شنبه, 15 تیر 1398 ساعت 08:41
کد خبر: 58228

آنچه برای کُردها مهم است انسانیت و اصالت زبان است

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 عصراقتصاد: شورش عزیزی-کردستان : کُرد ها که به قدیم ترین ساکنان خاورمیانه مشهورند دارای تاریخ و فرهنگ غنی هستند به نحوی که شرف‌خان بدلیسی مورخ قرن دهم در کتاب شرفنامه (یا تاریخ مفصل کُردستان) در مورد لفظ کُرد می‌گوید: « لفظ کُرد تعبیر از شجاعت است، چرا که اکثر شجاعان روزگار و پهلوانان نامدار از این طایفه برخاسته‌اند؛ مانند رستم زال که در ایام حکومت پادشاهی کی‌قباد می‌زیسته و از طایفه اکراد بوده و چون تولد او در سیستان بوده، به رستم زابلی اشتهار یافته‌است»...و سپس در مورد معنای واژه کُرد نتیجه‌گیری می‌کند: «  واژه کُرد به معنی مرد جنگی دلیر؛ مرد شمشیرزن و مرد دلاور است.»

دیاکونف که عضو انجمن سلطنتی آسیایی و انجمن شرق‌شناسی آمریکا و فرهنگستان هنر و علوم آمریکا و عضو کمیته مشورتی دانشنامه ایرانیکا و عضو مجموعه کتیبه‌های ایرانی است، در خصوص کُردها چنین نظری دارد: «اجداد کُردها و بخصوص مادها توانستند با استفاده از شگرد خود گندم وحشی را که بسیار ریز و باریک بود به گندم امروزی تغییر دهند و با تغییر ژنتیکی در این گیاه پر مصرف که امروزه جزء اصلی‌ترین غذای مردم جهان است، توانسته‌اند به انسانهای روی کره زمین خدمت بزرگی انجام دهند؛ همچنین برای اولین بار کُردها حق همسایگان و استقلال آنان را به رسمیت شناخته‌اند و همچنین کُردها اولین ملت قانون گذار جهان هستند و این را در سنگ نوشته‌های دوران باستان به وضوح می‌توان دید.»
کنگره مشاهیر کُرد برای معرفی و شناخت بزرگان و مفاخر عرصه فرهنگ و هنر کُرد در نقاط مختلف دنیا آغاز شد. کنگره مشاهیر کُرد، پیام آشتی، صلح، فرهنگ و هنر کُردها را منتقل می‌کند که این جای بسی افتخار است.
رئیس جمهور در پیامی به این کنگره چنین اظهار داشته اند:« به گواهی تاریخ ایران عزیز علیرغم تنوع قومی و مذهبی و موقعیت ژئوپلتیک خاص همواره پیروزمندانه توانسته از فراز و نشیب های مختلف به کمترین آسیب عبور کند. عبوری پیروزمندانه که بیش از هر امر دیگری ناشی از همبستگی فرهنگی اقوام و مذاهب ایرانی است که در کنار گستره وسیع جغرافیایی و تاریخی چندین هزار ساله دل و جانشان در گرو عظمت ایران عزیز بوده است. در این میان کُردها همچون سایر اقوام ایرانی به عنوان یکی از قدیمی ترین و فرهنگی ترین مردمان کشور همیشه ایران را خواستگاه فرهنگی خود دانسته و به تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم عشق ورزیده‌اند.»
هوال ابوبکر(استاندار سلیمانیه در آیین افتتاحایه کنگره مششاهیر کُرد گفت: « کُردها  ملتی هستند که اصالت را همواره بر انسانیت بنا نهاده اند. روح هماهنگی و اشتراکات تاریخی موجب شده تا در کنگره ای با عنوان کنگره مشاهیر کُرد گرد هم آورد. این کنگره اثبات می کند که آنچه برای کُردها مهم است انسانیت و اصالت زبان و ملت بوده و کُردها همواره از ملت هایی بوده اند که اصالت را بر انسانیت بنا نهاده است. در هیچ جای جهان دولتی نیست که در آن کُرد نباشد اما متاسفانه تا کنون دولتی برای خود نداشته اند.»
سید عباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) گفت: «فرهنگ و هنر مردم کُرد در طول هزاران سال، بخشی از ذخایر بشریت است، زبان کُردی با هزاران سال تاریخ خودش به عنوان یک زبان زنده و مستمر گنجینه‌ای از اشارات است‌. کنگره مشاهیر کُرد فقط به گذشتگان نپرداخته است چرا که از زندگان هم کم گنجینه ای نداریم، شما مردم خوب نشان دادید که تنها به گذشتگانتان فکر نمی کنید و امروز هم کم افتخار در سراسر ایران و جهان ندارید.»
رحمت صادقی (رئیس دانشگاه کردستان) گفت: «بزرگترین سرمایه هر کشور مشاهیر و مفاخر آن کشور هستند و بزرگداشت مشاهیر رمز ماندگاری تمدن ملت‌هاست. تکریم مشاهیر مایه صلح، آشتی و تعامل بیشتر در جامعه می‌شود.»
آیت الله سیدمحمد حسینی شاهرودی (نماینده ولی فقیه در کردستان) گفت: کُردها در این منطقه نگذاشتند یک وجب از خاک ایران به دست دشمن بیفتد و بخشی از تامین امنیت کشورمان مرهون خدمات کُردهاست.
احترام و تکریم بزرگان و کسانی که فرهنگ یک ملت را رقم زده اند و می زنند و باعث افتخار یک ملت و قوم هستند از دستورات دین اسلام است.»
