سه شنبه, 18 تیر 1398 ساعت 02:00
کد خبر: 58419

اطلاعات تکميلي

  • جهانگیری:

شرکای برجام کمترین قدمی برای اجرای تعهدات خود برنداشتند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: معاون اول رئیس جمهوری گفت: شرکای برجام که ۵ کشور بزرگ دنیا بودند کوچکترین قدمی در حل مشکلات و خدماتی که در چارچوب برجام متعهد بودند، انجام ندادند؛ بنابراین طبیعی بود که ایران در یک مقطعی وادار به عکس العمل شود، چرا که هر صبری یک دوره‌ای دارد و هر صبرکردنی را تا زمانی می‌شود ادامه داد.


روز گذشته اجلاس سراسری رؤسای دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری با موضوع هم اندیشی دانشگاه و دولت در شرایط تحریم با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در دانشگاه الزهرا برگزار شد.
جهانگیری در این مراسم اظهار کرد: کانون‌های فکری برای تصمیم سازی در کشور ایجاد شود و باید فکر کنیم چگونه توسعه علمی کشور در این شرایط دچار وقفه نشود. در شرایط فعلی باید از سرمایه کشور که استادان و محققان هستند، حفاظت شود. نباید آنان در معرض بی آیندگی قرار گیرند، گرچه وضع معیشت اساتید نیز سخت است.
وی به ارتباط خوب با دانشجویان و محققان ایرانی خارج از کشور اشاره کرد و گفت: باید ارتباط خوبی با دانشجویان و محققان خارج از کشور داشته باشیم. همچنین باید اقتدار قانونی دانشگاه‌ها از مداخلات بیرونی حفاظت شود و اقتدار دانشگاه‌ها آسیب نبیند.
معاون اول رئیس جمهور به ارتباط صنعت و دانشگاه اشاره کرد و گفت: اکنون صنعت دست نیاز خود را به سوی دانشگاه‌ها دراز کرده تا برای مسائل و مشکلات آن راهکار ارائه کند.
جهانگیری در ادامه تاکید کرد: باید از استقلال علمی دانشگاه‌ها حفاظت شود. باید از آزادی آکادمیک دانشگاه‌ها حفاظت و حراست شود.
وی گفت: اخیراً آئین نامه تقلب علمی در دولت تصویب شد و باید هیئت‌هایی در این زمینه در دانشگاه‌ها ایجاد شود و این آئین نامه در دانشگاه‌ها اجرایی شود و بخش‌هایی از این آئین نامه در کمیسیون علمی دولت باید تکمیل شود که با حضور دکتر غلامی تکمیل شده و به دانشگاه‌ها ابلاغ خواهد شد.
جهانگیری با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها باید برای حل مسائل کشور پا پیش گذاشته و راهکار ارائه دهند، گفت: تجربه ما با ۱۳ دانشگاه ملی، تجربه موفقی بود و در زمینه سیلاب‌ها نیز دانشگاه تنها نهادی بود که می‌شد به آن اطمینان کرد و در این مقطع این موضوع به دانشگاه‌ها سپرده شد تا یک گزارش ملی از آن ارائه دهند.
