جنگلی در پی اجرای طرح افزایش یافته است .
** پلمپ کارگاههای زغال پزی 
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت که فعالیت کوره های زغال چوبی غیرقانونی است و این یگان با فعالیت این کارگاهها برخورد خواهد کرد.
سرهنگ سبزعلی هشدار داد که در صورت اصرار افراد به ادامه فعالیت کارگاههای زغال پزی ، با جریمه سنگین مواجه خواهند شد.
براساس آمار غیر رسمی حدود 300 کوره زغال پزی در مازندران فعال است و بین 400 تا 600 نفر در آنها مشغول کار هستند.
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری همچنین گفت که برای شتاب بخشی به مهار و خاموشی آتش سوزی در جنگل ها از تکنولوژی روز و پهپاد استفاده می شود.
وی افزود : در شرایط فعلی مشکلی از لحاظ تجهیزات حفاظتی و اطفاء حریق وجود ندارد، ولی ما همچنان به مشارکت مردمی برای همکاری نیاز داریم.
وی اضافه کرد: دولت تدبیر و امید در سه سال گذشته یک هزار میلیارد ریال برای تجهیز امکانات حفاظتی و اطفاء حریق در اختیار یگان حفاظت قرار داد و این تجهیزات به استان ها ارسال شده است .
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری به منظور شرکت در نشست هماهنگی برگزاری جشنواره روز جنگلبان به مازندران سفر کرد. این جشنواره نهم مرداد ماه امسال برگزار می شود.
در تقویم رسمی کشور 9 مردادماه روز جنگلبان نامگذاری شده است.
استان مازندران حدود یک میلیون و 700 هزار هکتار جنگل و مرتع دارد.
منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399