یکشنبه, 27 مرداد 1398 ساعت 08:54
کد خبر: 60346

تزریق تسهیلات مسکن به بخش تولید ساخت و ساز را رونق می دهد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران در خصوص صنعتی سازی ضمن استقبال از  سخنان وزیر راه و شهرسازی در نمایشگاه ساختمان سال جاری  بر این باور است که ایران باید به سمت صنعتی سازی حرکت کند که این امر موجب سرعت و کیفیت در ساخت و ساز و افزایش ارزش پول ، و بهره برداری سریع در ساخت و ساز است.

مصطفی قلی خسروی، در گفت و گو با عصر اقتصاد  در خصوص رعایت استاندارد های صنعتی سازی در ایران می گوید اگر یک صنعت استاندارد واقعی را نداشته باشد تاثیر گذار نیست و در ایران صنعت ساختمان نیازمند رعایت استاندارد های بین المللی  است که برای آن باید برنامه ریزی بلند مدت انجام شود.
به گفته خسروی تسهیلات چه در صنعتی سازی یا صنعت اجاره باید در اختیار تولید کننده قرار گیرد و این وام قابل انتقال به خریدار باشد.
خسروی معتقد است که صنعت اجاره داری  ظرفیت خوبی را برای تحقق انبوه سازی و صنعتی سازی ایجاد خواهد کرد و در این صنعت شهرداری و تامین اجتماعی با مشارکت بخش خصوصی باید اجماع داشته باشند این صنعت در هر محله مخصوصا برای خانه اولی ها  باید ایجاد شود
لازم به ذکر است که باید انگیزه ها ی لازم در بخش خصوصی  برای انبوه سازی، صنعتی سازی و شرایط ارزان سازی فراهم شود. چرا که به علت فقدان روش انبوه سازی در بخش ساختمان هزینه های ساخت مسکن بالا است.
در همین راستا محمد اسلامی ، وزیرراه و شهرسازی در حاشیه نمایشگاه صنعت ساختمان  سال جاری در خصوص مزایای صنعتی‌سازی در حوزه ساختمان می گوید صنعتی‌سازی  علاوه بر زمان در قیمت و کیفیت بهره‌برداری تاثیرگذار است.
به گفته اسلامی وقتی خانه‌ای با سرعت ساخته می‌شود ضمن کاهش زمان، از قیمت نهایی خانه کاسته می‌شود.
وزیر راه و شهرسازی اعلام می کند برای رونق صنعتی سازی نیاز به تایید مبحث 11 مقررات ملی ساختمان هستیم که خوشبختانه تغییر اساسی کرد و مبحث یازده با تغییرات جدید و با هدف پشتیبانی از صنعتی‌سازی به زودی ابلاغ می‌شود.
پیش از این فرشید پورحاجت ،  دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان ایران درگفت وگو با عصر اقتصاد اظهار کرده است که نبود مشوق های مورد نیاز در طول سال های گذشته و نبود نیروی انسانی ماهر باعث شده است که امروز هزینه کردن برای صنعتی سازی توجیه اقتصادی نداشته باشد.
به گفته پورحاجت درصد استفاده از ظرفیت صنعتی سازی در ساخت و ساز ایران نسبت به دنیا خیلی پایین تر است و تجربه نشان داده که قیمت نهایی صنعتی سازی در حوزه تولید مسکن از ساخت و ساز به صورت عمده بیشتر است. صنعتی سازی در صرف زمان موثر و به دنبال آن در ساخت مسکن  تاثیر قابل توجهی دارد و بازگشت سرمایه را کاهش می دهد.
پورحاجت  بر این باور است که  دلیل عدم دستیابی به صنعتی سازی در ایران، سیاست های نادرست و نبود ابزارهای مورد نیاز است. از طرفی این موضوع هم مطرح است که تا چه میزان  فناوری های نوین در حوزه تولید مسکن مد نظر قرار داده ایم .

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399