سه شنبه, 02 مرداد 1397 ساعت 08:39
کد خبر: 41247

سفره قاچاق‌چیان جمع می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار کرد: با همکاری جدید ستاد با سازمان ثبت احوال، سفره بسیاری از قاچاقچیان به دلیل داشتن اطلاعات جامع از هویت افراد، جمع می‌شود، چراکه در گذشته حتی شاید تشخیص ایرانی یا اتباع خارجی‌ بودن افراد در مرزها زمان زیادی طول می‌کشد اما اکنون با یک دکمه اطلاعات شخصی و هویت افراد مشخص می‌شود.

ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز امروز با سازمان ثبت احوال کشور تفاهم‌نامه همکاری منعقد کردند. در این مراسم علی مویدی خرم آبادی - رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز - اظهار خرسندی و امیدواری کرد که با انعقاد این تفاهم همکاری، این دو سازمان زمینه‌های فرصت طلبی  قاچاق‌چیان و ضربه‌های اقتصادی برچیده شود.

وی اظهار کرد: جایگاه ثبت احوال برای هر کشوری مهم است، چراکه اطلاعات جمعیتی که در اختیار ثبت احوال است، اساس برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌های  حاکمیت است و اگر کشور به جایی رسیده، از همین طریق است که اطلاعات جمعیت کشور را در اختیار دارد.

مویدی افزود:با اطلاعات دقیق جمعیتی می‌توان برنامه‌های مناسب و موثر ایجاد و تدوین کرد. اگر کشوری در خصوص جمعیت خود، اطلاعات کامل و کافی نداشته باشد در برنامه ریزی، مدیریت و اجرا مشکل پیدا می‌کند.

به گفته رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، یکی از دستاوردهای نظام طی سالهای اخیر این است که با داشتن اطلاعات جمعیت، در همه حوزه‌های برنامه‌ریزی، پشتیبانی، اقتصادی، اجتماعی و ...به سمتی حرکت کرده مکمل یکدیگر و در خدمت کشور و  جامعه بوده است.

وی تاکید کرد: امروزه بخش اعظمی از آسیب های وارده به بخش‌های مختلف، خصوصا اقتصاد کشور که موجب قاچاق کالا و ارز شده، به دلیل نبود اطلاعات کامل و به روز افراد و شخصیت ها است. جلوگیری از قاچاق و امثال اینها در سال های گذشته به نحو احسن انجام نشده است. اما در دولت یازدهم و دوازدهم امید حاصل شد که بتوان با اطلاعات اشخاص که سازمان ثبت احوال در اختیار می‌گذارد، در راستای حاکمیت الکترونیک برنامه‌ریزی های مناسب صورت گیرد.

مویدی افزود: با راه اندازی سیستم های کارت هوشمند ملی، بسیاری از مشکلات حل شد، چراکه در گذشته سامانه‌ها نمی‌توانستند پاسخگو باشند اما در حال حاضر هوشمند و الکترونیکی شدن خدمات، سبب شده شرایط اقتصادی و قاچاق کنترل شود.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق و کالا تصریح کرد: بی‌شک دستگاهی که می‌توان گفت نقش مادر داشته و با سایر دستگاه‌ها متفاوت است، سازمان ثبت احوال بوده که استقلال و اعلام آمادگی کرده است.

مویدی گفت: این تفاهم نامه آغازی خواهد بود برای کاهش فرصت طلبی‌ها که حیات خود را در عدم هماهنگی و تعامل ما می‌دانند. از این پس سفره بسیاری از قاچاقچیان کالا و... به دلیل داشتن اطلاعات جامع از هویت افراد، جمع خواهد شد. چراکه در گذشته حتی شاید تشخیص ایرانی یا اتباع خارجی‌ بودن افراد در مرزها زمان زیادی طول می‌کشد اما اکنون با یک دکمه همه اطلاعات شخصی و هویت افراد مشخص می‌شود.

وی افزود: اگر می‌خواهیم به یک شرایط متعارف به منظور پاک کردن جامعه از پدیده شوم قاچاق برسیم، تنها راه برون رفت از این وضعیت بد و نا مناسب  تعامل بین دستگاه‌ها  و ارتباط بین دستگاه‌ها مردم ، حاکمیت و نظام است. امروز آنچه اتفاق افتاده برای رسیدن به نقطه مطلوب ۲۰ سامانه طراحی شده که خوراک اولیه این سامانه ها در سازمان ثبت احوال است.

مویدی در خصوص تغییرات اجرا شدن این سامانه نسبت به گذشته در حوزه قاچاق ستاد مبارزه با قاچاق کالا گفت: در گذشته تشخیص هویت افراد به صورت دستی انجام و هویت اشخاص با تماس تلفنی و واسطه صورت می‌گرفت که موجب از دست دادن زمان بود. اما در حال حاضر به صورت آنلاین و بر خط هویت اشخاص مشخص می‌شود که در زمان و هزینه صرفه جویی می‌شود.

وی در خصوص آخرین آمار قاچاق گفت: پایان سال گذشته گفته شد حدود ۱۲.۵ میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور شده که مجددا بررسی‌هایی در حال انجام است که اگر به عددی غیر از این برسیم اعلام خواهد شد.

منبع: ایسنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399