دوشنبه, 14 مرداد 1398 ساعت 08:21
کد خبر: 59732

مجلس آرایش پول ملی را مشروط کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

حذف صفر قرار است در مجلس شوای اسلامی بررسی شود. موضوعی که مخالفین و موافقین خود را دارد و به نظر می رسد در مجلس نیز به رغم مخالفت های صورت گرفته حمایت هایی را جلب و احتمال تصویب آن وجود دارد. در توجیه این روند نیز قانع کننده ترین استدلال آرایش پول ملی است، برای ساختن چهره ای قوی تر!

اما فارغ از این سیاست صوری به نظر می رسد طرح این لایحه برای نظام مالی اداره کشور و مجلس یک فرصت محسوب می شود.
برگشت پذیر بودن صفرهایی که در لایحه حذف آن پیشنهاد شده یکی از نگرانی های مخالفین است زیرا شرایط اقتصادی کشور به خصوص نظام مالی دولت به خودی خود تورم زاست و تا زمانی که این نظام اصلاح نشود و استقلال نظام پولی را از ساختار مالی دولت شاهد نباشیم بی شک در فاصله ای اندک صفرها دوباره بر چهره تومان خواهند نشست و دوباره روز از نو.
منطقی است مجلس لایحه فوق را مشروط به چند اقدام دولت، بررسی کند. اول ایجاد انضباط مالی دولت و تعیین محدودیت جهت خلق کسر بودجه های سنواتی. دوم تعیین سقف جهت خلق نقدینگی بر مبنای بدهی های پیشین دولت به بانک مرکزی و سیستم بانکی. سوم اعطای اختیار و استقلال به نظام بانکی بر مبنای ماموریت این بانک برای حفظ ارزش پول ملی. پنجم اصلاح هرچه سریع تر نظام بودجه ریزی بر مبنای افزایش بهره وری منابع مالی دولت.
در واقع آشفتگی ناشی از حذف صفر از صورت ریال و تبدیل واحد پولی به تومان در صورتی که اقدامات بالا رخ ندهد بحرانی دیگر برای اقتصاد ایران به دنبال خواهد داشت بحرانی که ابعاد ان تنها با سیاستی مانند هدفمندی یارانه ها قابل سنجش است. این سیاست که در دو سال پایانی دولت دوازدهم در حال شکل گیری است دو بعد صوری و عمقی برای اقتصاد کشور به دنبال دارد. در وهله نخست با حذف صفر نرخ تورم به شکل صوری کاهش پیدا می کند که این در کارنامه دولت دوازدهم به ثبت خواهد رسید ولی تبعات آن که با فشار بر نقدینگی است در سالهای بعد و در دولت سیزدهم بروز خواهد کرد.
اما در صورتی که مجلس دولت را مجبور کند پیش شرطهای گفته شده را قبل از تصویب لایحه حذف صفر به اجرا بگذارد بخش زیادی از اقداماتی که بعد تر باید اجرایی شود امروز کلید خورده و دولت بعد گروگان این اقدام شکلی نخواهد بود.
اصرار دولت بر چنین اقدامی تنها به خاطر فضای روانی ناشی از این تغییر شکلی است ولی اگر مجلس با اقدامات فوق به لایحه فوق عمق بیشتری بدهد به طور حتم نتایج ان برای اقتصاد ملی قابل تقدیر خواهد بود. به عبارت ساده تر مجلس از این فرصت پیش آمده باید برای اصلاح نظام مالی باید بهترین استفاده را ببرد.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399