یکشنبه, 29 ارديبهشت 1398 ساعت 23:00
کد خبر: 56657

اطلاعات تکميلي

  • رئیس هیئت مدیره انجمن فیلم کوتاه:

بودجه های فیلم های کوتاه تناسبی با تعداد فیلمسازان ندارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

منا صفدری

عصراقتصاد: رئیس هیئت مدیره انجمن فیلم کوتاه گفت: بطور کلی فیلم های کوتاهی که در حال حاضر ساخته می شود فیلم های ارزان تری است و عمدتا لوکیشن فیلم ها آپارتمان و فضای داخلی می شود و این مسئله هم به اقتصاد بر می گردد که بودجه های فیلم های کوتاه تناسبی با تعداد فیلمسازان فیلم کوتاه ندارد.

انجمن فیلم کوتاه یکی از تشکل های صنفی سینماست و از سال 82  آغاز به کار کرده است که در جهت رونق ساخت فیلم کوتاه تلاش کرده است. مهدی بوستانی، رئیس هیات مدیره فیلم کوتاه در مصاحبه با عصر اقتصاد از مشکلات انجمن فیلم کوتاه و  وضعیت ساخت فیلم کوتاه و مشکلاتی که بر سر راه دارد می گوید.
مهدی بوستانی با اشاره به استعفای چند نفر از اعضای هیات مدیره  این انجمن که منجر به انحلال هیات مدیره شد، درباره علت این استعفا گفت: به نظر من علت این استعفا، بهانه جویی هایی است که از ابتدای تشکیل این هیئت مدیره وجود داشت و از ابتدا به انحاء مختلف خود را نشان می داد. آنها علاقمند بودند که من استعفا دهم ولی من مقاومت کردم و در نهایت با استعفای سه نفره و همزمانی این استعفا با غیبت بیش از حد یکی دیگر از اعضا، طبق اساسنامه منجر به از رسمیت افتادن ترکیب هفت نفره و انحلال آن شد.
وی افزود: اگر یک نفر کمتر استعفا داده بود و با غیبت دوست دیگرمان همزمان نشده بود، هیات مدیره منحل نمی شد و فقط سه نفر استعفا دهنده در انتخابات ترمیمی جانشین می شدند. حالا انتخابات دوباره باید برگزار شود که در روز 2 اردیبهشت تعداد اعضا به حد نصاب نرسید و در روز 7 خرداد در صورت به حد نصاب رسیدن، انتخابات برگزار می شود.
وی در رابطه با فعالیتهای انجمن فیلم کوتاه گفت: انجمن فیلم کوتاه یک انجمن صنفی است که هیچگونه ساز و کار مالی ندارد و جمعیتی است از حرفه ای های فیلم کوتاه، که درآمدش منحصر به حق عضویت سالانه، یا خدمات در جشنواره ها است و ساز و کارش رایزنی برای ساخت فیلم کوتاه به شکل کلان و واسطه است که البته در اوضاع و احوال فعلی، ارگانهای دولتی رغبتی به ساخت فیلم ندارند.
بوستانی همچنین در پاسخ به سوالی درباره مشکلات ساخت فیلم کوتاه گفت: جذب سرمایه برای سازندگان فیلم کوتاه گام اول و بزرگی است که در مقاطع مختلف به شکل های مختلف برداشته شده است. بخشی از تولیدات سالانه فیلم کوتاه با سرمایه گذاری بخش های دولتی مختلف مثل انجمن سینمای جوانان ایران یا حوزه هنری یا خانه فیلم کوتاه انقلاب اسلامی ، شهرداریها انجام می شود و حدود هفتاد درصد فیلم کوتاه با سرمایه شخصی آنها ساخته میشود.
بوستانی در رابطه با نوسانات اقتصادی و تاثیر آن بر ساخت فیلم کوتاه  بیان کرد:  افزایش هزینه های ساخت فیلم کوتاه و افزایش نرخ تورم باعث کاهش ساخت فیلم کوتاه شده است و همچنین پخش فیلم کوتاه و ارسال به جشنواره های خارجی با توجه به قیمت ارز کم شده است .
وی افزود: البته در عرصه جهانی هم جوایز بسیاری از جشنواره ها کاهش یافته یا بطور کل حذف شده است و در کل خرید فیلم ها کمتر شده است و عرصه به دست اندرکاران فیلم کوتاه تنگ تر شده است.
رئیس انجمن فیلم کوتاه با اشاره به اینکه در این شرایط اقتصادی همه بخش های جامعه آسیب می بینند، گفت:  با توجه به اینکه فرهنگ جز نیازهای  ثانویه تر است طبیعی است که بیشتر آسیب می بیند چرا که به نظر میرسد جز نیازهای اساسی نیست.
وی همچنین در پاسخ تاثیر نوسانات اقتصادی بر فیلم های بلند، بیان کرد: در حال حاضر برخی از فیلمسازان قابل قبولی که دغدغه های مهمتری داشتند به ساخت فیلم های کمدی نازل که گیشه خوبی دارد، روی آوردند که علتی به جز فشار اقتصادی ندارد و این کار قطعا با خواست و رضایت قلبی آنها نیست.
وی افزود: امکان دارد فیلم هایی که در حال اکران است فروش بیشتری داشته باشد که باید دید این فیلم ها  کدام بخش سینما هستند. ممکن است فیلم های کمدی باشند و یا اینکه فیلم های فرهنگی تر با دغدغه های اجتماعی است که به یمن حضور ستاره ها و بازیگران مطرح پر فروش شده اند. که این به علت اقتصاد نامتعادل است و مخاطبان اکثرا به این فیلم هایی گرایش دارند که باعث سرگرمی و خنداندن شود و یا اینکه چهره های مطرح را ببیند و در نتیجه  فیلم هایی که فرهنگی تر و دغددغه مند هستند حتی نمی توانند سرمایه خودشون را برگردانند.
بوستانی در پایان گفت: بطور کلی فیلم های کوتاهی که در حال حاضر ساخته می شود فیلم های ارزان تری است و عمدتا لوکیشن فیلم ها آپارتمان و فضای داخلی می شود چرا که هزینه های فیلم هایی که لوکیشن خیابانی داشته باشد بیشتر است  و این مسئله هم به اقتصاد بر می گردد که بودجه های فیلم های کوتاه تناسبی با تعداد فیلمسازان فیلم کوتاه ندارد و البته فکر هایی مثل اکران فیلم های کوتاه در بخش هنر و تجربه شده است که زیاد به نتیجه نرسیده است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395