سه شنبه, 15 مرداد 1398 ساعت 22:00
کد خبر: 59864

اطلاعات تکميلي

  • رئیس سازمان سنجش:

30 درصد از ظرفیت رشته‌های پزشکی به سهمیه داران اختصاص می یابد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه حدود ۳۳۵ هزار داوطلب در گروه آزمایشی علوم تجربی مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، گفت: حدود ۹ هزار داوطلب در سه رشته پرطرفدار شامل دندان پزشکی، پزشکی و داروسازی پذیرش خواهند شد که حدود ۲۷۰۰ نفر آنها بر اساس سهمیه وارد این رشته ها خواهند شد.


ابراهیم خدایی، معاون وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش کشور در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن بیان اینکه ۵۸ درصد خانم ها و ۴۲ درصد اقایان در کنکور سراسری ۹۸ شرکت کردند، گفت: تعداد ۱۲۸ هزار نفر در دوره‌های روزانه، ۳۵۹ هزار نفر در پیام نور، ۲۱۸ نفر در غیرانتفاعی و ۲۴ هزار و ۵۸۸ نفر برای مرکز مراکز تربیت معلم در نظر گرفته شده است. همچنین در سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی ۸ هزار ۳۸۰ نفر ظرفیت داشتیم که این آمار همانطور که پیشتر قول داده بودیم نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.
خدایی بیان کرد: نتایج اولیه آزمون سراسری سال 98 روز چهارشنبه 16 مرداد اعلام می‌شود، در این آزمون 832 هزار نفر مجاز به انتخاب رشته شدند و فرایند انتخاب رشته از 20 تا 24 مرداد ماه انجام خواهد شد، تمام داوطلبان حتی غایبان جلسه می‌توانند در انتخاب رشته با سوابق تحصیلی شرکت کنند.
رئیس سازمان سنجش درباره ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها گفت: 767 هزار و 472 نفر ظرفیت داریم که 596  هزار نفر بدون آزمون و 171 هزار نفر با آزمون پذیرش می‌شوند.
به گفته خدایی بیشترین شرکت کننده به ترتیب در گروه تجربی و بعد از آن علوم انسانی و سپس ریاضی و بعد زبان و هنر بودند.
وی ادامه داد: در آزمون امسال ۶۵ هزار نفر افزایش داوطلب داشتیم و ۵۷۷ هزار نفر نظام قدیم و ۵۴۲ هزار نفر نظام جدید بودند. نتیجه اولیه فردا چهارشنبه اعلام می‌شود.
رئیس سازمان سنجش بیان کرد: در مجموع ۷۶۷ هزار ۴۷۲ نفر افزایش ظرفیت نسبت به سال گذشته داریم. ۷۶۷ هزار نفر ۵۹۶ هزار نفر بر اساس سوابق تحصیلی و ۱۷۱ هزار نفر با آزمون در کنکور ۹۸ شرکت کردند. در مجموع ۱۲۸ هزار نفر امسال در کنکور حاضر شدند و در دوره روزانه ۳۵۹ هزار نفر ظرفیت داریم و ۲۴ هزار ۵۵۴ هزار نفر برای دانشگاه‌های فرهنگیان ظرفیت داریم.
وی درباره انتخاب رشته بیان کرد: فرآیند انتخاب رشته از ۲۰ مرداد ۹۸ آغاز می‌شود و تا ۲۴ مرداد ادامه دارد. انتخاب رشته با آزمون و سوابق تحصیلی در سامانه وجود دارد و کلیه داوطلبان حتی آنهایی که در آزمون هم شرکت نکرده باشند در رشته های با سوابق تحصیلی می‌توانند، انتخاب رشته کنند.
خدایی ادامه داد: برای انتخاب رشته ۳ بسته راهنما وجود دارد یکی ویژه نامه انتخاب رشته، سیستم مجازی انتخاب رشته و علاوه برآن کارگاه های انتخاب رشته برای آموزش پرورش برگزار شد و داوطلبان می‌توانند از پایگاه آموزش و پرورش استفاده کنند.
معاون وزیر علوم بیان کرد: در آزمون سال ۹۹ حق انتخاب نظام جدید و قدیم به داوطلبان داده شده است البته حواشی برای طراحی سوالات به وجود آمد اما سازمان سنجش با ساز وکارهای فنی سوالات را تدوین کرد.
خدایی در پایان گفت: سختی و آسانی سوالات با نظرات طراحان بود و گفتیم که اگر پس از آزمون مشخص شود سوالات نظام قدیم سخت تر از سوالات نظام جدید باشد و هم ترازی انجام می‌شود اما با بررسی ها بحث هم ترازی انجام شد و در گروه انسانی اقتصاد و ریاضی سوالات نظام جدید سخت تر از نظام قدیم بود؛ در این گروه هم ترازی انجام می‌شود و نمرات هم در کارنامه آنها قابل مشاهده است.

