سه شنبه, 15 مرداد 1398 ساعت 23:00
کد خبر: 59865

اطلاعات تکميلي

  • وزیر فرهنگ در افتتاحیه شورای حل اختلاف ویژه فرهنگ، هنر و رسانه :

نظام حقوقی فرهنگ و رسانه نیاز به تکمیل و تقویت دارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر ضرورت تقویت نظام حقوقی فرهنگ و رسانه تأکید کرد و گفت: به تقویت حقوق فرهنگ و رسانه نیاز داریم چرا که مسائل حقوقی اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه در ایران به اندازه مسائل حقوقی سایر حوزه‌ها پیشرفت نداشته است.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از صنوف فرهنگی خواست که با نگاه دقیق به پرونده‌های حاضر در شورای حل اختلاف تخصصی خود، به ترمیم دستورالعمل‌ها و شیوه‌های فعالیت خود بپردازند.
روز گذشته مراسم گشایش مجتمع شماره 35 شورای حل اختلاف با حضور غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه، عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد و حجت الاسلام والمسلمین حکمتعلی مظفری رئیس شورای حل اختلاف کشور برگزار شد.
صالحی اظهار کرد: اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه، گروهی هستند که تنها بر دایره فعالان خود تأثیر ندارند بلکه مخاطبان آنها را تمامی اجزای جامعه تشکیل می‌دهد. حوزه کاری آنها نیز نه یک بُرش از زیست اجتماعی ما بلکه همه اجزای آن را مورد توجه خود قرار می‌دهد و به همین دلیل باید توجه ویژه‌ای را به آنها داشت.
وی ضمن اشاره به اینکه در دوره جدید قوه قضائیه، امیدواری بسیاری به وجود آمده تا مناسبات اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه با این قوه، شکلی سالم‌تر و صحیح‌تر به خود بگیرد، گفت: در فضای طرح مسائل قضایی این بخش از اجتماع، باید به چند مسئله توجه کنیم که نخستین آن ویژگی‌های شخصیتی و منزلتی اصحاب هنر است. آنها به دلیل مسائل شخصیتی و کاری‌شان، باید به شکلی با دستگاه قضایی مرتبط شوند که لطافت‌ها، ظرافت‌ها و جایگاه منزلتی و اجتماعی‌شان حفظ شود البته این مسئله باید به شکلی انجام شود که عدالت قضایی زیر پا گذاشته نشود. نکته بعدی، طولانی بودن مسیر دادرسی در دستگاه قضایی است که باعث می‌شود اصحاب فرهنگ و هنر برای احقاق حق خود، کمتر به این دستگاه مراجعه کنند. باید هزینه‌های بالای مراجعه به آن را نیز به آن اضافه کرد. نکته سوم، گستردگی شاخه‌های فعالیت فرهنگ، هنر و رسانه است که می‌طلبد اختلافات، دعاوی و مسائل مطرح شده در این زمینه با کالبدشکافی تخصصی همراه شود و نظام دادرسی مختص به خود را داشته باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر اینکه ما به مسیرهای تخصصی دادرسی، متعاقب و نزدیک به شأن اصحاب فرهنگ نیاز داریم، ساختار شوراهای حل اختلاف را ابزاری کارآمد برای این مسئله عنوان کرد و گفت: این شوراها می‌توانند پرونده‌های زیادی را که به خانواده، اصحاب فرهنگ و هنر مرتبط می‌شود، در خود بررسی کند، با تدبیر، به نتیجه برساند و مشکلات موجود در مسیر دادرسی برای آنها را کمتر کند و مولود نگاه‌های تخصصی و در شأن و منزلت اصحاب هنر به آنها شود.
وی در این زمینه گفت: بسیاری از گروه‌های فعال در اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه به ترمیم برخی از دستورالعمل‌های خود نیازمندند که منجر به ایجاد اختلاف میان آنها شده است. نگاه به پرونده ورودی به این شورا، به آنها کمک می‌کند برای حل اختلافات باید به چه شکلی دستورالعمل‌های خود را اصلاح کنند و چگونه باید نگاه پیشگیرانه به این موضوعات داشته باشند.
صالحی ضمن تأکید بر اینکه مسائل حقوقی اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه در ایران به اندازه مسائل حقوقی سایر حوزه‌ها پیشرفت نداشته است و مدل‌ها و ترمیم‌های حقوقی مناسب برای آنها شکل نگرفته است، ابراز امیدواری کرد که این مجتمع بتواند در این زمینه به کمک اصحاب فرهنگ بیاید.
وی ادامه داد: گام اول در این مسیر، با تدبیر و همراهی قوه قضائیه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثمر نشست و امیدواریم که با تکامل آن، هر چه بیشتر میوه‌های آن را بچینیم. باید در ادامه به سمتی برویم که کار کارشناسی در حوزه قضایی فرهنگ شکل بگیرد و کارشناسانی که به همه اضلاع کار قضایی و فرهنگی تسلط دارند، با آن درگیر شوند. هر چه در این نظام بیشتر حرکت کنیم، داوری پایانی به عدالت نزدیک‌تر است.

