چهارشنبه, 08 خرداد 1398 ساعت 10:02
کد خبر: 57007

شیوه نامه اجرایی کارگروه کاغذِ و زینک نشر کتاب تدوین شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: گراني كاغذ بي شك در كنار آسيب زدن به ميزان چاپ نشريات و روزنامه ها، صنعت نشر كتاب را نيز دستخوش برخي چالش ها و محدوديت ها کرده است. گراني و نوسان قيمت كاغذ، يكي از مشكلاتي است كه باعث بالا رفتن قيمت كتاب مي شود و اين موضوع موجب سخت شدن فعالیت ناشران شده است.

اول بحران کاغذ و بعد هم زینک؛ در واقع مهم‌ترین ارکان چاپ یک کتاب در چاپخانه‌ها دچار مشکل شد و شرایط سختی را در سال ۹۷ برای فعالان این حوزه در کشور ایجاد کرد.
هزینه‌های سرسام‌آوری پدید آمد که به‌گفته بسیاری از صاحب‌نظران این حوزه، می‌شد به‌راحتی کنترل شود، اما خودآگاه یا ناخودآگاه این اتفاق رخ نداد و شاهد گرانی و بحران شدید‌تری در این بخش‌ها بودیم. قیمت‌ها نسبت به سال گذشته بیش از ۱۰۰درصد افزایش یافت که واردات و تخصیص ارز از مهم‌ترین دلایل بروز این مشکلات بود. از بحران کاغذ که بگذریم، مدتی است با بهم ‌ریختگی بازار زینک روبه‌رو هستیم که خوشبختانه این بحران با تدبیر و همکاری مسئولان تا حدودی تعدیل شده و در این زمینه نیز شاهد وضعیت بهتری در این بخش خواهیم بود.
یکی از تدابیری که در این حوزه به کار گرفته شد، تشکیل کارگروه کاغذ و زینک بوده که روز گذشته شیوه نامه شیوه‌نامه اجرایی کارگروه کاغذِ و زینک باهدف نظارت برنحوه تخصیص ارز برای واردات کاغذ و زینک، توزیع و مصرف کاغذ حوزه کتاب باتوجه به شرایط اقتصادی کشور از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد تدوین شد.
این شیوه‌نامه با هدف تثبیت نسبی قیمت کاغذ و کتاب، کاهش هزینه‌های تولید در جهت حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و ثبات نسبی در قیمت پشت جلد کتاب آماده شده است.
کمیته تخصصی کاغذِ و زینک نشر و کتاب در معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متشکل از معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی، مدیرکل دفتر چاپ و نشر، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی ناشران ایران (آشنا)، رئیس اتحادیه لیتوگرافان تهران، مدیرکل دفتر حقوقی و مالکیت معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی، مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب، مسئول حراست معاونت امور فرهنگی و مسئولان پیگیری کمیته‌های واردات، توزیع و نظارت فعالیت می‌کند.

نشر کتاب

ناشران متقاضی کاغذ و زینک برای انتشار کتاب باید با مراجعه به سایتwww.paperds.ir و ثبت درخواست نسبت به دریافت کاغذ و زینک اقدام کنند.

دلایل ایجاد بحران

چند دلیل در ایجاد بحران نقش داشت؛ نخست اینکه ثبت‌سفارش و تخصیص ارز سخت‌تر شده بود و تاجران نیز دست به عصا حرکت کردند. موضوع بعدی نبود ثبات و شفافیت اقتصادی بود که قدرت برنامه‌ریزی و فعالیت را از تاجران گرفت. سوم اینکه ارز زینک پیش‌تر نیمایی بود و در گروه کالایی دوم قرار داشت، اما پس از پیگیری برخی لیتوگرافان و فعالان این حوزه با وزارتخانه‌های ارشاد و صنعت، معدن و تجارت به گروه یک انتقال پیدا کرد. هرچند اقدام خوبی بود اما چون دولت در کالاهای اساسی دیگر مشکل داشت، رقمی بالایی را به واردات زینک اختصاص نداد. بنابراین برخی تاجران ترسیدند زینک با نرخ نیمایی بیاورند و اگر باقیمانده آن را با نرخ دولتی وارد کنند، اختلاف بیش از ۲ برابری در نرخ ایجاد شود. دلیل چهارم ایجاد بحران مشکلی بود که بانک‌ها به‌وجود آوردند. پیش‌تر اینطور بود که ثبت‌سفارش انجام می‌شد و واردکنندگان ۱۰درصد نقدی ضمانت می‌گذاشتند و ۲۵ درصد هم چک می‌دادند، اما درحال‌حاضر یعنی از حدود 6 ماه پیش، ۴۰ درصد مبلغ محموله را سپرده می‌گیرند که باعث شده بود تاجران نتوانند این کار را انجام دهند.
با وجود این، امروز بازار زینک تعدیل شده و انتظار می رود با فعالیت کارگروه کاغذ و زینک شاهد رفع چالش های این حوزه باشیم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط