چهارشنبه, 27 بهمن 1395 ساعت 08:59
کد خبر: 5802

اطلاعات تکميلي

  • در مراسم چهلم آیت الله در موسسه دین و اقتصاد مطرح شد :

نقش منحصر به فرد هاشمی در مرز بندی ها

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

مرضیه صدری
عصر اقتصاد : موسسه مطالعاتی دین و اقتصاد مراسمی به مناسبت بزرگداشت چهلمین روز درگذشت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی با حضور فرشاد مومنی، محمدرضا بهشتی و حجت الاسلام حجتی کرمانی برگزار کرد.

در ابتدای این مراسم که روز گذشته برگزار شد، مومنی 4محور عقل، شرایط زمانی و مکانی، جایگاه مردم و عدالت را محورهای اصلی برای پویایی و حرکت جامعه اسلامی به سمت سعادت اشاره کرد و گفت: هرگاه منزلت عقل پایین آمد، جایگاه مسیر رو به انحطاط را طی کرد و هرکس این 4مولفه را رعایت کرد، می تواند اقتضائات زمانه را درک ، مردم را با خود همراه و پویش های مربوط به کیفیت زندگی را رهبری کند.

استاد دانشگاه علامه در توضیح محور دوم یعنی نحوه نگاه به منزلت شرایط زمانی و مکانی افزود: کسانیکه درتله زمان گرفتار شده و قائل به درک شرایط زمانی و مکانی نیستند، تفسیری متفادوت ازدین دارند.

وی طرز نگاه به جایگاه و منزلت مردم در فرایند پیشبرد دین خدا را از دیگر محورهای مهم یاد کرد و از دو دسته اعتقاد و نگرش در این خصوص نام برد. گروهی که مردم را عوام کالانعام دانسته و گروه دیگر مردم را بنده های خدا می دانند که شایستگی ایفای نقش به آنان اعطا شده است و این دو طرز تفکر قطعا عملکرد متفاوت خواهد داشت.

مومنی با اشاره به مولفه عدالت ، خاطر نشان کرد: نحوه توزیع ثروت و قدرت در هر جامعه در میزان انحطاط  آن نقش موثری خواهد داشت. طرز نگاه به این 3 مولفه می تواند انسان شناسان را از یکدیگر تفکیک کند.

رئیس هیات مدیره موسسه مطالعاتی دین و اقتصاد این 4 مولفه را وجه نظری چرایی مشارکت فعال اسلام شناسان  دانست و گفت: در وجه عملی و دانش چگونگی، تنها کسی که در میان اسلام شناسان با وقوف به روش شناختی مسئله، دانش چگونگی را در طرز شناخت اسلام دخیل کرده و دستاوردهای منحصر به فردی را ارائه کرد، آیت الله شهید بهشتی بود.

مومنی شخصیت شهید بهشتی در میان اسلام شناسان معاصر را منحصر به فرد دانست و گفت: در مقام بعدی، کسانی که با ایشان نزدیکی فکری و همکاری عملی بیشتری داشتند اسلام شناسی بالایی داشتند که برجسته ترین آنها آیت الله هاشمی رفسنجانی بود.

در ادامه این مراسم محمد جواد حجتی کرمانی اولین امام جمعهٔ شهر کرمان هاشمی رفسنجانی را از اسطوره های ضد سلطنتی در زمان انقلاب دانست و گفت: در ماجراهای سال 57 به بعد، نقش هاشمی رفسنجانی در ایجاد مرزبندی ها منحصر به فرد بود و طیفی که این مرزبندی ها را نمی پسندیدند، ایشان را به انواع تهمت ها گرفتار کردند.

نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری با ذکر خاطره ای از آیت الله هاشمی ادامه داد: دردوران قبل و بعد پیروزی انقلاب هاشمی جزء چهره های ممتاز و منحصر به فردی بود که بیش ترین تلاش ها و خدمات را برای کشور انجام داد و از طرفی هم در معرض ناجوانمردانه ترین  برخوردها از سوی مخالفینش قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه چاپلوسان، دوستان واقعی مقامات عالی نیستند، گفت: نقادان مشفق دوستان حقیقی اند و نقد در ادبیاتدینی بالاترین هدیه ای دانسته شده که برادران دینی می توانند به یکدیگر هدیه دهند.

محمدرضا بهشتی سومین سخنرانی بود که از نقش هاشمی در 4دهه انقلاب یاد کرد و گفت: ایشان در تمام فراز و نشیب های اتقلاب در کنار مردم بود و درتمامی رویارویی ها در صف اول انقلاب حضور داشت.

بهشتی با ذکر خاطراتی از زندگی در کنار آیت الله هاشمی وی را از چهره های مبارز دانست که مسیر زندگی اش هدفمند و همواره همراه مردم بود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399