شنبه, 12 مرداد 1398 ساعت 23:00
کد خبر: 59656

اطلاعات تکميلي

  • عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان تهران:

سیستم جمع آوری تجزیه و تحلیل اطلاعات در بازار مسکن نداریم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد:عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان تهران اظهار کرد: علی رغم وجود زیر ساخت ها برای آنالیز روند تغییرات و معاملات مسکن در ایران، امروز فاقد یک سیستم جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات در این بخش هستیم.

عبد الرضا فرید نائینی در گفت و گو با عصر اقتصاد در خصوص عوامل افت و خیز های بازار مسکن و رکود در صنعت ساختمان را به دو دسته کلان وخرد تقسیم کرد و گفت: مباحث اقتصاد کلان شرایطی ایجاد  می کند  که بر اقتصاد مسکن تاثیر می گذارد. از آنجایی که  بستر جذاب تری از بازار مسکن برای جذب سرمایه ها ایجاد نشده، در شرایط ناپایداری بازارهای ارز و طلا و سرمایه، نقدینگی به سمت تولید مسکن حرکت می کند 
فرید نائینی ادامه داد: علی رغم وجود زیر ساخت ها برای آنالیز روند تغییرات و معاملات مسکن در ایران(برای مثال اطلاعات پروانه های ساخت در شهرداری ها)، امروز فاقد یک سیستم  جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات در این بخش هستیم.
عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان تهران تشریح کرد: در دنیا اطلاعات  بخش مسکن شفاف و به روز است نظیر بازار بورس  و سرمایه گذار بر اساس داده ها برنامه ریزی خواهند کرد. این سیستم ها به تولیدکنندگان مسکن اطلاعات کافی  خواهد داد تا ریسک ها را بررسی  ومدیریت کنند ،چرا که در خلا اطلاعاتی، ریسک ها قابل کنترل و مدیریت نخواهند بود.
عضو شورای هماهنگی تشکل های مهندسی با اشاره به طرح وزارت راه و شهرسازی در خصوص ساخت 400 هزار واحد مسکونی اظهار کرد : مسکن بخش پیشتازواستراتژیک اقتصاد ما  است و اگر از رکود خارج شود با توجه به اینکه اکثر صنایع ایران هم از جنس ساختمانی هستند موجب خواهد شد بخش های دیگر صنعت هم  از رکود خارج شوند و مسکن 30 درصد از تشکیل سرمایه ثابت ملی دارد و تاثیر بسزایی درچرخه اقتصاد ایران می گذارد.
کارشناس ارشد معماری و شهرسازی در خصوص تسهیلات مسکن از طرف دولت مانند ارائه زمین رایگان و وام به بخش خصوصی  گفت : سیاست دولت در خصوص این 400 هزار واحد و انتظاری که دارد ساخت مشارکتی است. قرار است تنها آورده  دولت زمین باشد و بخش خصوصی بطور کامل  سرمایه گذاری کند.
وی ادامه داد:دولت مدعی است که وجه امتیاز مشارکت با دولت زمین صفر است در صورتیکه در بهترین نقاط شهر تهران نیز مشارکت مرسوم است و در این مشارکت ها نیز با زمین صفر مواجه هستیم وسرمایه گذار واقعی که در بخش ساخت و ساز مسکن در شمال شهر تهران فعالیت می کند، آمادگی نخواهند داشت که این سرمایه را در بخش ارزان قیمت شهر بگذارند و ریسک های مربوط به آن تحمل کند .
عضو شورای هماهنگی تشکل های مهندسی در خصوص همایش ملی زمین و مسکن و بسته ارائه شده از طرف دولت گفت: این بسته در چارچوب قرارداد مشارکت تنظیم شده است و قادر به جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی نیست.
 
