دوشنبه, 12 آذر 1397 ساعت 15:34
کد خبر: 48914

اطلاعات تکميلي

  • وزیر کار:

مسئولان شهری یک روز با "ویلچر" سرکار بروند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از مسئولان شهری خواست تا یک روز مسیر منزل تا محل کارشان را با ویلچر طی کنند و اگر دیدند که این کار ممکن نبود برنامه‌ریزی‌های لازم برای مناسب سازی فضاهای شهری را انجام دهند.

محمد شریعتمداری که به مناسبت روز جهانی معلولان در جمع آنان حاضر شده بود در ابتدای سخنانش از معلولان خواست تا ابتدا آنها خواسته‌هایشان را مطرح کنند و سپس پاسخگوی مطالبات و خواسته‌های آن شد.
در این نشست یکی از معلولان که نابینا بود بر اجرای کامل قانون حمایت از حقوق معلولان تاکید کرد و گفت: خواسته ما از دولت این است که اگرچه در شرایط تحریم و اوضاع نامساعد اقتصادی قرار داریم اما با تمام ظرفیت‌هایش در بودجه سال آینده کشور به قانون حمایت از حقوق معلولان توجه کند. همچنین مجلس شورای اسلامی نیز با توجه به وظیفه نظارتی خود بر اجرای تمام عیار این قانون نظارت کافی داشته باشد، بطوریکه همه دستگاه‌ها تکالیفی که بر عهده‌شان قرار گرفته است را انجام دهند.
یکی دیگر از معلولان حاضر در این نشست به هزینه بالای خدمات توانبخشی اشاره کرد و گفت: در کنار نبود خدمات ایمنی برای انجام توانبخشی و کاردرمانی هزینه تهیه لوازمی مانند ویلچر برقی نیز بسیار بالاست و معلولان برای دریافت این خدمات گاهی ماه‌ها و حتی سال‌ها پشت نوبت می‌ماند.
یکی دیگر از معلولان حاضر در جمع که ناشنوا نیز بود به عدم مناسب سازی فضاهای شهری و عدم امکان استفاده از وسایل حمل و نقل شهری مثل مترو اشاره کرد و گفت: حتی امروز که در محل حوزه هنری برای بزرگداشت این روز مراسمی برگزار شده است نیز فضای این تالار نه تنها از رمزهای مخصوص عبور ویلچر برخوردار نیست بلکه حتی فضاهایی مانند سرویس‌های بهداشتی از حداقل امکانات لازم برای معلولان برخوردار نبودند.
معلول دیگری نیز به کمبود درآمد معلولان و کمبود ظرفیت‌های اشتغال آنها اشاره کرد و از وزیر تعاون خواست تا به شرایط دشوار زندگی معلولان که به تعبیر خودش گاهی شبیه شکنجه است، رسیدگی کند.
 محمد شریعتمداری در آغاز سخنانش مسئولان را به تشکیل کمپین «هر مسئول دوست یک خانواده معلول» دعوت کرد و گفت: از مقام‌های مسئول می‌خواهم که با خانواده‌های معلول ارتباط مستقیمی برقرار کنند و از نزدیک شاهد مشکلات آنها باشد.
 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با بیان اینکه همه ما اعضای یک خانواده‌ایم و نباید خود را جدا از معلولان ببینیم، افزود: تنها یک سوم از جمعیت یک میلیاردی معلولان جهان از بدو تولد معلول بوده‌اند و بقیه افراد در طول زندگی بر اثر حوادث، بیماری‌های مزمن یا سالمندی و... به جامعه معلولان پیوسته‌اند. بنابراین معلولیت سرنوشت احتمالی افراد خارج از جامعه معلولان است.
شریعتمداری با بیان اینکه مسئولان نباید بدون مشارکت نمایندگان مردم تصمیم‌گیری کنند، اظهار کرد: مسئولان بهزیستی باید ارتباط نزدیکی با مردم و مددجویان برقرار کنند و مجلس هم باید بر عملکرد دستگاه‌ها نظارت داشته باشد. یک سوم منابع بهزیستی باید صرف امور توان‌بخشی شود. از سازمان بهزیستی می‌خواهم روشی را برای نظارت نمایندگان معلولین بر نحوه هزینه کرد این بودجه فراهم کنند تا امکان استفاده آنها از منابع بدون پارتی فراهم شود و آنها از نحوه هزینه‌کردها اطلاع پیدا کنند.
وی با بیان اینکه ۴.۸ درصد از معلولان در ایران معلولیت سخت دارند، تصریح کرد: مقام‌های مسئول باید با خانواده معلولان ارتباط مستقیم برقرار کنند و از نزدیک مشکلات آنها را ببینند. مسئولان سازمان‌های مردم‌نهاد با تصویب این قانون و بودجه سال آینده بی‌تفاوت نباشند.
وزیر تعاون با تاکید بر اینکه ممنوعیتی برای نمایندگی معلولان در مجلس وجود ندارد، از معلولان خواست تا برای دور بعدی انتخابات مجلس تلاش کنند تا نماینده‌ای از آنان در مجلس حضور داشته باشد و حتی فراکسیونی در این حوزه تشکیل دهند افزود: زمانی که یکی از اعضای این جامعه در این جلسه گفت که فرزند معلولش با داشتن دکتری رشته ریاضی بیکار است از خدا طلب مرگ کردم که چرا نتوانسته‌ایم برای این افراد مستعد کاری کنیم. من خودم شاهد نگهداری مادرم از پدرم برای سالها بودم و شما را درک می‌کنم.
شریعتمداری افزود: دولت برای مناسب سازی حدود ۱۵ هزار و ۲۰۰ خودرو اقدام کرده‌است، اما آیا این تعداد کافیست؟ خیر. همچنین ۱۴ هزار و ۳۰۰ نفر آموزش مهارت‌های شغلی از سوی بهزیستی دیده‌اند. آیا این تعداد کفایت می‌کند؟ پاسخ باز هم منفی است. زمانی که دیدم در قانون آمده که به خانواده‌هایی که بیش از یک معلول دارند مسکن داده می‌شود، تعجب کردم. یعنی اگر فردی بخواهد مسکن داشته باشد باید یک معلول دیگر به خانواده‌اش اضافه کند؟ یا معلولان را کنار هم جمع کنیم؟ باید به این مشکلات و مساله بیمه معلولان به دلیل هزینه بالای درمان آنها توجه کنیم.

منبع: ایسنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399