دوشنبه, 07 مرداد 1398 ساعت 00:00
کد خبر: 59338

اطلاعات تکميلي

  • جعفر زاده به آسیب شناسی راهکارهای 4گانه دولت پرداخت

جبران کسری بودجه یا آینده فروشی؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد: عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، راهکارهای ارائه شده از سوی دولت برای جبران کسری بودجه را آینده فروشی دانست.


واگذاری و مولدسازی دارایی‌های دولت، استفاده از حساب ذخیره ارزی، فروش اوراق مالی اسلامی و برداشت 45 هزار میلیارد تومانی از صندوق توسعه ملی، 4 راهکار دولت برای جبران کسری بودجه بود که در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا به تصویب رسید.
بودجه سال 98 از ابتدای سال دچار چالش های متعدد شده بود و حتی سازمان برنامه و بودجه نیز با توجه به تاکید مقام معظم رهبری به ارائه طرح اصلاح ساختاری بودجه پرداخت.
کسری بودجه از مهم ترین و واضح ترین پیامدهای تشدید تحریم ها و کاهش درآمدهای ارزی و نفتی برای دولت است که بر این اساس دولت به دنبال جبران این کسری با راهکارها و درآمدهای جایگزین برآمد، اما برخلاف آنچه همواره به عنوان درآمدهای جایگزین مطرح می شود، یعنی افزایش درآمدهای مالیاتی به وسیله کاهش فرارهای مالیاتی، دولت به سراغ مسیرهایی رفته است که می تواند آسیب های بسیاری برای اقتصاد کشور به ویژه در بلند مدت داشته باشد و این شائبه را به اذهان متبادر می سازد که دولت در دو سال پایانی تنها به دنبال رفع تکلیف از خود است.
غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با عصر اقتصاد به جز راهکار اول سایر راهکارهای دولت برای جبران کسری بودجه را سهل ترین و پیش پا افتاده ترین راه حل ها دانست و افزود: این راهکارها می تواند به جای علاج درد، مشکلات دیگری را هم در ادامه داشته باشد.
نایب رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: متاسفانه دولت جنگ اقتصادی را کوتاه مدت دیده و راهکارهایی مثل فروش اوراق مالی و برداشت از صندوق ذخیره ارزی همان فروش آینده است که مورد تایید مجلس نیست.
نماینده مردم رشت در مجلس ادامه داد: دولت های قبل به اندازه کافی آینده فروشی کرده اند و دیگر ذخیره چندانی باقی نمانده است که این دولت هم بخواهد همان مسیر را ادامه دهد.
جعفرزاده با اشاره به اینکه دولت برای یافتن راه حل و جبران کسری بودجه هیچ کار پیچیده ای انجام نداده است، افزود: انتظار می رفت دولت برای افزایش درآمدها به مقابله با فرارهای مالیاتی بپردازد که به گفته خود مسئولان سازمان، حدود 11هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی تنها از 7یا 8 نفر کشف شده است.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید بر اینکه سازمان امور مالیاتی باید از کسانی که مبادلات مالی شفاف ندارند، مالیات اخذ کند، اظهار کرد: بسیاری از تجار و بازرگانانی که معاملات کلان دارند هنوز به پرداخت مالیات عادت نکرده اند.
وی ادامه داد: از طرف دیگر دولت باید پاسخگو باشد که چرا در شرایط اقتصادی کنونی، مالیات خانه های خالی اجرا نمی شود؟
جعفرزاده بیان کرد: بهانه دولت برای عدم اجرای چنین طرح هایی، نداشتن بانک اطلاعاتی است و این بهانه سالهاست که توسط دولت ها تکرار می شود، در حالی که در زمان مجلس نهم، نمایندگان بر این نکته تایید کردند که دولت باید اشرافیت کامل بر اموال، حساب ها و موجودی بانکی مردم داشته باشد، اما آقای رئیس جمهور این موضوع را مداخله در زندگی خصوصی مردم دانست. حرفی که به نظر من پوپولیستی و مغالطه بود.
نایب رئیس فراکسیون مستقلین ولایی با بیان اینکه حاکمیت باید از حساب های مردم مطلع باشد، تاکید کرد: اصحاب رسانه و افکار عمومی باید به این موضع بپردازند که چرا دولت اطلاعات حساب ها را ندارد یا حاضر به استفاده از آن ها نیست.
وی افزود: اگر دولت در آن زمان با مجلس همراهی می کرد، مسائلی مثل قاچاق حل می شد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه در کنار افزایش درآمدهای مالیاتی، کاهش هزینه های دولت را راهکار دیگری دانست که باید به آن توجه ویژه شود در حالی که به نظر می رسد، نظام صرفه جویی دردولت فراموش شده و شرایط را جنگ اقتصادی نمی بینند.
جعفرزاده، انتشار اوراق اسلامی را دارای پیامدهای منفی و تورم زا دانست که می تواند مشکلاتی را هم برای نظام بانکی کشور ایجاد کند.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه همچنین برداشت از صندوق توسعه ملی و استفاده از حساب ذخیره ارزی را راهکارهای زمان اضطرار دانست و افزود: ارائه چنین راه حل هایی این سیگنال را به همراه دارد که کشور در شرایط اضطرار بوده  و هیچ راه چاره ای برای ما باقی نمانده است.
وی در پایان تاکید کرد: دولت می توانست گزینه های فعال تری را ارائه دهد و خود را کمی بیشتر به زحمت بیندازد اما ساده ترین راه ها را در پیش گرفته است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395