شنبه, 29 تیر 1398 ساعت 15:46
کد خبر: 58926

مقایسه وضعیت بازارهای مسکن، طلا، ارز و بورس در بهار ۹۸

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

وضعیت بازارهای مسکن، طلا، ارز و بورس در بهار ۹۸ تحت تاثیر تلاطم‌های بازار در سال گذشته و ملتهب بودن آن بود. در پایان سال ۹۷ نه‌تنها سرمایه‌گذاری کاری پرریسک و پیش‌بینی‌ناپذیر بود، بلکه خرید و فروش‌های ضروری و روزمره هم تحت تاثیر قرار گرفته بودند. وضعیت بازارهای مسکن، طلا، ارز و بورس در سال گذشته روندی منطقی و آرام نداشتند.

 اکنون که سه ماه از ابتدای سال جاری می‌گذرد با هم نگاهی به وضعیت بازارهای مسکن طلا ارز و بورس در بهار ۹۸ می‌اندازیم. شاید با نگاهی به این بازارها در سه ماهه نخست سال ۹۸ پیش‌بینی ماه‌های آینده کمی آسان‌تر شود.

وضعیت بازار بورس در بهار ۹۸

بازار سهام بهترین موقعیت را در میان وضعیت بازارهای مسکن طلا ارز و بورس در بهار ۹۸ داشت. شاخص کل بورس تهران در فصل بهار رشد ۵/۳۱درصدی را پشت سر گذاشت.
در ۵۶ روز معاملاتی بازار سهام به‌صورت میانگین روزی بیش از هزار واحد رشد را به ثبت رساند. شاخص کل بورس تهران تنها ۱۷ روز معاملاتی منفی را در بهار ۹۸ تجربه کرد و در سایر روزها مثبت بود. بورس در سه‌ماهه نخست ۹۸ رکوردها را شکست و تا سقف ۲۳۸هزار واحد تا پایان بهار گذشته رشد کرد.

وضعیت بازار مسکن در بهار ۹۸

بهار ۹۸ با رکود نسبی در بازار مسکن و ملک آغاز شد. جهش ناگهانی قیمت مسکن در پایان سال ۹۷ باعث این رکود در ابتدای سال ۹۸ شد.
طبق آمارها در فروردین ۹۸ حداقل ۵درصد کاهش معاملات مسکن نسبت به مدت مشابه سال قبل اتفاق افتاده است. همچنین در شهر تهران ۵۱درصد کاهش معاملات خرید و فروش مسکن نسبت به سال قبلش را شاهد بودیم.
متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران در فروردین ماه سال ۱۳۹۸، ۱۱۲.۷ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل ۲.۱ و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۰۳.۹درصد افزایش نشان می‌دهد.
رکود نسبی در بازار مسکن با توجه به این آمار برداشت می‌شود. تحولات بازار مسکن شهر تهران در فروردین ماه سال ۹۸  برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور، از سوی اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر شده است. بر اساس این گزارش در فروردین ماه سال ۱۳۹۸، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۴.۳هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲.۳۲درصد کاهش نشان می‌دهد.
تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در سه ماهه نخست سال ۱۳۹۸ به حدود ۲۱.۵هزار واحد مسکونی رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن، ۴۴.۸ درصد کاهش نشان می‌دهد.

وضعیت بازارهای مسکن، طلا، ارز و بورس در بهار ۹۸

در این مدت متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۱۲۴.۱ میلیون ریال بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۷/۱۰۱۰۶.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.
در ماه خرداد ۹۸، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۱۳۳میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل ۴.۹و نسبت به ماه مشابه سال قبل  ۱۰۴.۳درصد افزایش نشان می‌دهد.

تحولات بازار ارز در بهار ۹۸

بانک مرکزی، همزمان با پایان تعطیلات نوروزیفروردین ۹۸ برای صرافی‌های بانک‌ها قیمت دلار را ۱۳هزار و ۲۰۰ تومان اعلام کرد. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۱۳هزار و ۱۰۰ تومان خریداری می‌کنند. قیمت فروش دلار نسبت به آخرین روز هفته قبل تغییری نکرد..
برهمین‌اساس در روز ۱۰ فروردین ۹۸ قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها، ۱۵هزار و ۲۰۰ تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۱۵هزار و ۱۰۰ تومان بود. قیمت خرید و فروش یورو نسبت به آخرین روز هفته قبل ثابت بوده است.
در حالیکه در روز ۲۵ تیر  ۹۸ قیمت خرید دلار در صرافی ملی ۱۱,۸۰۰(یازده هزار و هشتصد تومان) ارزش گذاری شد. براساس نرخ‌های اعلام شده قیمت خرید دلار آمریکا ۱۱,۸۰۰(یازده هزار و هشتصد تومان) و قیمت فروش دلار آمریکا ۱۱,۹۰۰ (یازده هزار و نهصد تومان) اعلام شد.
همچنین براساس اعلام صرافی بانک ملی ایران قیمت خرید یورو ۱۳,۷۵۰ (سیزده هزار و هفتصد و پنجاه تومان) و قیمت فروش یورو ۱۳,۸۵۰(سیزده هزار و هشتصد و پنجاه تومان) است.

وضعیت بازار طلا و سکه در بهار ۹۸

قیمت سکه تمام‌بهار آزادی در بازار تهران در روز ۶ فروردین ۹۸ به ۴میلیون‌و‌۶۵۰هزار تومان و قیمت طلای ۱۸عیار هم ۴۲۹هزارو۸۴۴ تومان اعلام شد.
قیمت طلای ۱۸ عیار هم  ۴۲۹هزارو۸۴۴ تومان معامله شد. ضمن آنکه هر اونس طلا در بازارهای جهانی با قیمت ۱۳۱۶دلار معامله شد.
در روز ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ وضعیت بازرا طلا و سکه به این شرح بود. براساس اعلام اتحادیه طلا و جواهر قیمت انواع سکه و طلا افزایش یافت. برهمین اساس در بازار تهران سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در قیمت ۴میلیون‌و۶۸۰هزار تومان و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با قیمت ۴میلیون ۵۰هزار تومان معامله می‌شود. معامله می‌شود.
در بازار آزاد هر قطعه نیم سکه بهار آزادی ۲ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان، ربع سکه با ۳۰ هزار تومان افزایش نسبت به معاملات چهارشنبه یک‌میلیون‌و۶۰۰هزار تومان معامله شد.
هر گرم طلای ۱۸ عیار هم ۴۳۳ هزار و ۵۰۰ تومان ارزش‌گذاری شد و در بازار‌های جهانی نیز هر اونس طلا ۱۳۷۸ دلار قیمت خورد.
به طور کلی بررسی وضعیت بازارهای مسکن طلا ارز و بورس در بهار ۹۸ نشان می‌دهد که بازارهای ارز و سکه رشد بسیار اندکی را در مقایسه با بورس داشتند. سکه که در سال گذشته از سایر بازارها سبقت گرفته بود، در فصل نخست سال بازدهی ۳/ ۱درصدی و دلار نیز تنها بازدهی ۹/ ۱ درصدی را تجربه و بازار بورس بهترین موقعیت را تا پایان بهار۹۸ حفظ کرد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395