جمعه, 07 دی 1397 ساعت 14:36
کد خبر: 50973

خطیب نماز جمعه تهران: حماسه 9 دی قابل تکرار است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
خطیب نماز جمعه تهران گفت: هشدار می دهم به همه آنهایی که می خواهند فتنه آفرینی کنند بدانند، حماسه 9 دی قابل تکرار است.

 آیت الله سید احمد خاتمی در خطبه دوم نماز جمعه تهران افزود: حماسه نهم دی 88 بیعت با ولایت، حماسه حضور و جلوه بصیرت شما مردم بود.
وی اظهار داشت: سال 88 دو اردوگاه شکل گرفت، اوباما، رییس رژیم صهیونیستی، منافقان ضدخلق، سلطنت طلبان، فداییان خلق، فراری ها و همه وا داده ها در یک اردوگاه بودند، در اردوگاه دیگر شما مردم، بسیجی ها و حزب الهی ها بودید، در این حماسه شما مردم نشان دادید از خواص این امت هستید. چون به وقت، دشمن را تشخیص دادید و به وقت هم راه مقابله را پیدا کردید.
وی با بیان اینکه این حماسه از جنس عاشورا بود، اضافه کرد: دیگر مردم تحمل نکردند ببینند روز عاشورا با عزاداران حسینی برخورد می شود. آنها با امام حسین (ع) دعوا داشتند. شور حسینی، کربلایی و عاشورایی به داد این انقلاب رسید.
صدای شکستن استخوان های لیبرال دموکراسی به گوش می رسد
امام جمعه این هفته تهران با اشاره به اتفاقات اخیر در فرانسه نیز گفت: این قضایا، به علاوه فروپاشی در هیات حاکمه آمریکا و همچنین زیرپاگذاشتن تمام ارزش های انسانی و اینکه ترامپ در 700 روز ریاست جمهوری به گزارش خود آنها هفت هزار دروغ گفته، معنایش این است که لیبرال دموکراسی غرب در شیب سقوط است.
وی افزود: همانطور که سوسیال دموکراسی شرق فروریخت، صدای شکستن استخوان های لیبرال دموکراسی غرب هم به گوش می رسد.
امام جمعه موقت تهران همچنین به خروج نظامی های آمریکا از سوریه اشاره کرد و گفت: با همه حاشیه ها و پشت صحنه هایی که این ماجرا دارد، تردیدی نیست که این جلوه شکست آمریکا در منطقه است.
آیت الله خاتمی افزود: استعفای وزیر دفاع آمریکا در این راستا است و اوج این قصه آن است کسانی که تا دیروز می گفتند «بشار اسد نه»؛ به صراحت می گویند ما دست از این شعار برداشتیم، آنهایی که به همراه آمریکا، سفارتخانه هایشان را در دمشق تعطیل کرده بودند دست از پا درازتر به دمشق بازمی گردند و سفارتخانه هایشان را بازگشایی می کنند، این بدان معناست که مقاومت جواب می دهد.
خطیب جمعه تهران ادامه داد: سفر مخفیانه ترامپ به عراق قابل تامل است. ترامپ مخفیانه شب هنگام، هواپیما چراغ خاموش، 4 ساعت در پایگاه نظامی عین الاسد می ماند و می رود. ببینید چه اعترافی کرده، «بسیار غم انگیز است که ناچار در کمال خفا به خاورمیانه سفر کنی و هر کاری انجام دهی تا سالم به آنجا برسی. هفت تریلیون دلار درخاورمیانه هزینه کردیم ناچاریم کاملا مخفیانه به آنجا سفر کنیم. دوبار قرار بود سفر کنم اما خبر آن درز کرد و سفر لغو شد.»
آیت الله خاتمی ادامه داد: این اعتراف رییس جمهور آمریکا به دنیای عجز و خفت و اعتراف به حقانیت شعار شما مردم است که می گویید مرگ بر آمریکا.
خطیب جمعه تهران در ادامه خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به سال نو میلادی گفت: ما که مسلمان و شیعه هستیم حریم ویژه ای برای حضرت عیسی (ع) قائلیم و معتقد هستیم او زنده و به آسمان رفته است و با ظهور امام عصر (عج) به زمین خواهد آمد و به حضرت اقتدا خواهد کرد.
آیت الله خاتمی اضافه کرد: ضمن تبریک سال نو میلادی به مسیحیان جهان می گویم آبروی حضرت عیسی (ع)را حفظ کنید، متاسفانه حاکمان استبکاری که خود را مسیحی می دانند، ترامپ که می گوید من در عمرم فقط انجیل مطالعه کردم، در حال بردن آبروی این پیامبر بزرگ هستند.
