دوشنبه, 14 مرداد 1398 ساعت 02:00
کد خبر: 59722

اطلاعات تکميلي

  • سردار اشتری:

پلیس ایران تا سه سال آینده به یک الگوی جهانی تبدیل می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: فرمانده نیروی انتظامی گفت: با تلاش‌های صورت گرفته، پلیس ایران تا سه سال آینده در حوزه‌های مختلف الگوی سایر کشور‌ها و برخی سازمان‌ها خواهد بود.

روز گذشته سردار حسین اشتری، فرمانده ناجا در نشستی با اصحاب رسانه، اظهار کرد: خبرنگاران جزو اقشاری هستند که بیشترین خدمت را برای پیشرفت و آبادانی کشور می‌کنند. آن‌ها مشکلات و نقاط ضعف را می‌بینند و به مسئولان انتقال می‌دهند و در برخی مواقع با تحقیقاتی که انجام می‌دهند، راهکار‌های خوبی ارائه می‌دهند.
وی افزود: در عصر ارتباطات، نقش خبرنگاران به عنوان ابزار اطلاع‌رسانی مؤثر و اساسی است و نقش رسانه در راستای فرهنگ‌سازی و کاهش تخلفات، بسیار مؤثر و ستودنی است.
سردار اشتری افزود: نیروی انتظامی بر این باور است که نقش اصحاب رسانه در موفقیت‌های این نیرو بسیار زیاد بوده و ناجا توانسته است در کنار رسانه‌ها به خوبی مسئولیت‌ها و مأموریت‌های خود را انجام دهد.
وی عنوان کرد: خبرنگاران و پلیس مکمل یکدیگر هستند و می‌توانند به هم کمک کنند. در این راستا، از روزی که به عنوان فرمانده ناجا منصوب شدم، هیچ موقع نبوده که از شما استقبال نکرده باشیم.
به گفته اشتری هیچ سدی در برابر ارتباط رسانه‌ها با فرمانده ناجا وجود ندارد و نخواهد داشت.
سردار اشتری با اشاره به اشراف کامل پلیس بر موضوعات مربوطه گفت: به دلایلی متعددی که وجود دارد، نمی‌توان این موارد را رسانه‌ای کرد.
وی ضمن اشاره به جایگاه پلیس در میان شهروندان اظهار کرد: برابر نظرسنجی‌هایی که انجام شده، هر سال اعتماد مردم به پلیس بیشتر شده است؛ اینها را با استناد به نتایج نظرسنجی ۴ سازمان معتبر خارج از مجموعه نیروی انتظامی می‌گویم؛ اگر امروز پلیس تقویت شود، یعنی امنیت خانوا‌ه‌های ایران برقرار است. امروز پلیس در تمامی مرز‌های آبی و خاکی، جاده‌ها، روستا‌ها و شهر‌ها حضور دارد.
سردار اشتری بیان کرد: اقدامات پلیس در مقابله با حوادث و اتفاقاتی که در کشور رخ داده است، هوشمندانه بود و این باعث شد که رؤسای جمهور دیگر کشورها پلیس ایران را تحسین کنند.
وی تأکید کرد: هر شخص یا گروهی که خلاف قوانین عمل و امنیت را خدشه‌دار کند، پلیس با آن برخورد خواهد کرد و امنیت خط قرمز ما است.

جرایم در فضای مجازی رشد پیدا کرده است

سردار اشتری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه فضای مجازی باید مدیریت شود گفت: جرایم در فضای مجازی رشد پیدا کرده و مردم از ما می‌خواهند که در این زمینه اقداماتی انجام شود که  امیدواریم مسئولان مربوطه در این خصوص اقدام کنند.
 فرمانده ناجا به انتشار فیلم ها و تصاویری از تخلفات برخی ماموران پلیس در فضای مجازی نیز اشاره کرد و گفت: امروز ممکن است مأمور ما در یک نقطه از کشور یک موتورسیکلت را متوقف کند بلافاصله فیلمش در فضای مجازی و سراسر کشور پخش می شود اما تخلفاتی که در این فیلم ها مشاهده می شود امروز به کمتر از یک دهم رسیده اما چون فضای مجازی گسترش یافته این فیلم ها و تصاویر بیشتر از قبل منتشر می‌شود.

