شنبه, 05 آبان 1397 ساعت 14:35
کد خبر: 46843

اما و اگرهای وعده «سربازی سمن‌های جوانان»

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بیش از یک سال از پیشنهاد اعطای تسهیلات سربازی برای جوانان عضو سازمان‌های مردم‌نهاد می‌گذرد؛ پیشنهادی که هر بار با واکنشی از سوی ستاد کل نیروهای مسلح مواجه می‌شود و نمی‌توان برای تصویب و اجرای آن روزشماری تعیین کرد.

 آبان ماه سال گذشته بود که معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش جوانان برای اولین بار از برگزاری جلسه مشترک با ستاد کل نیروهای مسلح  برای طرح‌« سرباز ـ مهارت» خبر داده و گفته بود که امیدواریم در صورت انعقاد تفاهم نامه بتوانیم برای سمن‌های فعال در حوزه اشتغال و کارآفرینی امتیازاتی مانند کسر از خدمت و سربازی امریه را اجرا کنیم. چندی بعد نیز تندگویان از آماده شدن تفاهم‌نامه با ستاد کل نیروهای مسلح در مورد امریه تشکل‌های جوانان تا آخر دی ماه ۹۶ خبر داد؛ اگرچه چندی بعد نیز در اولین همایش مجمع ملی سازمان‌های مردم نهاد این مدت زمان را تا پایان بهمن ماه ۹۶ تمدید کرد اما در اسفند ماه همان سال بود که معاون ساماندهی امور جوانان دوباره از آماده شدن تفاهم نامه با ستاد نیروهای مسلح خبر داد و گفت که باید تاریخی برای امضاء آن اعلام شود و در صورت امضاء و قطعی شدن، این تفاهم نامه برای سال آینده (۹۷) قابل اجرا خواهد بود.

اما در نهایت تیرماه امسال بود که تندگویان از امضای تفاهم نامه بین سازمان ورزش و جوانان و ستاد کل در خصوص حضور سربازان امریه در تشکل های جوانان  خبر داد و گفت: باید کارگروهی شکل بگیرد تا دستورالعمل نحوه استفاده و گذراندن امریه در تشکل‌ها تا پایان شهریورماه ۹۷ تهیه و تدوین شود؛ بر اساس این تفاهم نامه کسانی که در داخل تشکل‌های کارآفرین جوانان فعالیت می‌کنند، می‌توانند از امریه برای گذراندن دوره پایان خدمت در همان تشکل استفاده کنند که امیدوارم این دستور تا پایان امسال اجرایی ‌شود. 

  وی تاکید کرد ه بود که در این بحث، کسر خدمت نداریم و فقط بحث «امریه» مطرح است که فرد شش ماه از دوره پایانی خدمت خود را در داخل تشکل سپری کند.

اگرچه تندگویان شهریور امسال هم  از آماده شدن دستورالعمل مشترک بین این معاونت و ستاد کل نیروهای مسلحدر مورد «سهمیه امریه» اعضای تشکل‌های جوانان تا پایان آخرین ماه فصل تابستان ۹۷ خبر داد، در عین حال توضیح داده بود که تعدادی شاخص‌های اعطلای این تسهیلات را در سایت اعلام خواهیم کرد، شاخص‌هایی که هنوز اعلام نشده است.

این درحالیست که هفته گذشته سردار کمالی، رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح توضیحاتی را درباره پیشنهاد ارائه تسهیلات سربازی به فعالان سمن‌ها و تشکل‌ها ارائه کرد و گفت: این مساله از سال گذشته در قالب پیشنهادی از سوی وزارت ورزش و جوانان به ستادکل نیروهای مسلح ارائه شد و هیچ قانونی در این خصوص وجود ندارد.

به گفته وی مواردی که تحت عنوان کسرخدمت سربازی در ازای فعالیت در سمن ها یا دیگر تسهیلات سربازی که در این خصوص مطرح می شود در حد پیشنهاد وزارت ورزش و جوانان است و تنها در صورت اخذ مجوزهای لازم و تبدیل شدن به قانون اجرایی خواهد شد، بنابراین در حال حاضر کسر خدمتی برای فعالان سازمان های مردم نهاد و تشکل ها وجود ندارد.

وی افزود که متاسفانه گاهی طرح، پیشنهادات و ایده‌ها در رسانه سبب می شود تا برخی از مشمولان سربازی با امید به اجرایی شدن آن پیشنهادات وارد غیبت شده و امکان بهره مندی از هیچ تسهیلاتی را نداشته باشند که به همین دلیل به مشمولان و خانواده های آنان توصیه می‌کنم که براساس قوانین جاری سربازی نسبت به تعیین تکلیف وضعیت خود و فرزندانشان اقدام کنند.

اگرچه بیش از یک سال از پیشنهاد معاونت ساماندهی امور جوانان درباره پیگیری وضعیت سربازی و اعطای تسهیلات به اعضای سازمان‌های مردم نهاد گذشته است، اما در شرایطی که ترغیب جوانان به حضور در سازمان‌های مردم نهاد همواره با ارائه مشوق‌هایی مانند اعطای تسهیلات بانکی، معافیت مالیاتی برای کارآفرینی از سوی سمن‌ها و حتی تلاش معاونت جوانان برای رایزنی در مورد وضعیت بیمه آنها همراه بوده است، باید دید این وعده معاونت جوانان و انتظار اعضای سمن‌ها برای تحقق تسهیلات سربازی و رایزنی معاونت جوانان با ستاد کل نیروهای مسلح نهایتا به کجا خواهد رسید.

منبع: ایسنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399