دوشنبه, 07 مرداد 1398 ساعت 14:02
کد خبر: 59404

اطلاعات تکميلي

  • نائب رئیس اتحادیه املاک تهران:

کاهش قیمت خانه‌های کوچک به شرط ثبات نرخ ارز

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نائب رئیس اتحادیه املاک تهران گفت که در صورت عدم افزایش نرخ ارز و حامل های انرژی واحدهای زیر ۱۵۰ متر و خانه‌های کوچک نیز در نیمه دوم سال کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی قیمت ها را تجربه می کنند.

حسام عقبایی گفت: اکنون کاهش قیمت خانه مشمول واحدهای بالای ۱۵۰ متر شده است اما این انتظار می رود که نیمه دوم سال با کاهش قیمت خانه‌های متراژ پایین نیز مواجه باشیم.
وی با اشاره به جدیدترین گزارش دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی که از رشد لاک پشتی قیمت خانه در تیر ماه امسال خبر می دهد، گفت: قبلا هم پیش بینی کرده بودیم که قیمت ها تا پایان تابستان به سمت ثبات می رود.
به گفته عقبایی واحدهای بالای ۱۵۰ متر تاپان شهریور ممکن است مجددا افت قیمت داشته باشند. اما از آنجایی که قدرت خرید مردم کاهش یافته است و متقاضی برای واحدهای زیر ۱۵۰ متر بیشتر است فعلا تا پایان شهریور قیمت خانه‌های کوچک متراژ در سراشیبی سقوط قرار نخواهد گرفت.
وی در خصوص وضعیت بازار مسکن در نیمه دوم سال گفت: توقف افزایش یا ادامه کاهش قیمت در نیمه دوم سال به وضعیت بازارهای تاثیرگذار گره خورده است.
عقبایی پیش بینی کرد که در صورت ثبات نرخ ارز، خانه‌های کوچک هم از ۵ تا ۱۰ درصد و حداکثر بین ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش قیمت را تجریه کنند.
خانه‌‌های کوچکبر اساس تحلیل عقبایی مسکن به طور کلی تا پایان تابستان کاهش ۲۰ درصدی قیمت‌ها را تجربه خواهد کرد.
وی گفت: از سال گذشته شاهد آغاز دوره رکود مسکن هستیم و به تازگی وارد دوره عمیق رکود مسکن شدیم که مهمترین مشخصه آن ثبات قیمت‌ها است.
عقبایی اضافه کرد: در این برهه سیاستمداران می‌توانند برنامه‌های زیادی مثل مدیریت زمین، افزایش تولید، راه‌اندازی موسسات استیجاری، افزایش رقم تسهیلات برای افزایش قدرت خرید مردم را در برنامه قرار دهند.
تازه‌ترین گزارش دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی نشان می‌دهد میانگین قیمت هر متر مربع مسکن شهر تهران در تیر به ۱۳.۶ میلیون تومان رسیده که نسبت به خرداد امسال ۱.۳ درصد و نسبت به تیر سال قبل ۹۵ درصد افزایش یافته است.
بانک مرکزی امروز اعلام کرد که معاملات مسکن در تیر امسال ۴۸۰۰ فقره بود که کاهش ۶۵ درصدی را نسبت به تیر سال قبل را نشان می‌دهد.
این حجم از افت فشار ماهیانه قیمت از مرداد ۱۳۹۴ تا کنون بی‌سابقه بوده است.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395