بهمن مرادنیا (استاندار کردستان) در خصوص اعتبارات کنگره مشاهیر کُرد اعلام کرد: «با توجه به شرایط بد اقتصادی، اعتبارات و هزینه های این کنگره از بخش خصوصی و قسمتی هم به صورت تنخواه از استانداری تامین شده است و رقم آن هنوز مشخص نیست. اما سعی بر آن شده تا رسم مهمان نوازی مردم کردستان را به گرمی به نمایش بگذاریم. کنگره مشاهیر کُرد، به آن دسته از افرادی که به دنبال ارائه تعریف دیگری از مردم کردستان بودند، نشان خواهد داد که ما چه سرمایه های علمی، هنری و فرهنگی در سطح دنیا داریم.»
جلال قلعه شاخانی (مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان) گفت: در کنگره مشاهیر کرد برای اولین بار از افراد در قید حیات تجلیل می‌شود چون بزرگداشت بزرگان تا زمانی که در قید حیات هستند، امری بسیار مهم است. از نگاه حاکمیتی نگاه ویژه‌ای به معرفی مشاهیر و مفاخر تمام حوزه ها وجود دارد و حتی رهبری نیز عنوان کردند "کردها ادبیات غنی و فرزانگان برجسته ای دارند".»
قطب الدین صادقی براین باور است که: « فرهنگ شامل سه مقوله مفهوم، تصویر و احساس مشترک است و تا این سه عنصر با همدیگر همراه نشوند، فرهنگی بوجود نمی‌آید. این کنگره توانسته نشان دهد که تعریف دولت از فرهنگ تغییر کرده است و فقط مرکز کشور مورد توجه نیست و به فرهنگ و تاریخ قومیت‌ها نیز توجه می‌شود که این بسیار با ارزش است.»
استاد مظهر خالقی(اسطوره موسیقی کردستان) عنوان کرد: تابع فرهنگ و هنر انسانی هستم و چیز دیگری جز این در من تاثیرگذار و لذت بخش نیست. به جز حرمت انسان که از ناله درون از کلام، شعر، موسیقی، هنر، نقاشی و صداهای داوودی الهام گرفته ام.: متاسفانه به علت مشکلاتی که وجود داشته نتوانسته ام یک خواننده همیشگی باشم. من در کنار اینکه زندگیم را اداره می کنم کارهای دیگری هم داشته ام و آرزو می کردم که خواننده باشم چرا که موزیک حداقل سه بعد انسانی دارد. کلام، تاریخ و سرگذشت، آوایی که از درون یک انسان بر اساس واقعیت درونش اعم از جنگ و شادی و خنده دلبر و زیبایی طبیعت و شکرگزاری احدیت است همه در لابه لای یک ملودی و یک صدا از حنجره بیرون می آید، غیر از این هم اگر یک خواننده صدایی داوودی داشته باشد این عظمت  را به همگان نشان می دهد.»
مشاهیر و مفاخر از فرهنگ و میراث گذشتگان خود محافظت کرده‌اند که ما نیز باید از میراث که آنها بر جای می گذارند حفاظت و حراست کنیم. استقبال و حضور مردم در برنامه‌های این کنگره نشان داد که مردم سنندج عاشق نام آوران و مشاهیر خود هستند. ادبیات هیچ یک از ملتهای ایرانی با ادبیات کُردی برابری نمی‌کند که این را می‌توان از مواردی همچون وجود 40 هزار بیت به زبان هورامی از یارسان‌ها دریافت. گفت‌وگوی عالمان و نخبگان کُردها با گویش های مختلف را از جمله دستاوردهای کنگره بین المللی مشاهیر کُرد بود. کُردها ملتی فرهنگی و یاریگران آزادی و عدالت در جهان هستند.
مراسم اختتامیه نخستین کنگره بین المللی مشاهیر کُرد برگزار شد و اسامی زیر به عنوان نامداران کُرد اعلام شد.
1-میکائیل اصلان-هنرمند و موزیسین
2-نزند بگیخانی- شاعر و نویسنده
3-کلیم‌الله توحدی- پژوهشگر و نویسنده
4-مظهر خالقی-خواننده و هنرمند
5-هادی ضیاالدینی-مجسمه‌ساز و نقاش
6-بیژن ذوالفقار نسب-مربی فوتبال
7-کیانوش رستمی-وزنه بردار
8-قطب‌الدین صادقی- نویسنده، فیلمنامه‌نویس
9-محمدعلی سلطانی- کُردپژوه
10-اسعد شیخ‌الاسلامی- فعال حوزه علوم دینی
11-بختیارعلی- نویسنده
12-انور قره‌داغی- خواننده و موسیقی‌دان
13-محمدعلی قره ‎ داغی-پژوهشگر
14-کیهان کلهر- نوازنده و موزیسین
15-علی‌اکبر مرادی- موزیسین
16-نصرت‌الله معین وزیری- نویسنده
17-کردستان موکریانی- شاعر و نویسنده
18-عز‌الدین مصطفی‌رسول-سیاست‌مدار
19-معصوم علی معصوم- جراح و متخصص قلب
20شهرام ناظری-خواننده و موزیسین
21-لطیف هلمت-شاعر و نویسنده
22-عثمان هورامی-خواننده
23-میشل لیزنبرگ- کُردشناس
24-ملاحیدر مصطفوی-عالم دینی
البته این کنگره در نوع خود کار خوبی بود و به دلیل کار بدون برنامه و عدم تخصص برگزار کنندگان در نوع خود حاشیه های خاص داشت به نحوی که می توان به عدم حضور تعدادی از تجلیل شوندگان در مراسم اختتامیه، اهانت به عکاسان خبر و.... اشاره نموده و بیان داشت که ساختار کنگره کمتر به مباحث علمی توجه شده بود و بیشتر در قالب رقص و آواز خلاصه می شد که این اقدامات برازنده نام کنگره نیست.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395