سهم کنکوری‌های مناطق سیل زده، ۵ درصد افزایش یافت

وی با اشاره به سهمیه کنکور مناطق سیل زده گفت: به داوطلبان استان‌های گلستان، خراسان شمالی، لرستان و خوزستان ۵ درصد سهمیه اضافی داده شده و خانواده‌هایی که آسیب کامل دیدند با تایید فرمانداری و با احتساب دو برابر تعهد خدمتی در محل سکونت، می توانند از این سهمیه استفاده کنند.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در پایان در خصوص انتخاب رشته گروه علوم پزشکی نیز گفت: در انتخاب رشته گروه علوم پزشکی بیشترین فشار روی سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی است که در مجموع کل کشور ۸ هزار و ۳۸ نفر ظرفیت پولی و غیر پولی برای این گزوه آزمایشی وجود دارد و این میزان با احتساب ظرفیت دانشگاه آزاد به سختی به ۹ هزار نفر می رسد. از این رقم ۳۰ درصد برای سهمیه های مصوب مجلس است و در نهایت ۶ هزار و ۳۰۰ نفر می‌مانند که این تعداد هم سهمیه های بومی و مناطق در پذیرش آنها دخیل است و بنابراین کسی که رتبه کشوری بالای ۱۰ هزار دارد نباید توقع قبولی در این رشته ها را داشته باشد و معقول انتخاب رشته کند.

جاماندگان و غیرمجازهای کنکور هم امکان انتخاب رشته دارند

در ادامه نشست محمودرضا رحیمیان، معاون آزمون های سازمان سنجش آموزش کشور نیز اظهار کرد: دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور ۹۸ از روز پنجشنبه ۱۷ مرداد در اختیار داوطلبان قرار می گیرد و داوطلبان لازم است با مطالعه بخش پیوست ها در انتخاب رشته دقت کنند. پس از انتخاب رشته هر داوطلب یک رسید با ۱۵ کاراکتر دریافت می کند و در صورت نیاز به اصلاحات فرم انتخاب رشته، می توانند تا ۲۴ مرداد نسبت به اصلاح موارد مورد نیاز اقدام کنند.
وی همچنین در خصوص انتخاب رشته برای رشته‌های بدون آزمون (پذیرش با سوابق تحصیلی) نیز گفت: انتخاب رشته در رشته های بدون آزمون از ۱۷ اسفند ۹۷ آغاز شده است و تا ۲۸ شهریور ۹۸ ادامه دارد.
به گفته رحیمیان داوطلبانی که در کنکور سراسری سال ۹۸ مجاز به انتخاب رشته نشده‌اند یا از ثبت‌نام در کنکور جا مانده‌اند هم می‌توانند در فرایند انتخاب رشته و پذیرش بدون آزمون شرکت کنند.
معاون سازمان سنجش اظهار کرد: فرم انتخاب رشته برای رشته‌های با آزمون سراسری سال ۹۸ از فرم انتخاب رشته برای رشته های پذیرش با سوابق تحصیلی جدا است و داوطلبان دقت کنند که در رشته های با آزمون تنها در صورت مجاز شدن می توانند انتخاب رشته کنند.
به گفته رحیمیان، داوطلبانی که در زمان ثبت نام و انتخاب رشته،دانشگاه‌های پیام نور و غیرانتفاعی ها را انتخاب نکرده اند، نیز می توانند در صورت مجاز شدن، پس از پرداخت وجه مورد نیاز، رشته های مرتبط با این مراکز را انتخاب کنند.
معاون سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی افزود: انتخاب رشته در دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی بر اساس ضوابط اعلام شده صورت می‌گیرد.
به گفته رحیمیان، در کنکور سال ۹۸ پذیرش به صورت نیمه متمرکز وجود ندارد و تنها رشته‌های با شرایط خاص از جمله هنر و علوم ورزشی دارای بخش عملی هستند اما پذیرش به صورت متمرکز خواهد بود.
رحیمیان در پایان در خصوص انتخاب رشته های با آزمون دانشگاه آزاد از طریق کنکور سراسری ۹۸ اظهار کرد: انتخاب رشته های دانشگاه آزاد از ۲۰ مرداد آغاز می شود و داوطلبان باید به سایت مرکز سنجش دانشگاه آزاد مراجعه کرده و با استفاده از کد ۷ رقمی قید شده در انتهای کارنامه، در فرآیند جداگانه انتخاب رشته دانشگاه آزاد شرکت کنند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399