سه شنبه, 27 فروردين 1398 ساعت 08:32
کد خبر: 55337

اطلاعات تکميلي

  • توصیه رهبر انقلاب در پاسخ به درخواست رئیس جمهور برای برداشت از صندوق توسعه ملی:

استفاده از منابع صندوق بعد از منابع دولت

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصراقتصاد: بر خلاف آنچه در روزهای اخیر رسانه ها با هیجان زیاد در خصوص مجوز رهبر انقلاب برای برداشت از صندوق توسعه ملی خبر منتشر می کردند، رهبر انقلاب روز گذشته در پاسخ به درخواست مجوز رئیس جمهور برای برداشت 2میلیارد دلاری، از دولت خواستند که با استفاده از محل های قانونی موجود، سریعاً اقدامات لازم را آغاز کند و گفتند که در ادامه پس از جمع‌بندی وضعیت و در صورت نیاز، برداشت از منابع صندوق توسعه ملی مورد تأیید خواهد بود.

در حقیقت ایشان اولویت تأمین بخشی از هزینه‌های ناشی از خسارات سیل های اخیر را برداشت از صندوق توسعه ملی ندانستند بلکه اولویت تامین مالی را محل‌هایی همچون پنج درصد مقرر در بودجه‌ عمومی کشور برای جبران خسارت حوادث غیرمترقبه، جابجایی در ردیف‌های بودجه‌های عمرانی و بیمه‌ها و تسهیلات بانکی دانستند و بر جدیت دستگاه های مسئول در پیگیری و جبران خسارت های مالی سنگین سیل بویژه خسارت های وارده بر کشاورزان تاکید کردند.
در بخشی از متن پاسخ رهبر انقلاب اسلامی آمده است:
خسارت‌های مالی ناشی از سیل ویرانگر بویژه در چند استان بسیار سنگین و مصیبت‌بار است و لازم است به‌طور جدّی از سوی دستگاههای مسئول پیگیری و جبران شود.  البته کمک‌های مردم و نهادهای انقلابی و دستگاههای متعدد دولتی و نظامی در این ایام حقاً چشمگیر و موجب سپاس و قدردانی است ولی این کمک‌ها نمی‌تواند خسارت‌های وارده به آحاد مردم بویژه کشاورزان و صاحبان کشتزارهای سیل‌زده را جبران کند و ورود دولت لازم است. مطلعید که استفاده از صندوق توسعه ملی صرفاً در صورت مسدود بودن راههای دیگر ممکن است لذا تأکید می شود که دولت سریعاً از اقدامات لازم را آغاز کند و در ادامه پس از جمع‌بندی وضعیت، در صورت نیاز، برداشت از صندوق مزبور مورد تأیید این‌جانب خواهد بود.
ایشان توصیه‌هایی هم برای جریان بهتر کارها مطرح کردند از جمله:
۱-    فرماندهی واحد برای مدیریت یکپارچه، هماهنگی، انسجام، پیگیری، نظارت و پاسخگویی نسبت به اقدامات پیشگیری، آمادگی، مقابله، بازسازی و بازتوانی ایجاد شود.
۲-    پایگاه اطلاعات جامع و قابل اتکاء از کلیه عناصر حقیقی و حقوقی متأثر از سیلاب اخیر با قابلیت برآورد دقیق خسارات و نیازها و رصد کلیه خدمات و کمک‌های دریافتی از مبادی مختلف در اسرع وقت ایجاد شود.
۳-    برنامه اقدامات با اولویت‌بندی و زمان‌بندی مشخص تهیه و تقسیم کار بین دستگاههای اجرایی و نهادهای عمومی و انقلابی و مردمی با تعیین مسئولیت‌ها تهیه و به اجرا گذاشته شود.
۴-    اقدامات لازم برای تأمین نیازها و مایحتاج عمومی و فوری افراد متأثر از سیلاب خصوصاً تأمین خسارات کشاورزان در حداقل زمان ممکن صورت پذیرد.
۵   - به‌منظور رونق کسب‌وکار در مناطق سیل‌زده حداکثر استفاده از ظرفیت‌های مناطق مذکور برای بازسازی صورت پذیرد. ضمن اینکه تدابیر لازم و فوری برای بازسازی و تعمیر سریع و ایمن واحدهای آسیب‌دیده مسکونی و تجاری و تولیدی به اجرا گذاشته شود.
بر اساس آخرین برآوردها، خسارات ناشی از سیل تا کنون از سوی وزیر کشور 30هزار میلیارد تومان برآورد شده است که ممکن است از این هم بالاتر رود. با وجود حجم بالای ارسال کمک های نقدی از کشورهای دیگر، رئیس هلال احمر اعلام کرده است که تا کنون هیچ پولی از این نوع به حساب هلال احمر واریز نشده است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه هم پیش از این تلویحا اعلام کرده بود که هزینه کرد کل بودجه حوادث غیر مترقبه برای سیل اخیر، کشور را در بودجه سایر بخش ها با محدودیت همراه می کند.
نوبخت همچنین تورم زا بودن برداشت از صندوق منابع توسعه ملی را رد کرده بود که به نوعی نشان می دهد با برداشت از صندوق توسعه ملی موافق است.
حالا با تعیین اولویت های محل تامین بودجه جبران خسارت ناشی از سیل، قطعا مسئولان در حوزه های بانکی و بودجه باید برنامه ریزی های جدید انجام دهند و چه بسا باز هم  شاهد تغییراتی در بودجه 98 خواهیم بود.

هماهنگی همه هزینه ها و پرداخت ها با قرارگاه نوسازی

از سوی دیگر در راستای تعیین اولویت های تامین منابع جبران خسارات سیل، وزیر کشور نیز از آغاز به کار قرارگاه نوسازی و بازسازی مناطق سیل زده خبر داده و گفته است که مقرر شد همه دستگاه ها با هماهنگی و اطلاع قرارگاه فعالیت کنند. یعنی هیچ هزینه، کمک و پرداخت بدون هماهنگی قرارگاه نخواهد بود.همچنین مصوب شد در امر نوسازی و بازسازی از ظرفیت همه کشور از جمله نهادهای اجرایی، دستگاه‌های غیر دولتی، نیروهای مسلح و مردم استفاده شود.
به گفته وزیر کشور میزان خسارت ها و برنامه ها و اقداماتی که هرکدام از این دستگاه‌ها باید ارائه می دادند، مورد بررسی قرار گرفت و تصمیم بر این شد که این برنامه‌ها ظرف دو روز زمان بندی شده و به قرارگاه اعلام شود.
بر اساس اظهارات وزیر کشور درباره موضوع بازسازی و مسکن سیل زدگان، قرار بر این شد که بنیاد مسکن دستورالعملی تهیه و ابلاغ کنند تا هر کس در کشور هر چقدر که می تواند مسکن بسازد و مشارکت کند، متناسب با آن دستورالعمل کار خود را شروع کند و دولت هم حمایت های لازم را خواهد کرد.
در این برهه با همه شرایط سخت و محدودیت های مالی، نیاز اداره کشور به فعالان بخش خصوصی و در کنار آن «مردم»، به عنوان مهم ترین سرمایه اجتماعی دولت ها پیش از پیش احساس می شود که قطعا ضربه به اعتماد آن ها در بلند مدت را نمی توان به راحتی ترمیم کرد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395