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به جنگ روانی آمریکا علیه ملت ایران گفت: در جنگ روانی شاید ما مقداری فضا را از دست دادیم اول توانستند شوک‌هایی را هم در بخش اقتصادی و هم در بخش‌های دیگر به جامعه ما وارد کنند اما هم در بخش اقتصادی و هم در بخش روانی ما روز به روز وضع مان تثبت شد و شرایط برای مقابله مهیا شد.
جهانگیری افزود: یک سال گذشت و ما در این مدت صبر کردیم. اروپایی‌ها، چین، روسیه و همه کشورهایی که درگیر بودند، ما را توصیه می‌کردند که از برجام حفاظت شود و ما قبول کردیم و همه تعهداتمان را انجام دادیم.
وی در عین حال گفت: طرف‌های مقابل که ۵ کشور بزرگ دنیا بودند کمترین قدمی در حل مشکلات و خدماتی که در چارچوب برجام متعهد بودند، انجام ندادند. بنابر این طبیعی بود که ایران در یک مقطعی وادار به عکس العمل شود، چرا که هر صبری یک دوره‌ای دارد و هر صبرکردنی را تا زمانی می‌شود ادامه داد.
معاون اول رئیس جمهوری افزود: نهایتاً شورای عالی امنیت ملی تصویب کرد که ایران هم از برخی تعهداتی که در برجام قبول کرده و انجام داده است باید از آن عقب نشینی کند. برجام طبق مواد ۲۶ و ۳۶ این اختیار را به ایران می‌دهد که برخی از تعهدات خود را تعلیق کند و انجام ندهد.
وی ادامه داد: ما تعهد کرده بودیم که در داخل ایران بیشتر از ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی شده نگه نداریم که می‌توانیم این تعهد را اجرا نکنیم و به هر میزان که در داخل غنی سازی کردیم در داخل کشور نگه داریم و به بیرون نفرستیم. علاوه بر این ما تعهد کرده بودیم غنی سازی را بیشتر از ۳.۶۷ ادامه ندهیم و در مقطعی می‌توانیم بگوییم به این تعهد پایبند نیستیم. البته تعهداتی که بود گفتیم هم پایبند نیستیم قادر به برگشت هستیم و هر موقعی که معلوم شود که طرف مقابل آمادگی دارد اقدامات خودش را انجام دهد ما هم از اقدامات خود برمی گردیم.
معاون اول رئیس جمهوری افزود: اگر می گویم شرایط ما حساس است به این خاطر است که در برجام اتفاقاتی می‌افتد که مردم ایران و دانشگاهیان باید با حساسیت آن را دنبال کنند و بخش‌های حقوقی و اجرایی دانشگاه‌ها و بخش‌های علمی مرتبط با دانشگاه‌ها باید این موضوع را دنبال کنند.
وی ادامه داد: ما در تعهداتی که در برجام پذیرفته بودیم انجام دادیم چون طرف مقابل به هیچ تعهدی عمل نکرده است اعلام کردیم ما بخشی از این تعهدات را کنار می‌گذاریم و به‌آن عمل نمی‌کنیم و زمان هم گذاشتیم.
جهانگیری گفت: در مذاکرات اخیر که برخی سران کشورها با رئیس جمهوری تماس می‌گیرند گاهی اوقات اصرار می‌کنند که شما چند روز دیگر فرصت دهید چون مثلاً یک هفته فرصت بدهید، ما که یکسال فرصت دادیم. الان ۱۴ ماه است فرصت دادیم با یک هفته چه اتفاقی قرار است بیفتد که ما وقتی تصمیم گرفتیم کاری انجام دهیم می‌گوئید یک هفته فرصت دهید.

