سه شنبه, 27 فروردين 1398 ساعت 09:24
کد خبر: 55349

ضرورت تأسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد:  ایران جزء یکی از کشورهای  بلاخیز جهان محسوب می شود و طی سال های اخیر با سیل  و بلایای طبیعی بسیاری  مواجه شده که خسارات سنگینی را بر مردم تحمیل کرده است.

سیل های اخیر علاوه بر آسیب های بسیاری که بر جای گذاشته ، یک هشدار جدی برای مخاطرات طبیعی به شمار می رود که برای مهار تلفات آن باید تدابیر جدی اتخاذ شود.
صنعت بیمه در جبران خسارت های وارده به سرمایه ملی از طریق ایجاد صندوق بیمه حوادث طبیعی می تواند تا حدود ی در این زمینه نقش موثری داشته باشد.
لذا ترویج استفاده از خدمات یا پوشش های بیمه ای پس از وقوع حوادث طبیعی و جبران خسارات وارد شده مهمترین کمک به مردم حادثه دیده است.
بر اساس این گزارش اردیبهشت ماه ۹۵ ، مجلس شورای اسلامی با ۱۱۳ رای موافق، به لایحه تاسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی رای داد.
لایحه تاسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی که با ۱۱۳ رای موافق، ۲۵ رای مخالف و ۱۱ رای ممتنع از مجموع ۲۰۵ نماینده حاضر به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. اصل این لایحه که دارای ۱۱ ماده است به رای گذاشته شد و مورد موافقت قرار نگرفت.
پس از آن به پیشنهاد فرهنگی ،عضو هیات رییسه مجلس ماده ۱۰ این لایحه حذف و سایر مواد به اتفاق آراء نمایندگان تصویب شد.
این در حالی است که طی روزهای گذشته رییس کل بیمه مرکزی از اصلاح لایحه تاسیس صندوق حوادث طبیعی و ارسال آن توسط وزیر امور اقتصادی و دارایی به هیات دولت خبر داد.
به اعتقاد غلامرضا سلیمانی امیری، صندوق حوادث طبیعی باید از نظام بیمه ای پیروی کند که در بررسی های نهایی، بندهایی از آن که بار مالی داشت، اصلاح شده است.
راه اندازی این صندوق به رشد صنعت بیمه منتهی خواهد شد ، چرا که نمایندگان صنعت بیمه می توانند در بخش های مختلف آن نقش آفرینی کند.
رییس کل بیمه مرکزی معتقد است که تصویب لایحه تشکیل صندوق بیمه حوادث طبیعی به بیمه شدن تمامی واحدهای مسکونی کشور منجر شده وخواستار نگاه جدی‌تر نهادهای مرتبط نسبت به تصویب این لایحه شد.
گفتنی است که  توجه بیشتر تصمیم سازان به این صندوق سرنوشت ساز می تواند با کمک دولت تمامی واحدهای مسکونی کشور را تحت پوشش بیمه قرار دهد.
این در حالی است که یک شنبه شب عبدالناصر همتی ، رییس کل بانک مرکزی در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی موضوع اهمیت بیمه حوادث طبیعی وضرورت انجام همگانی آن را  مورد تأکید قرار داده است .
رئیس کل بانک مرکزی می گوید،  با پیگیری وزیر اقتصاد و بیمه مرکزی با توجه به حادثه خیز بودن کشور ، این صندوق تأسیس وکار خود را با راهبری بیمه مرکزی برای خدمت رسانی به مردم شروع خواهد کرد.
وی گفت: این موضوع برای من از آن جهت اهمیت بیشتری دارد که از ۱۶ سال پیش تاکنون، به دنبال تأسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی بودم.

