یکشنبه, 15 ارديبهشت 1398 ساعت 09:15
کد خبر: 56042

اطلاعات تکميلي

  • با بی توجهی به پوشش بیمه؛

دارایی های کشور ثروتمند ایران ایمن نیست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: سیل یکی از خطرات طبیعی رایج است که افراد و اموال را در سراسر جهان تهدید کرده و عوامل بسیاری بر آن اثرگذار است که آسیب‌های ناشی از آن خسارات شدیدی را به کشور وارد می‌کند.

متاسفانه نوروز 98  همزمان با وقوع سیل در شهرهایی مانند شیراز ، ایلام، کرمانشاه، لرستان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد بسیاری از جاده‌های میان شهری در این نواحی مسدود یا تخریب شدند و آسیب های بسیاری به منازل مسکونی و واحدهای تولیدی وارد شد  و شیرینی عید را بر هموطنان تلخ کرد.
به همین منظور طی چند روز گذشته وزیر آموزش و پرورش در حاشیه همایش ملی خیرین مدرسه ساز در بازسازی مدارس سیل زده کشور گفته است: هیچ کدام از مدارس به دلیل بالا بودن نرخ بیمه نامه ، بیمه نیستند، اما دانش آموزان در ابتدای هر سال تحصیلی بیمه می شوند وبه دنبال این هستیم که با تامین منابع لازم، مدارس سراسر کشور بیمه شوند.
این درحالی است که همواره شرایط مشابه مانند سیل های اخیر را درکشور شاهد هستیم . اگر دارایی های کشور را براساس دیدگاه توماس پیکتی حدود 3 هزار و 500 میلیارد دلار فرض کنیم و مجموع دارایی ها در کشور بیمه شوند ، با این اقدام در سیستم بیمه های تجاری کشور گردش مالی 30 میلیارد دلاری خواهیم داشت .
بنابراین به دلیل اینکه صنعت بیمه یکی از فعالیت های تشکیل سرمایه است می توان از آن به عنوان ابزاری برای گردش مالی مناسب در تقویت اقتصاد ملی استفاده کنیم .
بر اساس این گزارش ، ایران به عنوان کشور حادثه خیز بوده و با پوشش بیمه ای در بخش دارایی ها ، نگرانی ها دراین بخش رفع خواهد شد و این قضیه به کاهش ریسک در فعالیت های اجتماعی کمک خواهد کرد.
نکته دیگر این که کارشناسان صنعت بیمه برای کنترل ریسک و خسارت ها ، به عنوان مشاوران ذیر بط به ارتقا کیفیت دارایی ها کمک می کنند.
گفتنی است ، در بخش هایی که شرکت های بیمه توانایی پوشش بیمه ای ندارند ، دولت می تواند با راه اندازی سیستم یارانه ای به شرکت های بیمه کمک کند .
بنابراین با توجه به اینکه شرکت های بیمه برای پرداخت خسارت باید نظارت کامل بر ساخت وسازها داشته باشند به نسبت آن ایمنی نیز افزایش خواهد یافت .
بنابراین بیمه جامع ، رهاوردهای متعددی داشته که با سرمایه های زیادی که در شرکت های بیمه جمع شده است از طریق ورود به بورس وبازار سرمایه می توانند نقش به سزایی در اقتصاد کشور ایفا کند.
حال سوال این است کشوری که ذخایر اصلی مانند نفت وگاز را در اختیار دارد ، چرا از پوشش های بیمه ای کافی برخوردار نیست ؟
چرا باید سرمایه های مولد وغیر مولد بدون پوشش بیمه بوده و در زمان بروز حوادث ، جبران تمام خسارت ها به عهده دولت باشد.
بنابراین باید پوشش بیمه تجاری تمام دارایی ها در کشور الزامی شود و دارایی های این صنعت در بازار سرمایه تقویت شود و در نتیجه به دلیل اینکه شرکت های بیمه براساس ایمنی ، اقدام به پوشش بیمه می کنند ، سطح کیفی ساخت و سازها نیز بهتر خواهد شد و بیمه می تواند از تخریب سیلاب ها جلوگیری کند.
گفتنی است بیمه باید در تمام مبادلات دارایی ها، به عنوان یکی از اسناد اصلی بوده تا در بخش هایی که دولت احساس ضعف می کند ، آن را پوشش دهد و در غیر این صورت دولت بخشی از نقاط ضعیف را پوشش یارانه ای دهد.
لازم به ذکر است ، هر ساله بلایای طبیعی در سراسر کشور قربانی می‌گیرد و گاه زیرساخت‌های شهری و روستایی را از بین می‌برد و در این میان صنعت بیمه باید با بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌های خود، آرامش و اطمینان را به مردم برگرداند. هرچند وقوع حوادث بسیار تلخ است، امیدوارم ظرفیتی برای ترغیب مردم به خرید انواع بیمه نامه درکشور فراهم شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395