۱۶ شهریور؛ فاز جدید ایران در غنی‌سازی اورانیوم

معاون اول رئیس جمهوری یادآور شد: همه غربی‌ها، آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها می‌دانند که این دوره هم ۶۰ روز فرصت دارند یعنی ۱۶ شهریور آغاز یک گام دیگر می‌شود بنابراین از این ۶۰ روز استفاده کنند و نگذارند که وقتی زمان ۶۰ روز رسید شروع کنند تماس گرفتن و بگویند باز یک هفته فرصت دهید و گام سوم را برندارید.

باید به دانشگاه اعتماد کرد

تجربه تاریخی ما در ادوار گذشته نشان می دهد که در همه حوزه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی باید به نهاد دانشگاه اعتماد کرد و دانشگاه قادر است مسایل را حل و فصل کند و به همین دلیل است که ضرورت ها، تنگناها و اولویت های دانشگاه ها از اولویت های ملی کشور است. مسایل دانشگاه ها مسایل یک نهاد نیست بلکه مسائل یک حکومت است که باید به آنها توجه کند.
معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه آینده کشور در دانشگاه ها رقم می خورد و نمی توانیم نسبت به دانشگاهها به عنوان یک نهاد معمولی نگاه کنیم، گفت: از نظر علمی، آموزشی، پژوهشی، اجتماعی، فرهنگی و حتی اقتصادی باید ببینیم چگونه می توانیم از ظرفیت ها و توانمندی ها چه در درون و چه در بیرون دانشگاه استفاده کنیم.
وی افزود: در چنین شرایط خطیری همه با فرصت‌هایی روبرو هستیم و فرصت‌ها را می‌توان از دل محرومیت‌ها خلق کرد و دانشگاه‌ها نقش علمی و اجتماعی و تأثیرگذاری در این شرایط دارند و در مدیریت شرایط جدید هیچ مجموعه‌ای با صلاحیت تر از مجموعه دانشگاهیان نیست که بتواند برای این موضوع راهکار بدهد.

با توصیه مقام معظم رهبری میزان بودجه کشور را کمتر کردیم

جهانگیری ادامه داد: یکی دیگر از تحریم‌های اقتصادی دولت، بودجه است هنوز هم بسیاری از درآمدهای دولت به نفت وابسته است، اما قرار شد صادرات نفت ما به یک و نیم ملیون بشکه برسد؛ خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم و ایشان فرموند بودجه مصوب دولت هیچ پیامی را به مردم منتقل نمی‌کند و اگر قرار به شرایط سخت است باید بودجه را کاهش داد و ما بودجه دولت را به ۴۰۷ هزار میلیارد تومان رساندیم.
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: مجلس ۴۰۷ هزار میلیارد تومان بودجه را به ۴۴۷ هزار میلیارد تومان رساند و این افزایش زیادی بود، سپس رهبری تکلیف دیگری کردند و گفتند در ۴ ماهه اول سال ساختار بودجه را اصلاح کنید.

باید برای اداره کشور منابع جدید غیر نفتی تامین کنیم

وی گفت: آمریکایی‌ها ایستادند که نفت ما را متوقف کنند، اما پیش بینی شده ۱۴۷ هزار میلیارد تومان از طریق درآمد‌های غیر نفتی تامین شود و سقف بودجه را به ۳۶۸ هزار میلیارد تومان رسانده‌ایم و رهبری این موضوع را تایید کردند،  باید برای اداره کشور منابع جدید غیر نفتی تامین کنیم.

می‌توانیم روزانه ۴ میلیون بشکه نفت تولید کنیم

جهانگیری با اشاره به درآمد کشور گفت: ما کشور قدرتمندی هستیم و می‌توانیم روزانه ۴ میلیون بشکه نفت تولید کنیم و بزرگترین منابع گازی را در اختیار داریم.
وی ادامه داد: ما باید منابع خود را مدیریت کنیم و بخش جدید درآمدی را ایجاد کنیم و از دانشگاه‌ها خواهش میکنم روی اصلاح بودجه کشور کار کنند اقتصاد کشور بزرگ است باید از منابع غیر نفتی درآمد خود را تامین کنیم
معاون اول رئیس جمهور بیان کرد: ما به همه کسانی که به ایران علاقه دارند میدان کار می‌دهیم، مقام معظم رهبری فرموند اگر نظام را هم قبول ندارید برای ایران در انتخابات شرکت کنید، در زمینه تاب آوری و مدیریتی و بحث هم افزایی قوای سه گانه، اتخاذ رویکرد اصلاحی و ایجاد کانون‌های فکری باید همه باهم کار کنیم و دانشگاه یکی از اصلی‌ترین محور‌ها است.
جهانگیری تصریح کرد: باید امروز به این فکر کنیم که چگونه از وقفه توسعه علمی کشور جلوگیری کنیم، ایران رتبه اول منطقه و ۱۶ جهان است و این‌ها اتفاقات خوبی است، ممکن است دانشگاه با کمبود بودجه مواجه باشد، اما نباید در روند علمی وقفه‌ای ایجاد شود در شرایط فعلی باید از سرمایه علمی و استادان و محققان حفاظت شود و نگذاریم آن‌ها از کشور خارج شوند، می‌دانیم شرایط معیشتی استادان خوب نیست، اما باید برای آن‌ها کار کنیم.
وی بیان کرد: تولید داخل کشور و برون رفت از مشکلات مهم است و باید ایستادگی کرد تا مشکلات رفع شوند.

