سه شنبه, 15 مرداد 1398 ساعت 12:28
کد خبر: 59843

وزیر تعاون: می‌توانیم تبادل نیروی کار را در دستور کار قرار دهیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

تقویت مناسبات و گسترش زمینه‌های همکاری میان ایران و فرانسه در دیدار سفیر فرانسه در تهران با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دیدار با فیلیپ تیه بو، سفیر فرانسه در تهران با اشاره به پیشنیه روابط دو کشور گفت: یقینا خاطره خوشی از مهمان‌نوازی فرانسویان در طول اقامت امام(ره) در کشور فرانسه در ذهن مردم ایران باقی مانده است. خیلی علاقه‌مندیم که این خاطره‌ها را تکرار کنیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه به نقش فرانسه درباره برجام نیز پرداخت و گفت: مردم ایران انتظار دارند که فرانسه بیش از این در قضیه مداخله کند. البته انتظار ملت ایران بیش از آن چیزی بود که کشور‌های اروپایی عمل کردند.
او تصریح کرد: بدون شک مردم ایران نسبت به هژمونی که آمریکا می‌تواند در منطقه ایجاد کند آشنایی دارد. تصور عمومی این بود که کشور‌های اروپایی که طرف مذاکره برجام بودند در حفاظت و حراست از برجام و در شرایطی که ایران پایبند به همه آنچه در مذاکرات برجام به تفاهم رسیده بودند ایستادگی بیشتری داشته باشد.
شریعتمداری افزود: کشور‌های اروپایی و به ویژه فرانسوی‌ها که این احساس استقلال در بین مردمشان به عنوان یک وجدان به وجود آمده باید همچنان در بین مردم خودشان حفظ شود. در حالی که در تبلیغات، فرانسه همواره مخالف سیاست یک جانبه گرایی بوده و در کمال تعجب مردم فرانسه مشاهده می‌کنند که با یک سیاست یک جانبه گرایی از سوی آمریکا تا حد زیادی همراهی می‌شود که این امر برای مردم فرانسه تعجب آور است. بی‌تردید هر قدر این موضوع طول می‌کشد به باور‌های مردم ایران در همراهی اروپا با ایران و نیز به اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی در فرانسه نسبت به دولت لطمه می زند.

اشتغال روستایی به 25 درصد رسیده است

او افزود: ما برای حل مشکل بیکاری تلاش‌های گسترده‌ای کرده‌ایم به نحوی که سهم اشتغال روستایی در سبد اشتغال کشور پیش از تحریم‌ها کمتر از سه درصد بود اما با تمهید برنامه‌های منظمی، این سهم را به بیش از 25 درصد افزایش دادیم.
وزیر کار گفت: همچنین در روستاها و شهرهای زیر 10 هزار نفر جمعیت تلاش کردیم تا به اشتغال توجه بیشتری داشته باشیم. با افزایش مشارکت اقتصادی و تلاش برای اشتغال در سه ماهه اول بهار امسال نرخ بیکاری را کاهش دادیم. همچنین در حوزه پتروشیمی، خودروسازی، صنایع فولاد و ... بخشی از نیازمندی‌های خود را که از خارج وارد می‌کردیم الان به مرحله تولید این قطعات رسیده‌ایم.
او در ادامه به زمینه‌های مشترک همکاری اشاره کرد و گفت: همکاری‌های بسیار گسترده‌ای می‌تواند بین دو کشور در جریان باشد و در چنین شرایطی ما به عنوان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم در عرصه فعالیت‌های اجرایی و عملیاتی در اقتصاد و هم در حوزه روابط کار و هم در حوزه بالا بردن مهارت‌افزایی می‌توانیم همکاری‌های مشترک فراوانی داشته باشیم.

