یکشنبه, 15 ارديبهشت 1398 ساعت 11:53
کد خبر: 56062

اطلاعات تکميلي

  • مولاوردی:

منشور حقوق شهروندی، سندی هنجارساز است

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

آناهیتا یاوری
عصراقتصاد
: مولاوردی
گفت: گام اول، شناسایی حقوق و هنجارسازی است. منشور را سند هنجارساز می‌دانم که به توسعه حقوق شهروندی ملت کمک خواهد کرد. گام دوم، نظارت بر اجرای منشور حقوق شهروندی است.

روز جمعه آیین اختتامیه دومین مسابقه کشوری کتابخوانی منشور حقوق شهروندی با حضور علی اصغر کاراندیش مروستی، معاون حقوقی، امور مجلس وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهیندخت مولاوردی، دستیار پیشین رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی و مونس کشاورز، رئیس دبیرخانه دائمی حقوق شهروندی برگزار شد.
مولاوردی ضمن بیان اینکه برای نهادینه‌سازی حقوق شهروندی تلاش زیادی از سوی دولت در حال انجام است، اجرای منشور حقوق شهروندی را در تلاطم رفت‌وآمد دولت‌ها، اتفاقی ماندگار توصیف کرد که به خواست اصلی جامعه تبدیل خواهد شد.
مولاوردی دو گام اصلی منشور حقوق شهروندی را تشریح کرد و گفت: گام اول، شناسایی حقوق و هنجارسازی است. منشور را سند هنجارساز می‌دانم که به توسعه حقوق شهروندی ملت کمک خواهد کرد. گام دوم، نظارت بر اجرای منشور است.
وی تحقق منشور حقوق شهروندی را، مسیری درازمدت دانست و نقش نهادها و وزارتخانه‌ها را در جا افتادن این امر، مهم تلقی کرد.
مولاوردی اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را به کمک ابزارهای فرهنگی و هنری خود مناسب ارزیابی کرد و گفت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نیز وزارت آموزش و پرورش برای آموزش و فرهنگ‌سازی کودکانمان، دانش‌آموزان و دانشجویان حیاتی هستند.
وی توجه به حقوق شهروندی در شرایطی که شاهد موج فزاینده نارضایتی‌ها و خشونت عریان کلامی در فضای مجازی هستیم را، بسیار مهم دانست و تصریح کرد: آشنایی تک‌تک شهروندان با حقوق شهروندی در جامعه‌ای که از نظر شاخص سرمایه اجتماعی، وضعیت مناسبی نداریم گامی برای تبدیل امید فردی به امید اجتماعی است تا مسئولیت‌پذیری تک‌تک اعضای جامعه افزایش یابد.

دسترسی آزاد به اطلاعات درجهت تحقق حقوق شهروندی

در ادامه کاراندیش مروستی فرهنگ سازی و آگاهی بخشی به شهروندان را از مهمترین اهداف این وزارتخانه در تحقق حقوق شهروندی دانست و گفت : اگر یک ملت نتواند به توسعه فرهنگی دست یابد، در توسعه حوزه‌‌های دیگر نیز به موفقیت کاملی دست نخواهد یافت.
معاون حقوقی، امور مجلس وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی فرهنگ را اساس هویت یک کشور دانست و گفت: اگر یک ملت نتواند به توسعه فرهنگی دست یابد، در توسعه حوزه‌‌های دیگر نیز به موفقیت کاملی دست نخواهد یافت. اگر ملت از حقوق خود نسبت به حاکمیت و حقوق حاکمیت نسبت به خودش اطلاع داشته باشد، در روابط فردی، اجتماعی و سیاسی نیز می‌‌‌تواند بهتر عمل کند و جامعه به سوی کمال گام بر می‌‌‌دارد.
کاراندیش، حضور غرفه دبیرخانه منشور حقوق شهروندی را طی دو دوره در نمایشگاه کتاب، گامی بزرگ در مسیر فرهنگ‌سازی جامعه دانست و تاکید کرد: یکی از اهداف اصلی فرهنگ و ارشاد اسلامی در امر حقوق شهروندی، فرهنگسازی این حقوق در بین مردم است.
وی به تشریح فعالیت‌‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد و گفت: فعال کردن دبیرخانه دسترسی آزاد مردم به اطلاعات، شفاف‌سازی کلیه فعالیت‌‌های وزارتخانه از جمله پرداخت‌‌ها و قراردادها، تسهیل صدور، کاهش خدمت‌‌ها از طریق برون‌سپاری و هوشمندسازی جهت کاهش فیزیکی مراجعان و رفع امور از طریق سیستم اتوماسیون از جمله اقدامات عملی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای حقوق منشور حقوق شهروندی است.

توزیع رایگان بیش از 4 هزار جزوه منشورحقوق شهروندی

مونس کشاورز با بیان اینکه برای دومین سال پیاپی اقدام به برپایی غرفه دبیرخانه منشور حقوق شهروندی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران کرده‌‌ایم، افزود: در این غرفه، خدماتی چون برپایی غیرکارشناسی حقوق شهروندی با ارائه بیش از هزار خدمت مشاوره‌‌ای به شهروندان، برگزاری مسابقه کشوری منشور حقوق شهروندی همراه توزیع رایگان بیش از 4 هزار جزوه منشور و در نهایت امضای تفاهم‌نامه‌‌های همکاری با دیگر دستگاه‌‌ها درباره حقوق شهروندی انجام و ارائه شد.
آیین پایانی دومین دوره مسابقه کشوری کتابخوانی منشور حقوق شهروندی با تقدیر از کارشناسان حقوق شهروندی و اهدای جوایز به برندگان به پایان رسید.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399