اهمیت نقش دانشگاه‌ها در حل مسائل کشور

غلامی نیز در ادامه این اجلاس گفت: پس از انقلاب بدنه کارشناسی نیروی انسانی نیاز به مهارت فنی مبتنی بر علم داشت و برهمین اساس شیب تند آموزشی در سراسر کشور ایجاد شد و تربیت نیروی انسانی در سطح ملی را به انجام رساند.
غلامی گفت: در دهه ۷۰ بخش نیروی کارشناسی ما به لحاظ نیروی انسانی تحصیل کرده زیاد شد و در دهه ۸۰ با انباشت فارغ التحصیلان روبه رو شدیم.
وزیر علوم تحقیقات و فناوری با اشاره به بحث تحقیقات گفت: دانشگاه ها با پذیرش دانشجویان در دوره تحصیلات تکمیلی به سمت تحقیقات حرکت کردند و اکنون در سطح توسعه علمی و تولید علم و حضور در مجامع جهانی دانشگاه های ما نقش موثر خود را نشان دادند.
وی گفت: ایران در میان کشورهای منطقه رتبه اول را به خود اختصاص داده است و همچنین رتبه خوبی در میان کشورهای غرب آسیا دارد.
غلامی درباره بخش صنعت و دانشگاه اظهار کرد: در دهه ۹۰ با افزایش شکل گیری مراکز رشد، پارک های علم و فناوری رویکرد جدیدی را در حوزه آموزش عالی داشتیم و بر اساس گزارشات و آمارهای موجود در یک دوره ده ساله موفقیت های قابل توجهی را به دست آوردیم.
وزیر علوم تحقیقات و فناوری تصریح کرد: رویکرد خصمانه کشورهای استکباری و تحریم های اعمال شده علیه ایران سبب شده دانشگاه‌ها و مراکز علمی ما نقش بهتری را از خود نشان دهند.
وی با بیان اینکه بازه زمانی فعلی موقعیتی استثنایی است گفت: اساتید ما در بخش های مختلف پزشکی، فنی و علوم تجربی در دوران دفاع مقدس خود را نشان دادند و دانش بومی و فکر اساتید داخلی ما را به اهداف خود رساند.
غلامی گفت: لازمه رسیدن به خواسته ها نیازمند تدوین برنامه های علمی است و برای اشتغال زایی جوانان دوره های مهارت آموزی را ایجاد کرده ایم و این برنامه با روند تکاملی درحال اجرایی شدن است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اهمیت نقش دانشگاه‌ها در راستای گذر از تحریم‌ها گفت: توسعه فناوری‌ دانشگاه‌ها درتقویت بنیه دفاعی کشور تاثیر داشت و امروز هم با عنوان برگ برنده در دست نظام جمهوری اسلامی است و در حقیقت بدون همکاری دانشمندان و محققان این موفقیت و پیروزی به دست نمی‌آمد.

 دوره‌های پیمانی برای ورود اساتید به صنعت برگزار می‌شود

وی با اشاره به همکاری وزارت علوم و وزارت صنعت گفت: با وزارت صنعت و وزارت جهاد کشاورزی برنامه هایی تدوین شد تا بر اساس آن دانشجویان ما بتوانند وارد صنعت شده و کارورزی خود را طی کنند و دانشجویان کشاورزی از امکانات جهاد کشاورزی استفاده کنند.
وی تصریح کرد: از ابتدای سال ۹۸ اساتید پیمانی که تازه استخدام می شوند در دوره های پیمانی ۶ ماه فرصت مطالعاتی خود را در صنعت طی می کنند.
غلامی درباره بازنگری آیین نامه ارتقا نیز گفت: در این آیین نامه بازنگری هایی انجام و به دانشگاه ها ابلاغ شده است بعضاً انتقادی که به این آیین نامه می شد این بود که به مباحث نظری و تولیدات مکتوب توجه شده و کمتر به بحث عملی توجه شده است که در بازنگری که صورت گرفت به فعالیت های عملی و پایان نامه های کاربردی امتیاز داده شد.