وی ادامه داد: (مسیحیان) چه باید انجام دهید؟ شما باید با صدای بلند از آمریکا ابراز تبری کنید و مثل این مردم با صدای بلند بگویید مرگ بر آمریکا.
امام جمعه این هفته تهران ادامه داد: بی تردید اگر حضرت عیسی (ع) در جمع ما بود، در خط مقدم ابراز تبری و انزجار از این جنایتکاران که لکه ننگ مسیحیت هستند، بود.
الگویی برای حوزه های علمیه
آیت الله خاتمی همچنین با اشاره به درگذشت مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی گفت: وی این ظرفیت را دارد که الگویی برای حوزه های عملیه مطرح باشد، فقیهی که دین را عین سیاست می دانست و معتقد به حاکمیت دین در صحنه بود.
وی ادامه داد: او تقویت نظام را بر خود واجب می دانست و از بُن جان، ارادتمند رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای بود.
وی همچنین به حادثه تلخ واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی نیز اشاره کرد و گفت: امیدواریم در این عرصه به گونه ای عمل شود که دیگر شاهد اینگونه حوادثی که همراه با تقصیر است نباشیم. آنچنان که ملاحظه می فرمایید مسوولان با درستی و دقت مشغول عمل هستند.
امام جمعه موقت تهران در بخش دیگر خطبه دوم نماز جمعه گفت: از قوه قضاییه به خاطر جلوه های قاطعیت یک ماه اخیر برخورد با مفسدان اقتصادی تشکر می کنم، امیدواریم این تیغ همچنان علیه مفسدان اقتصادی تیز باشد و ان شالله در همه عرصه ها، این قوه ارزشمند در سالم سازی جامعه تلاش بایسته داشته باشد.
آیت الله خاتمی همچنین اظهار داشت: پویش دانشجویی روزه نجات در حمایت از مردم یمن در دانشگاه تهران، که متشکل از طلاب و دانشجویان است، حرکت مقدسی است و قدردانی می کنم از کسانی که این پویش را راه انداختند.
مخالف را تحمل کردن نقطه مقابل خودشیفتگی سیاسی
خطیب جمعه تهران در خطبه اول نماز جمعه تهران به خودشیفتگی سیاسی پرداخت و گفت: نسختین بُعد این است که فرد تحلیل خود را بهترین تحلیل بداند؛ امام صادق (ع) می فرماید این خودشیفتگی است، شخصی که هیچکس و هیچ تحلیلی را بهتر از تحلیل خود نداند این خودشیفته نسبت به رای و نظر خود است.
آیت الله خاتمی گفت: کسی که در این عرصه خودشیفته شد، به بیراهه می رود اما راه مقابله با خودشیفتگی سیاسی این است که انسان، حرف و تحلیل دیگران را هم بشنود و نظرش را در معرض دیگران قرار دهد.
وی توضیح داد: فردی که از نظرات دیگران استقبال کند، به خطاهای تحلیل خود آگاه می شود و این کمک خواهد کرد که در صراط مستقیم حرکت کند.
وی با بیان اینکه دومین عرصه خودشیفتگی سیاسی، کم تحملی و بی تحملی است، ادامه داد: کسی که وارد عرصه جامعه و سیاست می شود، نباید اینگونه باشد، متاسفانه ظرفیت برخی سیاسیون ما بسیار کم است، این بدان معناست که خودشیفتگی وجود دارد.
آیت الله خاتمی تاکید کرد: مخالف را تحمل کردن نقطه مقابل خودشیفتگی سیاسی است.
امام جمعه موقت تهران بعد سوم خودشیفتگی سیاسی را باندسالاری، حزب سالاری و گروه سالاری دانست و اضافه کرد: «من در این تحلیل نظر به هیچ گروهی ندارم، چون متاسفانه اکثر گروه ها دچار این بیماری هستند. باندسالاری و گروه سالاری بدان معنا که هر عضو حزب من، بهتر از دیگران می فهمد، این تعصب منفی و ضد ارزش است.»

منبع: ایرنا
وی نطقه مقابل خودشیفتگی سیاسی در عرصه عمل، را شایسته سالاری ذکر و اضافه کرد: هر که شایسته هست مسوولیت بگیرد هر که نیست مسوولیت نگیرد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399