وی ادامه داد: اگردولت به جای مشارکت در بخش زمین، زمین را به صورت اقساط در اختیار سازنده قرار می داد، ریسک های بعدی که سازنده می پذیرفت قابل کنترل بود، اما این فرایند مشارکتی بخش خصوصی و دولتی همواره با چالش های فراوان روبرو بوده است .
فرید نائینی در خصوص موقعیت جغرافیایی زمین ها اظهار کرد: زمین ها را سازمان مسکن عرضه خواهد کرد و نقاط جغرافیایی این زمین ها برای انبوه ساز اهمیت دارد. 
وی در خصوص فروش واحد های ساخته شده افزود: بر اساس قراردادی که تنظیم شده است با توجه به سهمی که مشخص شده، هر دو طرف قرارداد سهم خود را خواهند فروخت. از طرفی در این قرارداد ذکر شده است که در شرایط مساوی، سرمایه گذار باید واحد ها را به دولت واگذار کند، یعنی اگر دولت به غیر از سهم خود قصد خرید واحد ها را داشت دولت اولویت دارد.
عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و فن آوران صنعت ساختمان در خصوص صنعتی سازی در ایران گفت: دهه پنجاه دوران  طلایی صنعتی سازی در ایران  بوده است، برنامه ریزی مشخصی در مورد  توسعه صنعتی سازی ساختمان  درایران وجود داشت (مانند شهرک اکباتان) و با کمک از شرکت های سازنده صنعتی ساختمان صنعتی کشورهای پیشرفته این طرح حرکت می کرد، لذا در مدتی محدود صدها پروژه ساخت صنعتی که عمدتا پروژه های برجسته ای بودند احداث شد. 
فرید نائینی در خصوص صنعتی سازی بعد از انقلاب اظهار کرد : بعد از انقلاب سیاست  توسعه مسکن به سمت آماده سازی و توزیع زمین حرکت کرد و تمرکز از انبوه سازی و صنعتی سازی  برداشته شد و تنها ارگان هایی که  می توانستند انبوه سازی  را مدنظر قراردهند تعاونی ها بودند که از اوایل انقلاب با سهمیه بندی شدن مصالح  عملا مدیریت  تعاونی ها به جای  ظرفیت فنی، ظرفیت تدارکاتی داشتند ولاجرم  از بحث صنعتی سازی فاصله گرفتند ودر نتیجه حدود 30 سال فعالیت صنعتی سازی مورد توجه قرارنداشت و تنها  در مواردی به صورت شعاری مطرح شد.
کارشناس ارشد معماری و شهرسازی ادامه داد: در سال های گذشته ساختمان های استیجاری مطرح شد و پروژه هایی به بهره برداری رسید که در آنها  از صنعتی سازی استفاده شد  و بعد از آن مسکن مهر یک ظرفیت فوق العاده  برای صنعتی شدن بود.
مسکن مهر می توانست فرصت باشد اما تهدید شد
عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و فن آوران صنعت ساختمان در خصوص صنعتی سازی در مسکن مهر گفت: در همه ابعاد مسکن مهر ضعف های تعیین کننده ای وجود داشت.  به غیر از تولید مسکن می توانستیم امتیاز های دیگری را مانند تقویت تکنولوژی و صنعتی شدن ساختمان ها، تجربه پروژه های بزرگ و ملی در این پروژه بدست آوریم اما برنامه ریزی در مسکن مهر مطابق با وسعت این پروژه صورت نگرفت.
وی ادامه داد: انجمن سازندگان صنعتی در دوره مسکن مهر پیشنهاد و نقد های زیادی را به دولت داشت که این ساخت و ساز به سمت صنعتی سازی حرکت کند و زمانی که دولت تصمیم به تقویت صنعتی سازی گرفت به جای اینکه تسهیلات در اختیار تولید کننده بگذارد، بخش تقاضا را تقویت کرد.
عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان تهران در پایان خاطر نشان کرد:با تخصیص وام کم بهره به متقاضیان موجب شد که همه پروژه های ساخت صنعتی را طلب کنند ولی چون در بخش تولید صنعتی ساختمان توانایی کافی وجود نداشت نتیجه ان ایجاد ابتذال در توسعه صنعتی شد و به علت اینکه سازندگان صنعتی در ایران محدود و نیاز به صنعتی سازی در حوزه تقاضا وسیع بود، مسیرحرکت  به سمت ابتکارات مبتذل  با انگیزه وام کم بهره پیش رفت. 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399