تعیین حد نصاب در کنکور ارشد

غلامی در حاشیه نشست در جمع خبرنگاران درباره جزئیات شیوه اصلاح پذیرش دانشجویان کارشناسی ارشد در کنکور سال جاری گفت: ما برای افزایش کیفیت پذیرش دانشجویان ارشد، در شورای سنجش و پذیرش برای قبولی در کنکور حدنصاب کف گذاشتیم. میزان این حد نصاب این است دانشجویان نباید نمرات منفی شان بر نمرات مثبت شان غلبه کند.
غلامی درباره بحث بیکاری دانشجویان و انتقاد به دانشگاه‌ها مبنی بر تولید بیکار در جامعه گفت: بحث بیکاری بحث جدیدی نیست و به تدریج اتفاق افتاده است. ما زمینه‌های پذیرش فارغ التحصیلان را در جامعه باب انتظار تحصیلکردگان نداشتیم و بالطبع هیچ جامعه‌ای همه فارغ التحصیلان خود را در سیستم‌های اداری و دولتی استخدام نمی‌کند.
وی اضافه کرد: این موضوع انتظاری بوده که از قدیم شکل گرفته و در چند سال گذشته تغییر کرده است. چرا که دولت ظرفیت پذیرش افراد جدید در سیستم خود را ندارد بنابراین افراد به سمت بخش خصوصی می روند که البته بخش خصوصی فعال موجود نیز با محدودیت‌هایی همراه است.
وزیر علوم با اشاره به اینکه تحصیلکردگان باید کارآفرین باشند و براساس دانش و تخصص خود شغل ایجاد کنند، گفت: در دانشگاه‌ها از دو سال گذشته تلاش کردیم مهارت لازم را در کارگاه‌های مختلف به فارغ التحصیلان ارائه دهیم که برای کارآفرینی فکر کنند و به این سمت بدوند که آمار و نتایج خوبی را در این بخش شاهد هستیم. به طوری که مراکز رشد از ایده‌های جدید حمایت می‌کنند، پارک‌های علم و فناوری، صندوق حمایت از دوره‌های فناورانه کارآفرینی و صندوق شکوفایی و نوآوری به این موضوعات می‌پردازند و فضای خوبی شکل گرفته و باعث شده آن تصور اشتغال در بنگاه‌های دولتی از ذهن فارغ التحصیلان از بین برود.

جزئیات انهدام باند فروش سوالات کنکور

وی در رابطه با انهدام باند فروش سوالات کنکور اظهار داشت: خوشبختانه این اتفاق در یکی از استان‌ها رخ داده و سراسری نبوده است؛ به طوری که قبل از آنکه کاری انجام شود و سوالات به فروش برسد، این باند کشف و با آن برخورد شد.
غلامی افزود: افراد این باند دستگاه‌هایی را به داوطلبان فروخته بودند تا از این طریق به سوالات دسترسی پیدا کنند در حالی که به هیچ وجه تاکنون کسی دسترسی به هیچ از یک از سوالات کنکور را نداشته است ولی متأسفانه این افراد، داوطلبان را گول زده بودند.
وزیر علوم با تاکید بر اینکه داوطلبان کنکور نباید گول چنین افراد و این موضوعات را بخورند، گفت: سد حفاظت از سوالات کنکور آهنین است و به هیچ وجه سوالات به بیرون درز پیدا نمی‌کنند. افراد این باند داوطلب کنکور نبودند.
وی ادامه داد: امیدوارم همکارانمان همچنان مثل گذشته از سوالات کنکور به خوبی حفاظت کنند.