صندوق بیمه همگانی

همتی اضافه کرد: در دور نخست مسئولیت دربیمه مرکزی در سال ۸۲ موضوع تشکیل صندوق را به صورت لایحه به دولت وقت ارائه کردیم، لایحه از آن سال در رفت و برگشت بین بیمه، دولت و مجلس بود و تلاش مسئولان وقت پس از من در بیمه مرکزی هم به نتیجه نهایی نرسید .
وی یادآور شد:در نهایت در دور دوم مسئولیتم در بیمه مرکزی در سال ۹۶ ، موضوع تشکیل این صندوق به تصویب مجلس رسید، اما به خاطر ابهاماتی که شورای نگهبان در مورد بارمالی آن مطرح کرد، به دولت اعاده شد.
به همین منظور خبرنگار ما به سراغ تعدادی از کارشناسان صنعت بیمه رفته و نظراتشان را در خصوص صندوق بیمه حوادث همگانی جویا شده که ما حصل آن را در ادامه می خوانید.
 حمید حاجی اشرفی، کارشناس مدیریت ریسک و بیمه  می گوید: درکشور نیاز شدید به تشکیل  این صندوق احساس می‌شود. زلزله کرمانشاه و ساختمان پلاسکو نشان داد که صنعت بیمه تاکنون نتوانسته به طور جامع و فراگیر ریسک‌ها را پوشش دهد و به هر علتی قابل توجیه و طفره رفتن از کوتاهی در خدمات رسانی نخواهد بود.
وی معتقد است که دولت و مجلس شورای اسلامی بر اساس مدل کارشناسی و پیشنهادی بیمه گران بازرگانی ، تشکیل صندوق بیمه حوادث طبیعی را مورد توجه قرار داده اند  که این مدل فقط منابع و میزان حمایت‌های  این صندوق را  به عنوان خدمات بیمه پایه می توان محسوب کرد و بدون هیچ تردیدی  خدمات صنعت بیمه بازرگانی   به عنوان بیمه مکمل  در حمایت از هموطنان و دولت به عنوان پشتوانه مورد نیاز است.
فاطمه ذوالقدر، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی  در خصوص ضرورت تاسیس صندوق بیمه حوادث طبیعی گفت: حوادث غیرمترقبه و مصیب ها یی که بر مردم در شرایط بحران زای طبیعی وارد می شود، نیازمند مدیریت بحران است  که یکی از مصداق های عملیاتی مدیریت بحران را به منظور مدیریت ریسک و افزایش تاب آوری جامعه می توان در صنعت بیمه جستجو کرد.
وی افزود: اگرچه بیمه و پرداخت خسارت، مشکلات وارده بر خانواده و بازماندگان را کم نمی کند و بر روی استرس روانی به طور مستقیم تأثیر نمی گذارد، اما با کاهش مشکلات مالی، کمک می کند تا با مشکلات پیش رو مقابله سالم و مدیریت شده صورت پذیرد که با توجه به اینکه کشور بر روی گسل زلزله واقع است  و مناطق پرخطری از این حیث وجود دارد و درکنار آن با توجه به تغییرات اقلیم و هواشناسی که خسارات بسیاری را به صنعت کشاورزی و باغداری ما وارد کرده است، لذا تشکیل صندوق بیمه می تواند تا حدود زیادی حمایت های مالی لازم از خسارت دیدگان حوادث طبیعی را تأمین کند و روزنه امید را برای تدوام زندگی حفظ کند.
محمد قاسم  سوهانی، کارشناس بیمه گفت: براساس آمار منتشره از43 نوع بلایای طبیعی شناخته شده درجهان، 33 نوع آن درایران رخ می دهد ، بدین ترتیب ایران درزمره 10 کشور بلاخیز جهان محسوب می شود.
وی افزود: برای مقابله با ریسک بالای خطرات طبیعی اولین راهکار مدیریت ریسک و کنترل آن است که در این مرحله راه های کاهش احتمال وقوع حوادث و یا کاهش دامنه اثرات تخریبی آن مورد توجه قرار می گیرد.
این کارشناس بیمه ادامه داد: دومین راهکار، فراهم سازی امکانات مالی برای بازسازی وجبران خسارات ناشی از حوادث طبیعی است. هدف اصلی دراین مرحله کاهش بارمالی دولت درپرداخت خسارات به افراد و اشخاص زیاندیده برای برگشت اوضاع مالی آنها به شرایط قبل از وقوع حادثه است که تشکیل صندوق دراین راستا تعریف می شود.
علیرضا بیانیان، مدیرعامل سابق بیمه آرمان در مورد تصویب صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی در مجلس و تاثیرآن برصنعت بیمه کشور، افزود  : شرکت های بیمه نمونه این صندوق ها را در دوران جنگ نیز تاسیس کردند . درشرایط فعلی به شرط اینکه ایجاد این صندوق ها ازسهم شرکت های بیمه کم نکند موثر است  و باید با برنامه ریزی درست پیش رود تا قانونمند شود.
مجید بختیاری، مدیرعامل بیمه رازی درمورد بیمه حوادث همگانی و لزوم ایجاد آن می گوید : صنعت بیمه به اندازه نیاز،  بازیگر ومجری که علاقه مند به فعالیت در زمینه بیمه حوادث طبیعی وآتش سوزی و...باشند را داراست و درصورت لزوم اگرشرکت های بیمه را ارزیابی  وآنها نیز توانمندی های خود را اعلام می کردند، بهتر از ایجاد این صندوق بود.
شایان ذکر است که باید از حوادث اخیر درس بگیریم و تنها  زمانی که زلزله یا سیل رخ داد ، پرونده صندوق همگانی بیمه حوادث باز نشده و بعد از مدتی این پرونده بایگانی شود. لذا باید با اطلاع رسانی به مردم موضوع بیمه و بیمه گری جدی گرفته شود.
به هرحال بهتر است با فوریت نسبت به تجهیز وآماده سازی صندوق بیمه حوادث همگانی برای خدمت رسانی به مردم ازجمله مشارکت جدی درمدیریت ریسک حوادث طبیعی اقدام کرد تا با اقداماتی مناسب از وقوع حوادث واثرات زیان بارآن براقتصاد ملی جلوگیری شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط