چهارشنبه, 26 تیر 1398 ساعت 08:27
کد خبر: 58806

دموکراتهای دیکتاتور

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

ادبیات مدیریتی در ایران گرته برداری از چند هزار سال ساختار دیکتاتوری است و اگر چه چهار دهه از تشکیل جمهوری اسلامی در ایران می گذرد متاسفانه اثرات و تبعات این فرهنگ دیرینه از عرصه رفتارهای اجتماعی و مدیریتی ما زدوده نشده است. تبعات این نوع نگرش باعث می شود اقتصاد ایران تابعی از تصمیمات شخصی بوده و با تغییر هر مدیری ساختار های اجرایی حتی در کوچکترین اجزاء آن دستخوش تغییر شود و جالب آنکه در یک ساختاری که بنا بر اقتضا یک نظام دموکراتیک تغییر مدیران در آن در دوره های زمانی محدود ضروری است می بینیم که نتیجه به اتلاف منابع منجر می شود زیرا ما با ساختاری دموکرات مدیرانی که تفکر دیکتاتوری دارند را جایگزین هم می کنیم و هیچ دیکتاتوری حاضر به تائید دیگری نیست و دیکتاتورهای موقتی تنها فرصت نفی پیشینیان را یافته و فرصتی برای سازندگی نمی یابند.

این جایگزینی های متوالی باعث می شود هر مدیر شرط اثبات خود را قبل از هر چیز در انکار پیشینیان و دیگرانی ببیند که هم داستان وی نبوده و در مسیری متفاوت گام بر می دارد و یا حتی با وی تفاوت دیدگاه دارد. بنابراین به جای اصلاح و ترمیم مسیرهای پشت سر گذاشته شده از ابتداء با نیت تخریب و تبدیل پا میدان اجراء می گذارد.
روندی که در چهار انتخابات ریاست جمهوری اخیر شاهدش بودیم به خوبی نشان می داد رقبا حتی اگر حرفی تازه برای گفتن نداشتند هم از تخریب دیگری فروگذاری نکرده و در عمل به مردمی که مخاطبشان بودند این نکته را القاء می کردند با انتخاب ایشان تمام رشته هایی که دولت های قبل رشته اند باید پنبه شوند.
البته تبعات تفکر دیکتاتوری در مدیریت به انکار دیگری محدود نشده و همه ابعاد تصمیم گیری و اجراء را تحت الشعاع قرار می دهد و هزینه های چندباره، موازی کاری، ناموزون شدن ابعاد دولت، عدم کاهش تصدی گری ها و پیچیدگی بیهوده روندهای اداری همه و همه ریشه در همین نگرش دارد.
مدیرانی که در مورد حذف امضاء های طلایی مقاومت می کنند الزاما فاسد نبوده و به دنبال سوء استفاده نیستند ولی طرز تلقی ایشان از مدیریت نگاه از بالا به پایین است و تصور می کنند مدیریت غیر ممکن است مگر آنکه ابزاری برای اعمال قدرت در اختیار داشته باشند.
تا زمانی که تفکر  غالب در بدنه مدیریتی اعمال قدرت است، نمی توانیم به جامعه ای توسعه یافته دست پیدا کنیم. در بدنه دولت و دستگاههای اجرایی نتیجه چنین تفکری همان می شود که اشاره شد و در جامعه نیز به آن نقطه می رسیم که هر کس در هر نقطه بی توجه به حدود اخلاقی و عرفی یا قانونی با موضوعات برخورد می کند.
کسی که می تواند از دید پلیس و دوربین های ترافیکی بگریزد از خلاف ابا نخواهد کرد. کسی که می تواند گران بفروشد حتما این کار را خواهد کرد و آنکس که می تواند از مالیات فرار کند، حتما از مالیات فرار خواهد کرد.
این نحوه برخورد به ساختار تفکری دیکتاتوری باز می گردد که در فرهنگ ما رسوخ کرده و امکان اصلاح را از جامعه می گیرد. جامعه ای که اگر در آن حقوق شهروندی و مردمسالاری رویه باشد به طور حتم شاهد بسیاری از این بلیه ها نخواهیم بود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399