شنبه, 25 خرداد 1398 ساعت 09:12
کد خبر: 57482

اطلاعات تکميلي

  • روحانی در بیشکک اعلام کرد

آمادگی ایران برای تسهیل شرایط فعالیت اقتصادی اعضای شانگهای

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: رئیس جمهوری روز جمعه در سخنرانی نوزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای به معرفی ظرفیت های اقتصادی ایران برای فعالیت و سرمایه گذاری توسط کشورهای عضور شانگهای پرداخت و نسبت به ایجاد هر گونه شرایط مورد نظر برای این کشورها اعلام آمادگی کرد.

حسن روحانی عصر روز پنجشنبه به منظور حضور در نوزدهمین اجلاس سازمان همکاری‌های شانگهای به بیشکک پایتخت قرقیزستان سفر کرد.
نوزدهمین اجلاس سازمان همکاری شانگهای ۲۳ و ۲۴ خرداد با حضور سران ۱۱ کشور از جمله روسیه، چین، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان، هند، پاکستان و ایران در شهر بیشکک برگزار می‌شود.
سازمان همکاری شانگهای سازمانی بین دولتی است که برای همکاری‌های چندجانبه سیاسی، اقتصادی و امنیتی بنیان گذاشته شد. چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، پاکستان و هند اعضای اصلی و ایران، مغولستان، افغانستان و بلاروس اعضای ناظر این سازمان هستند.
اعضای سازمان شانگهای بیشترین و بزرگترین مصرف کننده وتولید کننده انرژی جهان هستند.
شانگهای

آمریکا تهدیدی جدی برای ثبات منطقه و جهان شده است

روحانی در ادامه سخنان خود دراین اجلاس گفت: دولت آمریکا طی دو سال گذشته با استفاده ابزاری از ظرفیت اقتصادی، مالی و نظامی خود و با اتخاذ رویکرد تهاجمی، کلیه ساختارها و قواعد بین‌المللی را بر هم زده و به تهدیدی جدی برای ثبات منطقه و جهان تبدیل شده است.
رئیس جمهوری خاطر نشان کرد: همه ملت‌ها و همه دولت‌ها صرف نظر از باورها و فرهنگ‌های خود در پی رفاه، توسعه، آزادی و حقوق خویش هستند؛ و با حفظ ارزش‌های دینی و اخلاقی و ملی خویش می‌خواهند در تعامل با یکدیگر در برابر دشمنان مشترک بشریت ایستادگی کنند.
روحانی گفت: امروزه همه ما از شرق تا غرب در برابر خطر افراط‌گرایی باید متحد باشیم. چرا که افراط‌گرایی توسعه، صلح و امنیت جهان را تهدید می‌کند.
رئیس جمهوری بیان کرد: مهم نیست مسلمان، مسیحی، یهودی، بودایی یا به هر دین و آئین دیگری باشیم؛ مهم این است که در برابر افراط‌گرایی از هر رنگ و نژاد و مذهب متحد باشیم.
شانگهای

درهای گفت‌وگو و همکاری ایران با همه همسایگان باز است

روحانی گفت: ما همواره درهای گفت‌وگوها و همکاری‌های منطقه‌ای و دوجانبه را با همه همسایگان خود بازگذاشته‌ایم، ما نمی‌خواهیم هیچ ملتی را به دریا بریزیم و غرق کنیم و برای حل مسأله فلسطین هم رویکرد دموکراتیک با مراجعه به آرای عمومی را ارائه کرده‌ایم.
شانگهای

ظرفیت ایران برای جهش اقتصادی اعضای شانگهای

رئیس جمهوری با بیان اینکه موقعیت جغرافیایی استثنایی و راهبردی ایران از نظر ذخایر انرژی و معدنی بسیار غنی و کشوری است که در تلاقی کریدورهای تجاری شرق به غرب و شمال به جنوب واقع شده‌است، گفت: این ویژگی‌ها در کنار امنیت پایدار و نیروی انسانی تحصیل‌کرده، فرصت‌های بی‌شماری را در اختیار سرمایه‌گذاران و تجّار کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای قرار می‌دهد و استفاده از آن‌ها، می‌تواند زمینه جهش اقتصادی در کشورهای عضو را فراهم آورد.
روحانی افزود: دولت جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد همه‌گونه تسهیلات را برای فعالیت‌های اقتصادی شهروندان، شرکت‌ها و دولت‌های عضو این سازمان در ایران فراهم آورد.
شایان ذکر است که در حاشیه این اجلاس، روحانی با رئیس جمهور چین و روسیه دیدار داشته است.
اجلاس شانگهای در پایان طی بیانیه ای 31 صفحه ای بر ضرورت اجرای برجام توسط تمام طرف های این توافق تاکید کرد.
روحانی همچنین پس از حضور در اجلاس شانگهای در دومین مرحله از سفر سه روزه خود به منظور شرکت در پنجمین کنفرانس «تعادل و اعتمادسازی در آسیا» (سیکا) از بیشکک عازم دوشنبه پایتخت تاجیکستان خواهد شد.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399