نمی‌توانیم منتظر اروپا بمانیم

شریعتمداری در ادامه گفت: البته قصدی ندارم که بخواهم زحمات اروپا را در ایجاد اینستکس نادیده بگیرم اما ما نمی‌توانیم منتظر آن شویم و به راه خودمان محکم ادامه می‌دهیم و امیدواریم تاریخ قضاوت درستی از روابط ما داشته باشد. یقینا تلاش‌های شما به عنوان سفیر نیز می‌تواند در این زمینه بسیار موثر باشد.
او افزود: هم اکنون چند مجموعه بزرگ اقتصادی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وجود دارد و ما به نمایندگی از سهامداران اداره کننده مجموعه‌های اقتصادی هستیم. قریب به 34 درصد داروی کشور را در این مجموعه تولید می‌کنیم. نزدیک به 30 درصد سیمان کشور هم در این مجموعه تولید می شود. همچنین ۲۳درصد از پتروشیمی کشور را هم ما تولید می‌کنیم. علاوه بر این شرکت هواپیمایی آسمان، حمل و نقل ریلی رجا، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، شرکت ملی نفتکش و بسیاری از فعالیتهای اقتصادی در کشور تحت مسئولیت و کنترل این وزارتخانه است و همه آنها مایملک صندوق‌های حمایتی مثل تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی هستند. بنابراین در حوزه اقتصادی می‌توانیم با شما نیز این همکاری‌ها را گسترش دهیم.
شریعتمداری ادامه داد: در حوزه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای نیز می‌توانیم همکاری‌های خوبی در دریافت تجربیات از فرانسه برای بالا بردن سطح مهارت افراد داشته باشیم. همچنین در زمینه انتقال و تبادل نیروی کار به ویژه نیروی کار ماهر بین دو کشور نیز می‌تواند در دستور کار قرار گیرد و مذاکرات اجرایی‌تر داشته باشیم . علاوه بر این در حوزه آسیب‌های اجتماعی این وزارتخانه بزرگترین مرکز اجتماعی کشور است در موضوعات مربوط به معلولان و زنان و سرپرست خانوار و ... که تحت حمایت این وزارتخانه هستند نیز می‌توانیم تبادل دانش و تجربه داشته باشیم.
او افزود: در حوزه روابط کار نیز این وزارتخانه مسئول تنظیم روابط کار کشور است. در این حوزه هم می‌توانیم همکاری داشته باشیم. در حوزه رفاه اجتماعی به ویژه در حوزه تامین اجتماعی نیز آمادگی برای همکاری وجود دارد. البته برای تحقق این امر نیز سفارتخانه می‌تواند قدم‌های اولیه را بردارد و هم می‌توانیم هیات‌های کارشناسی مشترک را مبادله کنیم تا زمینه‌ها، فعالیت‌ها و ظرفیت‌های قابل مبادله را دقیق‌تر بررسی کنند.
به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه تعاونی‌ها نیز این وزارتخانه متکفل امر تعاونی‌ها در سراسر کشور است به طور مثال فعالیت‌های صیادی در ایران در قالب تعاونی انجام می‌شود. همچنین تعاونی ساخت مسکن در کشور که سهم بیشتری در تولید مسکن دارند که در این زمینه هم می‌توانیم همکاری مشترک داشته باشیم.
او گفت: هم اکنون صندوق تامین مالی خرد تضمین شده را راه اندازی کرده‌ایم که تامین مالی خرد از طریق مردم انجام می‌شود و ما سرمایه گذاری آن را تضمین می‌کنیم که این کار نویی در ایران است و زمینه‌های خوبی را برای اشتغال فراهم کرده در این بخش هم می‌توانیم همکاری مشترک داشته باشیم.
شریعتمداری افزود: همچنین با خبر شدیم که وزیر کار فرانسه برای میزبانی مسابقات جهانی مهارت در فرانسه از ایران کمک خواسته که ما حتما این کار انجام می‌دهیم و انتظارمان هم این است که فرانسه هم از نامزدی ایران در پست‌های بین المللی مشابه حمایت کند. همچنین بسیار خوشحال خواهیم شد که از وزیر کار فرانسه در ایران میزبانی کنیم و به همین منظور رسما برای سفر به جمهوری اسلامی ایران دعوت می‌کنیم.
وزیر تعاون

