یکشنبه, 06 مرداد 1398 ساعت 06:00
کد خبر: 59261

اطلاعات تکميلي

  • وزیرراه و شهرسازی در گفت و گو با عصر اقتصاد خبر داد

اصلاح سیاست های طرح بازآفرینی شهری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: وزیر راه و شهرسازی از اصلاح سیاست ها در طرح بازآفرینی شهری خبر داد و گفت: اولویت اول را در نوسازی بافت مسکونی و تولید مسکن قرار داده ایم.


 

وزیر راه و شهرسازی از اصلاح سیاست ها در طرح بازآفرینی شهری خبر داد و گفت: اولویت اول را در نوسازی بافت مسکونی و تولید مسکن قرار داده ایم.
باز آفرینی شهری فرآیندی است که طی آن شهری جدید با حفظ ویژگی های اصلی فضای منجر می شود. در این اقدام، فضای شهری جدیدی حادث می شود که ضمن شباهت های اساسی با فضای شهری قدیم، تفاوت های ماهوی و معنایی را با فضای قدیم به نمایش می گذارند.
بازآفرینی شهری که یک مفهوم کلی از جمله بهسازی، نوسازی و بازسازی و توانمندسازی و روان بخش را در بر خواهد گرفت .
 هدف اصلی حل مشکلات شهری منطقه است که در نهایت به یک پیشرفت پایداری اقتصادی، کالبدی، اجتماعی و محیطی خواهد انجامید.
  لازم به ذکر است که مناطق نیازمند احیا، بهسازی و نوسازی اغلب محدوده هایی هستند که در آن ها درآمد سرانه ساکنان، کمتر از میانگین شهر و نرخ بیکاری، بالاتر از آن است. همچنین واحدهای مسکونی کم‌دوام و تراکم نفر در واحد مسکونی بالاتر از میانگین شهری بوده و دچار مشکلات محیط زیستی بسیاری هستند. در این مناطق میزان برخورداری و دسترسی ساکنان به خدمات شهری و وضعیت زیرساخت‌های شهری نامناسب است.
در زمستان ۹۶ با فرمان حسن روحانی ، رئیس‌جمهوری استارت طرح بازآفرینی شهری زده شد و بنا شد در قالب آن در بخش اصلی طرح، سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده، ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید و ۱۰۰ هزار واحد در شهرهای کوچک ساخته و عرضه شود.
 از مجموع برنامه‌ریزی انجام شده برای ساخت مسکن در بافت فرسوده سهم شهر تهران سالانه دست کم حدود ۲۰ هزار واحد مسکونی شد. در آن مقطع اصرار بر انبوه‌سازی در بافت فرسوده وجود داشت؛ در حالی که وزیر وقت با چنین مدلی مخالف بود. این اختلاف، تغییر وزارتی در این بخش را رقم زد. تا جایی که اختلاف نظرهایی را از جهت اجرا در برداشت که با استعفای عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی سابق روبرو شد که معتقد بر بازآفرینی در حوزه های مختلف مانند تولید مسکن ، خدمات شهری و خدماتی که جنبه اجتماعی و اقتصادی دارد اما  با تغییراتی که در وزارت راه و شهرسازی انجام شد،تولید مسکن با توجه به وضعیت بحرانی بازار و صنعت مسکن ازاولویت برخوردار است
در همین زمینه محمد اسلامی در پاسخ به خبرنگار عصر اقتصاد در خصوص طرح بازآفرینی شهری و میزان پیشرفت فیزیکی این طرح تا کنون، با توجه به ارائه طرح های متعدد دراین فاصله، خاطر نشان کرد: در طرح احیای بافت فرسوده یک اصلاح سیاست ایجاد شد و یک تغییر اولویت صورت گرفت.
وی ادامه داد: اولویت اول نوسازی بافت مسکونی و زیربنای زندگی است. در مراحل بعدی به اجرای سطوح دیگر بازآفرینی شهری می پردازیم. 
اسلامی اظهار کرد: تغییر اساسی سیاست ما با دوره قبلی این بوده است و در حال حاضر توجه و تمرکز ما به مسکن و قراردادهایی است که به منظور احداث مسکن منعقد می شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395