دوشنبه, 31 تیر 1398 ساعت 08:32
کد خبر: 59015

اطلاعات تکميلي

  • واعظی در گفت و گو با عصر اقتصاد : برای مقابله با صادرکننده های یک شبه

سازمان استاندارد و وزارت صمت مسئولند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصادرئیس دفتر رئیس جمهوری با تاکید بر ضرورت مقابله با اخلالگران بازارهای صادراتی اظهار کرد: سازمان استاندارد و وزارت صمت باید با صادر کنندگان بی نام و نشان موقتی که بازارهای صادراتی ایران را مختل می کنند، برخورد کند.

اخیرا اخبار و گزارش های متعددی در این زمینه به گوش رسیده است که عده ای با صادرات یک محصول غیر استاندارد و حتی فاسد باعث بدنامی برند ایرانی و از دست رفتن بازارهای همسایه شده اند.
حفظ بازارهای صادراتی و تقویت جایگاه ایران در تجارت جهانی در شراط تحریم امروز اهمیت ویژه ای پیدا می کند که البته مسیر سخت و پیچیده ای هم دارد.
ایران با توجه به منابع طبیعی و موقعیت زیستی و ژئوپولیتیک خود، ظرفیت ها وفرصت های بسیاری برای صادرات انحصاری و ویژه دارد، اما برخی اهمال ها و ضعف ها مانع استفاده از این فرصت ها می شود.
از سوی دیگر حضور تولیدات داخلی در بازارهای جهانی و امکان رقابت با کالاهای خارجی از مهم ترین عوامل توسعه و پیشرفت کشور است که نیاز به صادرات پایدار دارد.
سودجویانی که با ورود به همه بازارها و حوزه ها به دنبال سوء استفاده از شرایط سخت اقتصادی و نقاط ضعف و آسیب پذیر کشور هستند، در حوزه صادرات هم به صورت موقت و به اسم صادرکننده وارد شده و با عدم رعایت استانداردها و قوانین بین المللی نه تنها به برندسازی اقدام نمی کنند بلکه باعث سلب اعتماد سایر کشورها نسبت به برندهای ایرانی حتی در بازارهای سنتی ایران می شوند.
صادراتچی های موقتی به دنبال سود کوتاه مدت و یک شبه وارد حوزه بازرگانی شده‌اند و از آنجایی که فعالیتشان منحصر به یک بار است، نگران عدم‌فروش کالای خود برای برای بار دوم نیستند.
در این خصوص محمود واعظی در گفت و گو با عصر اقتصاد، گفت: تجار ایرانی باید توجه کنند که در صادرات محصولات بی کیفیت کسی که بیش از همه ضرر می کند، صادر کننده است.
رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: صادرکنندگان ما امروز به این بلوغ رسیده اند که بازار های یک بار مصرف برای ایران کارایی ندارد و باید به دنبال کسب بازارهای صادراتی دائمی باشند.
واعظی ادامه داد: در روزهای اخیر طی جلساتی هم با آقای شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و هم با آقای خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت و گو کردیم و صادرات و حفظ بازارهای ما در خارج یکی از موضوعات مهم این جلسات بود.
این عضو دولت دوازدهم تاکید کرد: باید برای حفظ بازارها تلاش کنیم و با کشورهای همسایه بهتر کار کنیم و لازم است که بازارهای ما دائمی باشد.
واعظی بیان کرد: اگر برخی صادرکنندگان بی نام و نشان غیر دائمی به دنبال صادرات کوتاه مدت و مقطعی هستند و ممکن است باعث ایجاد اختلال در بازارهای صادراتی به ویژه کشورهای همسایه شوند باید با آن ها مقابله شود.
رئیس دفتر رئیس جمهوری البته وعده پیگیری این موضوع مهم را هم داد و افزود: وظیفه این مقابله بر عهده سازمان استاندارد و وزارت صمت است و من هم حتما این موضوع را با آن ها مطرح کرده و پیگیری می کنم.

 

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395