یکشنبه, 18 فروردين 1398 ساعت 08:47
کد خبر: 54924

ضرورت بازنگری در تعرفه های درمانی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیرابابایی

اتحادیه صادرکنندگان تجهیزات پزشکی ایران حدود شش سال پیش تأسیس و ۲۵ شرکت بزرگ تولیدکننده تجهیزات پزشکی عضو این اتحادیه هستند که ۸۰ درصد صادرات تجهیزات پزشکی از طریق این شرکت‌ها انجام می شود.

در حال حاضر تجهیزات پزشکی ایران به ۴۰ کشور دنیا صادر می شود که این صادرات به روش های مختلف انجام می گیرد. برخی از کشورهای هدف محصولات ایران را با برند ساخت ایران درخواست کرده و برخی درخواست راه اندازی خط تولید محصولات در کشورشان را دارند، برای تعدادی از کشورها نیز کالا را طبق سفارش تولید کرده و محصول با برند متفاوتی عرضه می‌شود. گفتنی است که کشورهای اروپای غربی، آلمان و ایتالیا از جمله کشورهای مقصد تجهیزات پزشکی ایران هستند.
به همین منظور برای بررسی مسائل و مشکلات بیمه ای با محمدرضا کمپانی، نائب رییس و دبیر اتحادیه صادرکنندگان تجهیزات پزشکی به گفت وگو پرداختیم که ما حصل آن را در ادامه می خوانید.
محمدرضا کمپانی، نائب رییس و دبیر اتحادیه صادرکنندگان تجهیزات پزشکی گفت: شرکت های زیر مجموعه اتحادیه صادرکنندگان تجهیزات پزشکی ایران به صورت مستقیم با شرکت های بیمه در ارتباط بوده و تحت پوشش ارگان خاصی نیستند.

تفاهم نامه پارک علم فناوری پردیس با بیمه دانا

وی افزود: با توجه به میزان وجوه پرداختی ،شرکت ها به صورت مستقیم کارمندان خود را ، بیمه تکمیلی می کنند. به عنوان مثال، پارک علم فناوری پردیس با انعقاد تفاهم نامه با بیمه دانا افراد و خانواده های آنها را تحت پوشش بیمه قرار داده است.
همکاری مناسب شرکت های بیمه با اتحادیه صادرکنندگان تجهیزات پزشکی
کمپانی در خصوص نحوه همکاری شرکت های بیمه با اتحادیه ها، ادامه داد: شرکت های بیمه تجاری با اتحادیه صادرکنندگان تجهیزات پزشکی ایران همکاری مناسبی داشته اند و خوشبختانه تاکنون خسارت سنگینی رخ نداده است که در پرداخت آن کوتاهی کنند.

دستگاه های پزشکی ریسک بالایی دارند

نائب رییس و دبیر اتحادیه صادرکنندگان تجهیزات پزشکی با اشاره به ارائه پوشش بیمه ای خاص توسط شرکت های بیمه، تصریح کرد: تولید برخی از دستگاه های پزشکی ریسک های بالایی به دنبال دارد که در صورت بروز حادثه، خطرات جبران ناپذیری ایجاد می کند. لذا باید دستگاه های تجهیزات پزشکی براساس ارزش تحت پوشش بیمه مسئولیت قرار بگیرد.

دستگاه های پزشکی نیازمند پوشش «بیمه مسئولیت» است

وی افزود: بهتر است شرکت های بیمه دستگاه های پزشکی را «بیمه مسئولیت» کرده که اغلب این امر با استقبال کمتری مواجه می شود. بنابراین نیازمند اطلاع رسانی از سوی تولید کنندگان بوده تا دستگاه های مرتبط با جان بیمار تحت پوشش بیمه قرارگیرند.
نائب رییس و دبیر اتحادیه صادرکنندگان تجهیزات پزشکی در خصوص عملکرد سازمان تامین اجتماعی برای بیمه کارگران، خاطرنشان کرد: سازمان تامین اجتماعی افراد تمام وقت مشغول به کار را در لیست بیمه قرار می دهد و مطابق جدول تعیین شده حدود هفت درصد حق بیمه توسط فرد، 20 درصد توسط شرکت و سه درصد بیمه بیکاری توسط کارفرما پرداخت می شود.

تعرفه های سازمان تامین اجتماعی پایین است

کمپانی با اشاره به ایجاد دفتر حل و فصل مشکلات بیمه ای اتحادیه ها با سازمان تامین اجتماعی، بیان کرد: اتحادیه ها با سازمان تامین اجتماعی در تعامل بوده و بهتر است که سازمان تامین اجتماعی برخی مسائل را بپذیرد. متاسفانه تعرفه های این سازمان در سطح پایینی بوده و در نهایت مبلغ چندانی به کارگران پرداخت نمی شود و بنابراین نیازمند بازنگری در تعرفه های بیمه های درمان هستیم.

ضرورت بازنگری در تعرفه های درمانی

نائب رییس و دبیر اتحادیه صادرکنندگان تجهیزات پزشکی ادامه داد: متاسفانه تعرفه های تامین اجتماعی کمتر از 10درصد از خدمات را پوشش می دهد و افراد به ناچار به سمت بیمه های تکمیلی می روند. بنابراین باید در تعرفه های پرداختی درمان سازمان تامین اجتماعی بازنگری صورت گیرد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395