شنبه, 17 فروردين 1398 ساعت 09:18
کد خبر: 54863

تبیین اولویت های کشور در سال 98

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: با وجود اشاره های مکرر مسئولان و کارشناسان مبنی بر اینکه سال 98، سال سخت برای کشور خواهد بود، رهبر انقلاب سال 98 را سال فرصت ها دانسته و در سخنان عیدانه خود امسال را رونق تولید ملی نام گذاری کردند که نشان از نقش مهم تولیدات ملی در اقتصاد کشور دارد.

از سال 91، رهبر انقلاب در نامگذاری سال ها توجه و تمرکز را بر تولید و اقتصاد ملی قرار دادند. سال 91 سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی، سال 92حماسهٔ سیاسی و حماسهٔ اقتصادی، سال،93 اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی، سال 95 اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل، سال 96اقتصاد مقاومتی، تولید – اشتغال، و سال 97حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شد.
حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیام عیدانه خود با تأکید مجدد بر اینکه اولویت و مسئله فوری و جدی کشور، مسئله اقتصاد است، از «کاهش ارزش پول ملی» «قدرت خرید مردم» و «کم‌کاری و یا تعطیل بعضی کارخانجات» به‌عنوان مشکلات مهم اقتصاد کشور یاد و تأکید کردند: بر اساس مطالعه و همچنین نظرات کارشناسان، کلید حل همه این مشکلات «توسعه تولید ملی» است.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به استقبال مردم از شعار سال 97 یعنی «حمایت از کالای ایرانی» و آثار مثبت آن، افزودند: امسال، مسئله محوری و اصلی، مسئله «تولید» است، زیرا اگر تولید جریان یابد، هم مشکلات معیشتی و اشتغال حل می‌شود، هم موجب استغنای کشور از بیگانگان و دشمنان خواهد شد و حتی می‌تواند مشکل ارزش پول ملی را تا حدود زیادی برطرف کند، بنابراین من شعار امسال را «رونق تولید» قرار دادم.
حضرت آیت الله خامنه‌ای همگان را به تلاش برای رونق تولید در کشور فراخواندند و ابراز امیدواری کردند با گسترش چشمگیر و محسوس این تلاش در طول سال، مشکل اقتصادی در مسیر حل شدن قرار بگیرد.
رهبر انقلاب همچنین با تاکید بر رونق اقتصادی در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی، 4موضوع  درباره‌ی سال جاری یعنی همین سال ۱۳۹۸؛ یک موضوع به مناسبت و درباره‌ی مسائل غرب و مسائل ما با دولتهای غربی ؛ موضوع سوّم درباره‌ی اقتصاد و شعار امسال که عبارت باشد از شعار رونق اقتصادی و موضوع آخر و چهارم، سخنی با جوانان درباره‌ی مسائل کشور، مسائل آینده، و مسائل انقلاب را با مردم در میان گذاشتند.
ایشان سال 98 را سال فرصت ها دانستنه و اشاره کردند: مشکل عمده‌ی کشور ما فعلاً مشکل اقتصادی است و مسئله‌ی معیشت قشرهای ضعیف؛ بخشی از این مشکل مربوط است به تحریم قدرت های غربی یعنی آمریکا و اروپا؛ بخشی هم مربوط می شود به نقایص درونی خود ما، به ضعف های مدیریّتی خود ما. هم تحریم می تواند فرصت باشد و هم مشاهده‌ی این ضعف ها و نقص ها می تواند برای ما تجربه‌های گران‌بهایی برای آینده و برای مدیریّت سال های بعد کشور به وجود بیاورد؛ هر دوی این ها می تواند فرصت باشد.
 حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: تحریم می تواند فرصت باشد؛ چرا؟ زیرا تجربه نشان داده است کشورهایی که از منابع طبیعی -مثل نفت- برخوردار هستند، هر وقت درآمدهایشان از ناحیه‌ این منابع کاهش پیدا می کند، این ها به فکر اجرای اصلاحات اقتصادی می‌افتند، انگیزه پیدا می کنند، انگیزه‌ی اصلاحات پیدا می کنند، انگیزه پیدا می کنند که خودشان را از وابستگی نجات بدهند و اقدامات مناسبی را انجام می دهند.
ایشان با تاکید بر اینکه ما از تحریم نباید بنالیم؛ افزودند: هم وظیفه‌ی دستگاه‌های دولتی، هم وظیفه‌ی بخشهای تحقیقاتیِ مربوط به قوّه‌ی مقنّنه، و هم وظیفه‌ی جوانهای ما و اصحاب فکر و اندیشه در کشور این است که بنشینیم طرح های مقابله‌ با تحریم را بررسی کنیم و به طور جدّی آنها را دنبال کنیم.
رئیس جمهوری کشورمان نیز با بیان اینکه سال جدید، سال تولید، تلاش و اشتغال برای جوانان ایرانی است گفت: دولت در این راه همه توان و کوشش خود را به‌کار خواهد بست.
حسن روحانی در پیام نوروزی خود مسیر بین المللی در سال 98 را نیز تعیین کرد و با اشاره به روابط خوب ایران با کشورهای همسایه گفت: سال جدید،  سال دوستی بیشتر با همه همسایگان است.
همچنین در جلساتی جداگانه و با حضور رئیس جمهور و وزرای اطلاعات، اقتصادی و دارایی، دادگستری و ارتباطات و فناوری اطلاعات عملکرد سال ۹۷ چهار وزارتخانه و برنامه های سال جاری آنها بررسی شد.
اقدامی که به گفته حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهور، کم سابقه بوده است.
با بیانات و تاکیدات فرمانده کل قوا و رئیس قوه مجریه، در سال جاری باید شاهد حمایت هرچه بیشتر از تولیدکنندگان داخلی توسط مردم به عنوان مصرف کننده و متقاضی و دولت به عنوان مقام مسئول و تصمیم گیر باشیم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395