یکشنبه, 13 مرداد 1398 ساعت 10:27
کد خبر: 59683

تاثیر قیمت ارز بر قیمت کالا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

تجربه زندگی در سال‌های اخیر در کشور ما با بالا و پایین شدن‌های بسیار و گاه و بیگاه قیمت ارز همراه بوده است. تاثیر این نوسانات بر قیمت‌های بازار کالاهای دیگر هم قابل چشم‌پوشی نیست. از مسکن و اتومبیل گرفته تا کالاهای اساسی، کالاهای لوکس، کالاهای مصرفی و روزمره، کالاهای خارجی و داخلی، همه و همه، مستقیم و غیرمستقیم از تغییرات بازار ارز اثر می‌پذیرد.

اما در پاسخ به این سوال که تغییرات قیمت ارز چقدر بر بازار و روی قیمت کالاها اثر می‌گذارد و چقدر زمان می‌برد تا این تاثیرات خود را در بازار نشان دهند، باید گفت که این سوال را نمی‌توان به صورت خطی و روشن پاسخ داد.
پاسخ این سوال را باید در میان تحلیل‌های بازار جست‌وجو کرد. در مرحله اول باید ببینیم چه کالاهایی از نوسانات ارزی تاثیر می‌گیرند.
در مرحله دوم باید مشخص کنیم که قیمت چه ارزی را مدنظر قرار می‌دهیم. قیمت ارزی که در بازار توسط مردم خرید و فروش می‌شود یا قیمت ارزی که دولت آن را تعیین می‌کند و برای واردات برخی کالاها از آن قیمت‌گذاری استفاده می‌شود.
اینجا باز هم با تنوع قیمت‌گذاری روبه‌رو هستیم. یک ارز دولتی که ۴۲۰۰ تومان است و یک ارز نیمایی داریم. بازار متشکل هم اگر بیاید، نرخ سومی به این‌ها اضافه می‌شود.
درمورد کالاهای مختلف اثرگذاری نوسانات ارز و زمانی که این تغییرات به آن بازار می‌رسد متفاوت است. از یک سو باید ببینیم که کالا تولید داخل است یا وابسته به واردات و در مورد خاص کشور ما به مساله تحریم‌ها هم برمی‌گردد یا خیر.
 مثلاً در مورد بازار خودرو، قیمت‌گذاری خودروهای داخلی تحت تاثیر تحریم‌ها و قراردادهای شرکت‌های خارجی قرار دارد و تنها وابسته به قیمت ارز نیست.
در ماه‌های اخیر با جهش‌های ناگهانی قیمت ارز که دلایل سیاسی و اقتصادی داشت و اینجا درباره آن‌ها بحث نمی‌کنیم، بازار کالاهای دیگر هم جهش کردند و تا دو یا سه برابر قیمت‌های پیشین رسیدند.
قیمت ارز
 پاسخ اهالی اقتصاد به سوال مصرف‌کنندگان و شکایت آن‌ها از گرانی تنها تحولات ارز و بالا رفتن قیمت آن است. با ثابت شدن قیمت ارز و کاهش آن در هفته‌های گذشته، انتظار عمومی این است که قیمت کالاها همان‌طور که با گرانی ارز بالا رفته بود، حالا با پایین آمدن قیمت آن، کاهش یابد.
عده‌ای از صاحب‌نظران می‌گویند قیمت کالاها با افزایش قیمت ارز بالا می‌رود اما با کاهش آن کمتر نمی‌شود. عده‌ای از کارشناسان بر این باور هستند که قیمت‌ها پس از بالا رفتن برای کاهش انعطاف ندارند و اگر هم کاهش یابند با روندی بسیار کند پایین می‌آیند.
به بیان دیگر بازار در مقابل کاهش قیمت‌ها از خود مقاومت نشان می‌دهد و اجناسی که ماه‌ها با قیمت گران‌تر فروخته شده‌اند، به قیمت قبلی باز نمی‌گردند.
برخی از بازاریان هم این‌طور استدلال می‌کنند که اجناسی را که در زمان گرانی ارز با قیمت بالا خریداری کرده‌اند، نمی‌توانند با قیمت کمتر بفروشند و ضرر بدهند.
دلیل دیگر کاهش نیافتن قیمت‌ها می‌تواند ناامنی بازار و ترس از بالا رفتن‌های ناگهانی دیگر باشد.
از سوی دیگر از دیدگاه مصرف‌کنندگان و اقشار حقوق‌بگیر چیز دیگری است و انتظار دارند نهادهای نظارتی مثل ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کننده، برای کنترل قیمت‌ها و تعدیل بازار تلاش کنند تا پس از کاهش قیمت ارز قیمت‌ها به حالت قبلی بازگردند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395