چهارشنبه, 19 تیر 1398 ساعت 04:00
کد خبر: 58485

رسانه ها، جامعه بی پناه در سریال گاندو

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

عصراقتصاد: پخش سریال گاندو از شبکه سه سیما دوشنبه شب به پایان رسید.


این سریال که گفته می‌شود براساس پرونده جیسون رضائیان، نماینده واشنگتن پست در تهران ساخته شده بود، در شرایطی به کار خود پایان داد که بحث ها و نقدهای مختلفی را به دنبال داشت.
این جاسوس ژورنالیست که از ابتدای دولت نهم در ایران فعالیت می‌کرده و یکبار در سال ۸۹ به دلیل تخلف جدی در گزارشات سال ۸۸ از کشور اخراج شده بود و در سال ۹۰ به عنوان نماینده یک رسانه دیگر یعنی واشنگتن پست در کشور پذیرفته شده بود، یک سال بعد از شروع به کار دولت یازدهم دستگیر و یک‌ سال و‌ نیم بعد طی مبادله موردی با تعدادی از ایرانیان زندانی شده در امریکا به همراه بخشی از اموال بلوکه‌ شده ایران مبادله شده است.
طبیعتاً در جریان سریال سازی جنبه نمایشی و الزامات داستان پردازی در متن سریال تاثیرات خود را گذاشته است و با وجود اینکه از هنرمندان توانایی در سریال استفاده شده بود؛ اما ملاحظات امنیتی و الزامات سناریو نویسی بر تولید این سریال تاثیرات محسوسی داشت که در بخشی از نقدهای رسانه‌ای به ضعف‌هایی در این سریال که تحت تاثیر این نوع مسائل بود، پرداخته شده است.
نقدهای دیگری هم از جهت گرایشات سیاسی و خطی به محتوای سریال وارد شده است که ما در اینجا به دنبال رد و یا تایید آنها نیستیم.
اما سیر داستانی این سریال مملو از آلودگی فعالان رسانه‌ای و هنری بود، بدون آن که حتی یک چهره خادم، وطن پرست و اسلام دوست در داخل عناصر ژورنالیستی و هنری نشان داده شود.
در این سریال کلاس های آموزش خبرنگاری که مرکز جذب جاسوس است، عکاسان خبری خود فروخته، کتابفروشی های محل ملاقات جاسوسان و ... تنها نمادهای جامعه رسانه‌ای و هنری کشور در این مجموعه تلویزیونی بود.
ما در اینجا به‌دنبال پاستوریزه نشان دادن جامعه هنری و رسانه‌ای نیستیم اما حداقل انتظار این بود که ولو به صورت محدود خبرنگاران، عکاسان و هنرمندانی هم که به یاری خادمان امنیت کشور می‌آیند، دیده شوند.
یعنی داستان نویسی که می‌تواند چهره وزیر امور خارجه را که رهبر معظم انقلاب از وی تقدیر کرده است، دگرگونه جلوه دهد، می‌توانست عناصر خادم و تاثیرگذاری از جامعه رسانه‌ای کشور را نیز به نمایش بگذارد تا حداقل مجموعه مطبوعاتی کشور که در سال های اخیر بارها مورد قدردانی و قدرشناسی مقامات فرهنگی و امنیتی بوده‌اند، تا این حد در منظر عموم بد جلوه داده نشوند اما ظاهراً‌ در روزهای عسرت مطبوعاتی جماعت روزنامه نگار و‌ عکاس در رسانه ملی هم بی‌پناه هستند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395