سه شنبه, 04 تیر 1398 ساعت 08:24
کد خبر: 57895

اطلاعات تکميلي

  • رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی فیلم‌سازان‌انیمیشن ایران در گفت و گو با عصر اقتصاد؛

افزایش قیمت تولید انیمیشن چشمگیر نیست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

منا صفدری

عصراقتصاد: امیر سحرخیز در رابطه با تاثیر وضعیت اقتصادی بر تولیدات انیمیشن گفت: در سالهای گذشته در همه زمینه ها افزایش قیمت داشته ایم ولی خوشبختانه در مورد انیمیشن این تغییرات چشمگیر نبوده است و قیمت تولید انیمیشن زیاد بالا نرفته است.

امیر سحرخیز رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی فیلم سازان انیمیشن ایران با بیان این مطلب که  انجمن صنفی انیمیشن انجمنی نوپاست افزود:  در حال حاضر  دو سال از فعالیت این انجمن می گذرد و پیش از این امور صنفی به عهده آسیفا (انجمن بین‌المللی سازندگان و دوست‌داران فیلم‌های انیمیشن ) بوده است ولی از زمانی که انجمن صنفی انیمیشن در خانه سینما و وزارت کار ثبت رسمی شد. همه امور صنفی به انجمن محول شد.
 سحرخیز افزود: یکی از بزرگترین چالش های انجمن ها آشنا کردن اعضاء با یکسری قواعد و قوانین است و زمانی که مباحث صنفی پیش می آید. حقوق پایه ای و ابتدایی همچون  بیمه، بیمه تکمیلی و بحث درمانی و رفاهی به ذهن میرسد اما وظیفه اصلی که صنف بر عهده دارد این است که  بتواند در مباحث حقوق صنفی در زمینه  امنیت شغلی و موارد اینچنینی وارد شود و بتواند موثر باشد.
وی با اشاره به اینکه تعرفه گذاری برای تعیین دستمزدها و قراردادها از جمله فعالیت های انجمن انیمیشن است، افزود: ما می خواهیم اعضا صنف را درگیر کارهای صنفی کنیم تا بتوانیم نیازهای اعضا را بهتر بشناسیم و بهترین کاری که می توانیم انجام دهیم این است که اعضا انجمن صنفی به حقوق خوشان واقف شوند.
رئیس هیأت مدیره انجمن انیمیشن با اشاره به همزمانی تغییر و تحولات در نهادهای تولید انیمیشن و تاسیس صنف گفت: خوشبختانه صنف توانست با همه نهادها روابط خوبی برقرار کند و حقوق دو طرفه برای اعضاء صنف و مراکز سفارش دهنده انیمیشن، توامان حفظ کند.
وی همچنین ادامه داد: تا پیش از تاسیس انجمن صنفی انیمیشن ، نهاد و متولی وجود نداشت که در موارد اختلاف بتواند کمک کننده  باشد ولی در حال حاضر خوشبختانه انجمن را به عنوان چنین نهادی می شناسند.
امیر سحرخیز با بیان اینکه انیمیشن در سه حوزه فیلم کوتاه، فیلم بلند  و سینمایی و سریال فعالیت می کند، گفت:  انیمیشن کوتاه همیشه در ایران وضعیت خوبی داشته چرا که آثار در سطح کیفی بالایی قرار داشتند و  فیلم های کوتاه انیمیشنی در جشنواره های متعدد جایزه کسب می کردند و مورد توجه بودند.
سحرخیز همچنین افزود: کانون پرورش فکری در زمینه ساخت این دسته از فیلم ها پیشقدم بوده است و همچنین مرکز گسترش سینمای مستند تجربی خیلی خوب فعالیت کرده است. اگر بخواهیم از نظر مالی نگاه کنیم شاید به هر حال کاستی هایی وجود داشته باشد اما در زمینه فیلم کوتاه به ثبات رسیدیم.
وی گفت : در زمینه فیلم انیمیشن سینمایی با متولی گری که مرکز گسترش سینمای تجربی در زمینه تولید انیمیشن بلند دارد . وضعیت خوبی داریم ولی به هر حال  در زمینه فیلم سینمایی انیمیشن راه نسبتاً طولانی داریم تا به یک اقتصاد پایدار برسیم .
رئیس هیئت مدیره انجمن انیمیشن در رابطه با سریال های انیمیشنی گفت: در سالهای گذشته شاید به سریال ها به عنوان کارهایی که تولید انبوه هستند و به نسبت کیفیت پایین تری دارند نگاه می کردند. اما در یکی – دو سال اخیر مرکز پویانمایی صبا با نگاه کیفی به کار پیدا کرده است منجر به ارتقاء کیفی  تولیدات تلویزیونی شده است و سرمایه گذاران خارجی مشتاق هستند  که با تولید کننده انبوه انیمیشن همکاری کنند .
وی همچنین افزایش بودجه در زمینه تولیدات تلویزیونی و احتیاج به تربیت نیرو در زمینه تولیدات انیمیشنی از جمله اتفاقات مثبت و قابل توجه در یکی – دو سال اخیر دانست.
امیر سحرخیز در رابطه با وضعیت اقتصادی و تاثیر آن بر ساخت انیمیشن گفت: در سالهای گذشته در همه زمینه ها افزایش قیمت داشته ایم ولی خوشبختانه قیمت تولیدات  انیمیشنی زیاد بالا نرفته است. ولی در همین حد هم سازندگان را در مضیقه قرار می دهد که در تولیدات انبوه  و سریال ها می توان با افزایش حجم تولیدات تا  حدودی این مشکل را  برطرف کرد. اما  افزایش قیمت ها  در فیلم های کوتاه یا سینمایی مشکل ساز است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395