شنبه, 26 مرداد 1398 ساعت 08:36
کد خبر: 60249

اطلاعات تکميلي

  • دژپسند:

وضعیت فعلی اقتصادی آزمونی برای اقتصاددانان است  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

وزیر اقتصاد با بیان اینکه وضعیت فعلی اقتصادی در ایران آزمونی برای اقتصاددانان به‌شمار می‌رود، گفت: هر نظریه پرداز اقتصادی می‌تواند نسخه ای برای برون رفت از این شرایط ارائه کند و ما در وزارتخانه آماده دریافت تمامی نظرات و پیشنهادات کارشناسان امر هستیم.

به گزارش ایلنا، فرهاد دژپسند روز پنجشنبه در نشست علمی مسائل اقتصادی کلان کشور در دانشگاه اصفهان اظهار کرد: خصوصی‌سازی باید در راستای افزایش کارآیی اقتصادی شکل بگیرد و در این راستا باید برخی واگذاری‌ها درست و منطقی پیش رود. چگونگی واگذاری سرمایه‌ها و دارایی‌ها از خود خصوصی‌سازی مهمتر است و باید این نکته مهم را همواره مد نظر قرار داد.
وی افزود: مولدسازی دارایی‌ها باید به گونه‌ای باشد که بتوان آن را برای حل معضلات و مشکلات اقتصادی خرج کرد. در شرایط کنونی کشور باید بیش از گذشته از اندیشه و نظرات متخصصان اقتصادی و مدیریت بهره‌گیری کرد و بر همین اساس  ۱۰ هسته مشاوره اندیشه‌ورز در تهران متشکل از ۲۰۰ صاحب نظر شکل گرفته تا بتوان موضوعات اقتصادی را تجزیه و تحلیل کرد. شبکه تحلیل‌گران جوان اقتصادی متشکل از صاحب نظران جوان در رشته‌های مدیریت، حسابداری، اقتصاد و رشته هایی از این دست برای ایده پردازی و مشاوره تشکیل شده است.

نرخ ارز دچار جهش عوامل برون زا شده است

وی با بیان اینکه نرخ ارز دچار جهش عوامل برون زا شده، گفت: این موضوع اثر خود را بر روند تولید می‌گذارد و باید اصلاح شود. همچنین ۸۵ درصد واردات کشور به کالاهای سرمایه ای و واسطه ای اختصاص دارد.
وزیر اقتصاد با بیان اینکه مولدسازی دارایی‌های دولت در هر استان باید صرف پیشرفت همان منطقه شود، اظهار داشت: در این خصوص می‌توان واگذاری‌ها را به‌صورت اجاره به شرط تملیک یا واگذاری مدیریت پیش برد. وضعیت اقتصادی کشور در سال‌جاری در مقایسه با سال گذشته بهتر شود. بکارگیری تئوری‌های اقتصادی در زمان حاضر بیش از گذشته حس می‌شود.
در این نشست همچنین معاون وزیر و رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: فرار مالیاتی خط قرمز این مجموعه به شمار می‌رود و ما معتقدیم می‌توان در کنار فعالیت درست مالیاتی مقتدر و کارساز بود.
امید علی پارسا ادامه داد: الگوی اصفهان در ارتباط با مسائل مالیاتی می‌تواند در سایر نقاط کشور نیز پیاده سازی و به عنوان یک الگو استفاده شود.
گفتنی است، وزیر امور اقتصادی و دارایی جهت دیداری یک روزه صبح پنجشنبه به استان اصفهان سفر کرد.
بررسی پیشرفت برنامه ها، طرح ها و پروژه های اقتصادی، حضور در دانشگاه اصفهان و صحبت با صاحب نظران و اساتید اقتصاد استان، حضور در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان اصفهان از جمله برنامه های وزیر اقتصاد دراین سفر بود تا از نزدیک در جریان مشکلات، نظرات و پیشنهادات فعالان بخش خصوصی  قرار  گیرد.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395