عذرخواهی نماینده‌ای که با مامور پلیس درگیر شده بود

فرمانده ناجا در مورد رفتار یک نماینده مجلس با مامور پلیس راهور نیز گفت: آن نماینده مجلس در جمع آمد و عذرخواهی کرد ما به مامور مان نیز گفتیم که مختار است که رضایت بدهد یا نه اما علاوه بر آن شکایت خود ما نیز یک شکایت را طرح کردیم. در مسئله شیراز فردی که به مأمور ما بی‌احترامی کرده بود هنوز در زندان است و با کسانی که طرفدارش بودند نیز برخورد کردیم. در این موارد شما بدانید که ما از مامور مان حمایت می‌کنیم و یک شکایت مأمور ما می کند و یک شکایت نیز خود ما انجام می‌دهیم و پیگیر آن هستیم امیدوارم همه رسانه‌ها نیز برای صیانت از اقتدار ناجا تلاش کنند.
به گفته اشتری با تلاش‌های صورت گرفته، پلیس ایران تا سه سال آینده در حوزه‌های مختلف الگوی سایر کشور‌ها و برخی سازمان‌ها خواهد بود.

انتظار پلیس از رسانه های داخلی روشنگری است

سردار احمد نوریان، معاون اجتماعی و سخنگوی ناجا نیز در این نشست گفت: اعتقاد ما بر این است که پلیس و رسانه های متعهد و وظیفه شناس در کنار یکدیگر به عنوان 2 رکن اصلی تأمین امنیت عینی و ذهنی جامعه می توانند نقش کلیدی در ایجاد انسجام و انضباط اجتماعی همچنین حفظ و توسعه امنیت و روحیه قانونمداری ایفا کنند.
وی افزود: سیاست رسانه ای نیروی انتظامی همکاری تنگاتنگ با نظام رسانه ای رسمی کشور در راستای مرجعیت سازی و افزایش نفوذ خبری آنها در بین افکار عمومی داخلی و تبدیل به حلقه واسط بین مردم و پلیس جهت دریافت اطلاعات و انتشار اخبار و رویدادهای انتظامی و حوادث می باشد یعنی کانال ارتباطی پلیس با مردم رسانه های رسمی ما هستند.
نوریان اظهار کرد: ما معتقدیم یکایک شما خبرنگاران و نهادهای رسانه ای در کمال صداقت و امانتداری به دنبال آگاهسازی، آموزش و توانمندسازی مخاطبان خود هستید از نظر ما وجود چنین خبرنگار با مسئولیت و تعلق اجتماعی بالا، فرصتی مغتنم برای ارتقاء شاخص احساس امنیت در جامعه است.
معاون اجتماعی بیان کرد: مشی رسانه های بیگانه در مواجهه با پلیس با عنوان تخریبی، دروغ پراکنی و ترغیب به رفتارهای هنجارشکنانه است در حالی که رسانه های دلسوز و متعهد نظام حافظ امنیت روانی جامعه هستند.
وی تصریح کرد: انتظار پلیس از رسانه های متعهد و حرفه ای داخلی، همان رسالت و هدف غایی شما اصحاب رسانه در راستای روشنگری، افزایش سواد رسانه ای مخاطبان، انتشار اخبار صحیح و امیدبخش، مقابله به موقع با شایعات و سیاه نمایی و دروغگویی در فضای مجازی صیانت از اقتدار و سیمای واقعی پلیس به عنوان نماد اقتدار حاکمیت ملی در اذهان عمومی است.
سخنگوی ناجا خاطر نشان کرد: قطعا برخی از شما همکاران رسانه ای در این جمع نقدهایی به شیوه عمل مرکز اطلاع رسانی ناجا در طول یکسال گذشته دارید که قطعا گوش ما آماده شنیدن دو کلمه حرف حساب شما هست و تا جایی که مقدورات و اختیارات سازمانی اجازه دهد و یا به حقوق افراد و شهروندان تعرض نشود با شما همکاران رسانه ای برای بهبود فرآیند اطلاع رسانی همکاری خواهیم داشت.
سردار نوریان تصریح کرد: مرکز اطلاع رسانی ناجا باید در جهت شفافیت رسانه ای و دسترسی به موقع و آسان خبرنگاران داخلی که از نظر ما زبان و صدای مردم محسوب می شوند، در ارائه اخبار و اطلاعات پیرامون رویدادهای انتظامی به موقع عمل کند؛ و هر گونه تبعیض، نابرابری، رانت خبری و ارتباط گزینشی از نظر ما قابل پذیرش نبوده به یاری خدا تلاش خواهیم کرد با برنامه ریزی این مهم در سال جاری محقق شود.
سردار نوریان گفت: از نظر ما هیچ رسانه ای یا خبرنگاری بر رسانه و خبرنگاران دیگر ارجحیت ندارد، ملاک کارکردها و رویکردها، خط مشی و تمایزهای ماهوی است که رسانه های نوشتاری، تصویری، دیداری با یکدیگر دارند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399