چهارشنبه, 22 اسفند 1397 ساعت 09:00
کد خبر: 54472

اطلاعات تکميلي

  • رییس مرکز فناوری اطلاعات بیمه مرکزی خبرداد:

اجباری شدن کد یکتا برای ٤ رشته بیمه ای

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: رییس مرکز فناوری اطلاعات بیمه مرکزی گفت: به جز بیمه نامه شخص ثالث، از سال ٩٨ صدور کد یکتا برای بیمه نامه های باربری، آتش سوزی، درمان و بدنه خودرو اجباری می‌شود.

قاسم نعمتی، رییس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات بیمه مرکزی افزود: از ابتدای مهرماه ٩٦ تا پایان سال قبل، ١١ میلیون و ٦٠٠ هزار کد یکتا صادر شد و امسال نیز از ابتدای سال تاکنون ٢١ میلیون و ٢٠٠ هزار کد یکتا برای بیمه نامه های شخص ثالث صادر شده است.
ضرورت داشتن کد یکتا برای تمامی بیمه نامه های شخص ثالث
به گفته وی، تمامی بیمه نامه های شخص ثالث باید دارای کد یکتا با شماره ١١ رقمی و آرم بیمه مرکزی باشند.

نداشتن کد یکتا به معنای عدم پوشش بیمه ای نیست

رییس مرکز فناوری اطلاعات بیمه مرکزی خاطر نشان کرد: نداشتن کد یکتا به معنای عدم پوشش بیمه ای نیست، اما بدان معناست که شرکت بیمه به وظایف خود در قبال صدور بیمه نامه عمل نکرده است.
مسئول مرکز فناوری اطلاعات بیمه مرکزی با اعلام اینکه صدور کد یکتا حداکثر 2 ثانیه طول می کشد، گفت: از طریق برخط شدن تبادل اطلاعات بین شرکت های بیمه و بیمه مرکزی، فرآیند نظارت بر عملکرد شرکت ها نیز تسهیل شده است به گونه ای که اگر شرکتی در این رشته اقدام به گرانفروشی یا ارزان فروشی بیمه نامه کند، معاونت نظارت در جریان کار قرار می گیرد.

ایجاد دولت الکترونیک، هدف مرکز فناوری بیمه مرکزی

نعمتی گفت: تمام هدف مرکز فناوری بیمه مرکزی فراهم کردن زیرساخت های لازم برای ایجاد دولت الکترونیک است.

سنهاب، جمع آوری اطلاعات ارتباط بیمه مرکزی با شرکت های بیمه را مکانیزه می کند

وی با اشاره به راه اندازی سامانه سنهاب بیمه مرکزی از سال ١٣٩٠ بیان کرد: این سامانه با جمع آوری اطلاعات ارتباط بیمه مرکزی با شرکت های بیمه را مکانیزه می کند.

کد یکتا

رییس مرکز فناوری اطلاعات بیمه مرکزی اظهار کرد: بستر ارتباطی بین شرکت های بیمه و نهاد ناظر بدون استفاده از اینترنت فراهم و بستر آن سامانه سنهاب است.

پرونده کاغذی در میز خدمت پذیرش نمی شود

نعمتی با اشاره به راه اندازی میز خدمت در بیمه مرکزی ، ادامه داد: در میز خدمت هر اطلاعاتی که براساس قانون دسترسی آزاد به اطلاعات قابل انتشار است، از جمله استعلام بیمه نامه ها، ثبت اطلاعات متقاضیان فروش، فهرست ارزیابان بیمه و ... را ارائه می کنیم و به طور کلی پرونده کاغذی در این میز پذیرش نمی شود.

ایجاد: زیر پرتال اطلاعاتی در بیمه مرکزی

وی خاطرنشان کرد: زیر پرتال اطلاعاتی در بیمه مرکزی ایجاد کرده ایم که اطلاعات و نتایج آماری نظارت بیمه مرکزی در آن ارائه می شود که تمامی این اطلاعات ناشی از پردازش داده ها در سنهاب است.
رییس مرکز فناوری اطلاعات بیمه مرکزی عنوان کرد: نهاد ناظر بیمه ای به طور برخط و ۲۴ ساعته با راهداری، ناجا، قوه قضاییه، سازمان ثبت احوال و اسناد، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و ... در ارتباط است و در زمان صدور بیمه نامه از آنها استفاده می شود.
نعمتی خاطرنشان کرد : با استفاده از نرم افزارهای QR و اسکن QR موجود در کنار کدهای یکتا نیز می‌توان اعتبارسنجی بیمه نامه های صادر شده را انجام داد.

ضرورت داشتن کد یکتابرای تمام وسایل نقلیه دارنده بیمه شخص ثالث

وی درباره استعلام از نیروی انتظامی درباره بیمه نامه موتورسیکلت ها، تصریح کرد: از نظر بیمه مرکزی، هر نوع وسیله نقلیه ای که برای آن بیمه نامه شخص ثالث صادر می شود از جمله موتورسیکلت، ماشین آلات راه سازی و کشاورزی باید بیمه نامه داشته باشند و برای آنها کد یکتا صادر شود.
رییس مرکز فناوری اطلاعات بیمه مرکزی درباره اینکه استفاده از سنهاب و کد یکتا تا چه اندازه مانع از صدور بیمه نامه‌های تقلبی شده است ، یاد آورشد: این سیستم به دلیل ماهیت کاری خود اطلاعات غیر استاندارد را پذیرش نمی‌کند. البته این بدان معنا نیست که اساسا تخلفی وجود ندارد.
نعمتی با تاکید بر اهمیت مکانیزه کردن اطلاعات ،گفت: تمام اهداف ما متمرکز بر این است که وظایف و تکالیف مندرج در اسناد بالادستی را به نحو احسن انجام دهیم و به عنوان یک حلقه از دولت انتظار می‌رود که بسترهای لازم برای دولت الکترونیک را فراهم کنیم.
سامانه سنهاب از اواخر سال ۱۳۹۰ توسط بیمه مرکزی راه‌اندازی شد تا از یک طرف بتواند اطلاعات لازم را از بیرون از بیمه مرکزی و از سوی دیگر اطلاعات بیمه‌ای را از درون بیمه مرکزی یکپارچه کرده تا بر آن اساس نظارت خود را بر صنعت بیمه تقویت کند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395