دولت فرانسه با ترامپ همراهی نمی‌کند

فیلیپ تیه‌ بو، سفیر فرانسه در ایران نیز گفت: دولت فرانسه یقینا با تصمیم آمریکا همراهی نمی‌کند و ما فشار حداکثری آمریکا را به هیچ عنوان دنبال نکردیم و موافق آن نیستیم. بلکه موافق حفظ گفتگو و همکاری از جمله با ایران هستیم. بدون تردید دنباله روی از سیاست ایالات متحده آمریکا را درست نمی‌دانیم.
او افزود: درباره اینستکس نیز با توجه به اینکه پروژه‌ای طولانی و پیچیده است ولی ما مصمم به راه‌اندازی آن هستیم. راه‌اندازی همین مکانیزم نیز از سوی آمریکا دچار انتقاداتی شده است. در همین خصوص برای اعطای برخی از اعتبارات و نیز اجرایی شدن اینستکس با مقامات ایرانی در حال مذاکره هستیم. روسیه و چین هم که عضو برجام هستند و به همان اندازه که کشورهای اروپایی مسئول هستند هم در این رابطه فعال‌اند.
سفیر فرانسه تاکید کرد: ما به هیچ وجه دنباله رو سیاست‌ها و تصمیمات آمریکا نیستیم. از اول هم گفتیم که سیاست آمریکا، سیاست‌های اشتباه و بدی هستند و سیاست‌های ترامپ اثرات بسیار مضری دارد. در همین راستا سعی می کنیم یک سری مکانیزم ها و پروسه های گفت و گو را بین ایران و کشورهای اروپایی ادامه دهیم .
اوافزود: همچنین واقفیم که ناامیدی‌هایی از کندی به اجرا در آمدن مکانیزم‌ها وجود دارد که سعی می‌کنیم این مورد را اصلاح کنیم تا اینکه در چارچوب روابط دو جانبه اجرایی شود.
تیه بو همچنین گفت: در ملاقاتی که با وزیر علوم جمهوری اسلامی ایران انجام شد در خصوص تقویت زمینه‌های همکاری بحث و تبادل نظر داشتیم و خوشحالیم اعلام کنیم که اراده بسیار قوی برای توسعه و تقویت این دست از همکاریها وجود د ارد.

زمینه‌ همکاری گسترده وجود دارد

سفیر فرانسه گفت: قطعا زمینه‌های همکاری گسترده‌ای وجود دارد. همچنین مطلعیم که شرکت‌های دارویی فرانسوی در ایران فعال هستند و با شرکت‌های دارویی ایرانی همکاری مشترک دارند.
او ادامه داد: علاوه بر اینها علاقه‌مند به گفت‌و‌گو‌های عمیق و همکاری مشترک در زمینه حفاظت اجتماعی و مسایل اجتماعی به ویژه در زمینه بازنشستگی هستیم. همچنین در زمینه آموزش‌های مهارتی و نیز تربیت نیروی کار علاقه‌مندیم که با ایران همکاری داشته باشیم و این امر می‌تواند در چارچوب توسعه همکاری‌های دانشگاهی هم قرار گیرد.
سفیر فرانسه در ایران تصریح کرد: موضوعات مختلفی که امروز به بحث گذاشته شد را به وزیر کار فرانسه منتقل می‌کنم. همچنین از دعوت جناب عالی برای سفر وزیر کار کشورم به ایران قدردانی می‌کنم.
او افزود: با توجه به اینکه فرانسه کاندیداتوری برگزاری مسابقات جهانی مهارت را در سال 2023 در لیون اعلام کرده و رای گیری اواخر ماه اوت در کازان روسیه برگزار خواهد شد، بنابراین قدردان حمایت شما خواهیم بود. همچنین حمایت کامل خود را از کاندیداتوری ایران در پستهای مشابه بین المللی اعلام می‌کنیم.
تیه بو افزود: آمادگی کامل برای تبادل هیات‌های کارشناسی بین دو کشور و در زمینه‌های همکاری جدید وجود دارد و بسیار خرسندیم که در این فرصت زمینه‌های همکاری جدید را بررسی کردیم برای اینکه بتوانیم یک پویایی جدید را وارد رابطه دوجانبه کنیم.

منبع:ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399