 صدور بیش از ۲ هزار مجوز تحقیق و توسعه

رحمانی در ادامه برنامه ضمن بیان اینکه ما ۷ محور دانشگاهی مهم  برای حل بسیاری از مشکلات در نظر گرفته‌ایم، گفت: این برنامه‌ها یک ساله نیستند، اما از امسال آغاز شده؛ تولید داخل، توسعه فناوری‌ها و شرکت‌های دانش بنیان، مدیریت بازار، بهبود فضای کسب و کار، تامین منابع مالی و توسعه سرمایه گذاری از جمله محور‌ها است.
وی با اشاره به حمایت از تولید داخل گفت: یکی از محور‌هایی که به نقش دانشگاهیان می‌پردازد بحث تولید داخل است و در این محور وارد عمل شده‌ایم و نام آن را نهضت داخل گذاشته‌ایم.

توسعه اقتصادی از افزایش تولید داخلی نشأت می‌گیرد

وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: می‌خواهیم کار نهضتی و انقلابی را برای ساخت محصولات داخلی انجام دهیم و توسعه اقتصادی از افزایش تولید داخلی نشأت می‌گیرد.
وی با بیان اینکه در برنامه ما ۲ محور وجود دارد، اظهار کرد: خودروسازان و واحد‌های بزرگ و  واحد‌های کوچک در برنامه ما قرار دارند، بخش‌های بزرگ همچون خودروسازی و فولاد سازی نمایشگاه فیزیکی راه‌اندازی کرده‌اند؛ به صنایع برزرگ گفته ایم که نیازهای خودرا اعلام کنند.
رحمانی تصریح کرد: باید به بحث تولید داخل به صورت جدی ورود پیدا کنیم بر اساس این آمار تولید داخل از سال ۹۲ تا ۹۶ سه برابر شده است، سهم قرارداد‌ها ۹۵۲ میلیارد تومان بوده که این میزان بسیار کم است.

در شرایط تحریمی راهکار شکوفایی، فناوری و صادرات است

وزیر صنعت معدن و تجارت با اشاره بخش‌های مختلف اقتصادی گفت: ما در سیاست‌های خود برنامه‌های مختلفی قرار داده‌ایم و پیشرفت‌ها نشان از رشد دارد در شرایط تحریمی راهکار شکوفایی فناوری و صادرات است.
وی گفت: در طرح محور فناوری ۴ برنامه را اجرایی کردیم، یکی از برنامه‌ها طرح تاپ (توانمندسازی تولید و اشتغال پایدار) است ارتباط میان صنعت و دانشگاه خوب نیست و همواره هر بخش کار خود را انجام داده است، وقتی تولید به روز نباشد نمی‌توان پیشرفت کرد، اما این طرح می‌خواهد ارتباط میان دانشگاه و صنعت را به ارتباط ارگانیکی تبدیل کند.
رحمانی تصریح کرد: نسبت اشتغال خوب نبود، اعتقاد داریم که به تغییر اساسی احتیاج داریم و امیدواریم همه بتوانیم به فهم مشترکی برسیم، وزارت صمت آماده است و اکنون وارد عرصه تغییرات شده است.
وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: بیش از ۲ هزار مجوز تحقیق و توسعه صادر شده است و به طور حتم از فارغ التحصیلان دانشگاهی استفاده می‌کنیم.
وی ضمن اشاره به دانشگاه‌های نسل ۴ گفت: اگر برنامه ریزی درست نداشته باشیم به مشکل بر می‌خوریم ما باید دفاتر کسب و کار‌های نوین راه اندازی کنیم.
رحمانی با اشاره طرح تاپ گفت: ایجاد فرصت‌های مطالعاتی در دفاتر صنعتی مهم است حتی با ستاد کل نیروهای مسلح برنامه‌ریزی کردیم که برای کمک به دانشجویان سرباز قدم برداریم، تفاهم کرده‌ایم که در بستر طرح تاپ بتوانیم صنعت و دانشگاه را به یکدیگر ارتباط دهیم و شاهد شکوفایی صنعت باشیم.
وزیر صنعت معدن و تجارت تصریح کرد: برخی از منابع بین المللی گفتند که رشد ما منفی می‌شود، اما اگر همه باهم کمک کنیم این امر هیچگاه محقق نمی‌شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395