به دنبال توسعه ارتباطات قوه قضائیه با جامعه‌ رسانه‌ای، هنری و نخبگانی هستیم

به رسیدگی تخصصی قضایی معتقدم اما به جهت اینکه با جامعه رسانه اخیراً پیوندی خورده‌ام بیشتر نسبت به این موضوع و اهمیت آن اذعان دارم و امیدوارم اختلافی رخ ندهد اما اگر برای من هم اختلافی رخ داد جز اصحاب رسانه مرا ببینید و استقبال می‌کنم اگر موضوعی پیش آمد در این مجتمع بیاید البته امیدوارم اختلافی پیش نیاید اما کارکردها و شرایط رقم می زند؛ در هر صورت امیدواریم نان ما آجر شود تا مردم نیاز به جامعه قضایی نداشته باشند و ما بیکار شویم و امیدواریم مراجعه به جامعه پزشکی و قضایی به حداقل برسد.
وی ادامه داد: در دوره تحول توسعه ارتباطات جامعه قضایی با جامعه هنری و نخبگانی کشور و با کل جامعه شهروندانی را دنبال می‌کنیم و بنا داریم ارتباطات گسترده شود و بهره‌گیری در جهت افزایش سرمایه‌های اجتماعی داشته باشیم چراکه منجر به افزایش سرمایه‌های اجتماعی نظام می‌شود.
سخنگوی قوه قضائیه گفت: جامعه نخبگان و فرهنگ و رسانه کانال ارتباطی ما با عموم مردم است و به این ارتباط نیاز داریم و جامعه رسانه‌ای به لحاظ این کانال ارتباطی می‌تواند به ما کمک کند.
وی بیان کرد: در این مسیر برای افزایش ارتباطاتمان یکی از زمینه ها حفظ ارزشهای اسلامی و کرامت انسانی است که دستورالعمل آن ابلاغ شده و بسیار به ما کمک می کند در جهت نیل به این اهداف.
در دوره تحول بنا داریم نقدپذیری را تحمل و سعه صدر داشته و در مقابل بی مهری و ناسزاها واکنش سریع ندهیم الا جایی که ارزشهای اسلامی و حاکمیت و کیان نظام به مخاطره بیفتد.بنا بر گذشت و مسامحه داریم و ارادت مان بر انجام کار تخصصی است و در جمع رسانه گفته‌ام به جای شعب اختصاصی، مجتمع تخصصی در بحث مفاسد اقتصادی ایجاد کرده‌ایم.
وی ادامه داد: به جهت تخصصی شدن امور اقتضا دارد فرآیند قضایی هم تخصصی اداره شود و از کارشناسان تخصصی بهره بگیریم و در شورای حل اختلاف هم این رویکرد و رویکرد صلح و سازش باید دنبال شود و آمارهای گفته شده منتهی به سازش، معتقدیم با حضور عناصر متخصص، شوراها باید به سمت صلح حداکثری بروند.
اسماعیلی خطاب به اصحاب فرهنگ و رسانه گفت: ما بخش کار خود را انجام می‌دهیم و از شما انتظار تحول داریم نمی‌شود یک جانبه رفت عملکرد اخلاق و نوشتار شما هم باید در تحول کمترین لغزش را ببینیم و انتظار داریم شان و منزلت ویژه خود را مراعات کنند.
سخنگوی قوه قضائیه گفت: شغل مطبوعاتی، رسانه و هنری اقتضاهایی دارد و بخشی از آن به دلیل اثرگذاری بر جامعه هنر و رسانه است و مخاطبان خاص دارند باید اقتضائات را بشناسند و انتظارات ما از جامعه رسانه بیش از جامعه پزشکی است چراکه با کل شهروندان در ارتباطند و از هر حیث،باید الگو باشند. بیشترین تقید به مسائل شرعی را از جامعه هنری می خواهیم؛ برای اینکه کارآمدی نظام را به اثبات برسانیم چاره ای جز همراهی همه در این عرصه نخواهیم داشت.

بیش از ۳۰ درصد از پرونده‌ها در شورا‌های حل اختلاف منتهی به صلح و سازش می‌شود

حجت الاسلام و المسلمین مظفری رئیس شورا‌های حل اختلاف نیز در این مراسم، اظهار کرد: جایگاه صلح و سازش به عنوان یک راهبرد در دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران از گذرگاه شورا‌های حل اختلاف مورد تاکید است.
به گفته مظفری افتتاح این مجتمع ویژه در آستانه روز خبرنگار در راستای الگوسازی فرهنگ ارزشمند صلح و سازش اهمیت بسیاری دارد.
رئیس شوراهای حل اختلاف ادامه داد: با رویکرد جدیدی که رییس قوه قضاییه در پیش گرفته اند؛ یعنی توسعه فرهنگ صلح و سازش با استفاده از ظرفیت شورا‌های حل اختلاف به عنوان یک نهاد مردمی دامنه گسترده تری خواهد داشت.
وی بیان کرد: بیش از ۳۰ درصد از پرونده‌های وارده به شورا‌های حل اختلاف منتهی به صلح و سازش می‌شود و این آمار در برخی از استان‌ها از مرز ۴۰ درصد گذشته است.
سخنگوی دستگاه قضا نیز در آیین گشایش مجتمع شورای حل اختلاف ویژه فرهنگ، هنر و رسانه گفت: بنای ما در دوره تحول، توسعه ارتباطات قوه قضاییه با جامعه رسانه ای، هنری و فرهنگی و نخبگانی کشور و کل جامعه شهروندان در جهت افزایش سرمایه‌های اجتماعی قوه قضاییه به عنوان یکی از ارکان نظام است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395