شنبه, 02 شهریور 1398 ساعت 00:00
کد خبر: 60617

چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده جدید پتروشیمی برگزار شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده جدید پتروشیمی دوم شهریورماه در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.


در جلسه اول دادگاه که  ۱۵ مرداد برگزار شد، نماینده دادستان به قرائت کیفرخواست متهمان این پرونده پرداخت و در جلسه دوم رسیدگی به این پرونده در ۱۶ مرداد ماه دفاعیات متهمان آغاز شد.
همچنین در سومین جلسه رسیدگی به این پرونده حامد مقدم متهم ردیف هفتم پرونده و وکیل مدافع او به ارائه دفاعیات خود پرداختند و نماینده دادستان نیز توضیحاتی در خصوص اظهارات آنها ارائه کرد.
قاضی مسعودی مقام در ابتدای چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده جدید پتروشیمی که امروز در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی برگزار شد، اظهار کرد: جلسه قبل برخی از متهمین دفاعیات خود را انجام دادند که امروز نوبت به آقای ابرازه رسیده است و آقای حسینی دلایل اختصاصی را بیان می‌کنند.
با اعلام این مطلب از «مجید ابرازه» خواست تا از اتهام  معاونت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق خرید و فروش مواد اولیه پتروشیمی دفاع کند.
 متهم ابرازه گفت: من هیچ گونه اطلاعی از تخلف بودن این کار نداشتم و با توجه به اینکه ۱۱ سال سابقه کاری با شرکت مقدم داشتم و حس اعتمادی بین من و کارفرما وجود داشت، هیچ گاه شک نمی کردم که کار آنان ایرادی دارد.
وی افزود: از طرف دیگر هیچ گاه وسوسه مالی نشدم، یعنی پاداش یا سکه و خودرو به من پیشنهاد نشد که در عملکرد آنان شک کنم و بنده به عنوان کسی که در حاشیه تهران مستأجر هستم یک بار نیز پیشنهادی برای خرید خانه یا پرداخت اجاره به من نشد.
ابرازه گفت:من هیچ‌گونه اختیاری در فروش مواد اولیه نداشتم و فقط در بخش اداری شرکت کارهای دفتری را انجام می‌دادم و هیچ هدفی را هم دنبال نمی‌کردم.
وی افزود: هیچ هدف واحدی بین من و حامد مقدم وجود نداشت و شما می‌توانید فیش‌های حقوقی و وضعیت  زندگی مرا در طول این سال‌ها بررسی کنید که هیچگونه منفعت مالی کسب نکرده‌ام.
متهم ابرازه ادامه داد: من عامل تحریک نبوده‌ام که به مقدم بگویم بازاری وجود دارد که می‌تواند در آن سرمایه‌گذاری کند.
وی اضافه کرد: در هیچ یک از بارنامه‌ها نامی از من برده نشده و هیچ وکالتنامه با سربرگ شرکت وجود ندارد که بنده را به عنوان نماینده تام الاختیار نسبت به جابجایی مواد اولیه معرفی کرده باشد.
متهم افزود: تمام بارنامه‌ها به نام شرکت ثبت شده و اسمی از من یاد کد ملی من ثبت نشده است.
 ابرازه با اشاره به اینکه هیچگونه سوء‌سابقه کیفری در پرونده‌اش وجود ندارد به گردش کار ضابط قضایی اشاره کرد که در آن آمده بود این متهم فقط کارمند بوده و غیر از حقوق ماهیانه هیچگونه دریافتی نداشته است.
وی درباره اقرار ۲۰ تا ۲۵ میلیارد تومان  اعلام شده به نقل از وی در کیفرخواست گفت: من هیچ اختیاری در خرید نداشتم و پولی هم دریافت نکردم. من در آن زمان گفتم با توجه به اینکه ۲ هزار تن مواد اولیه فروخته شده در حدود ۲۰ میلیارد تومان حاصل از فروش مواد اولیه بوده است.
وی تاکید کرد: من تمام مواد ضایعاتی و سهمیه‌ای را در ذهن داشتم و حدود آن را نمی‌دانستم لذا به طور کلی این آمار را دادم، البته اشتباهات فاحشی هم در اعلام آمار و ارقام داشته‌ام.
پرونده جدید پتروشیمی

نام متهم در سامانه راهداری ثبت شده است

 حسینی نماینده دادستان تهران گفت: این متهم تنها کارمندی است که تحت تعقیب قرار گرفته است، البته باید بدانیم کسب منفعت در هیچ جرمی از جمله در اخلال شرط معاونت نیست.
وی افزود: اگر چه در هیچ بارنامه اسمی از این متهم نیست ولی در سامانه راهداری کشور نام وی ثبت است که این اتهام درباره همه متهمان صادق است.
حسینی تأکید کرد: که اگر متهم در ارتکاب جرم اختیار داشت به عنوان مباشر جرم در دادگاه محاکمه می شد و اتهام معاونت وی منتفی بود.
نماینده دادستان از مسئولیت متهم پرسید و ابرازه گفت که کارمند اداری و مالی شرکت می باشد.
حسینی درباره اطلاع متهم از وضعیت سهمیه مواد اولیه پرسید و ابرازه گفت: من می‌دانستم که این شرکت از بورس کالا مجوز خرید دارد و بعد فهمیدم که اختلاف قیمت وجود دارد، ولی نمی‌دانستم که فروش آن جرم است.
چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات 17 نفر از اخلال‌گران عمده در نظام تولیدی کشور از طریق خرید و فروش مواد اولیه پتروشیمی در بازار آزاد امروز به ریاست قاضی مسعودی مقام در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به صورت علنی در حال برگزاری است.
پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی 14 متهم دارد که رضا حمزه‌لو (مدیر عامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی)، عباس صمیمی (عضو هیئت مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی و مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری ایران)، مصطفی طهرانی صفا (عضو هیئت مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی)، علیرضا علائی رحمانی (عضو هیئت مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی)، محسن احمدیان (بازنشسته پتروشیمی)، مرجان شیخ الاسلامی آل آقا (مدیر عامل شرکت بازرگانی دنیز و هترا تجارت)، سید امین قرشی سروستانی، سام حامد ساعدیان، سید علیرضا حسینی (مدیر عامل شرکت پتروشیمی شانگهای)، علی اشرف ریاحی، معصومه دری (مدیر عامل شرکت بازرگانی پتروشیمی دفتر دبی)، ابوالفضل ملکی شمس آبادی (تولید‌کننده نایلون و نایلکس)، سعید خیری‌زاده (مدیر مالی سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی) و محمد حسین شیرعلی متهمان این پرونده هستند.
اتهام این افراد مشارکت و معاونت در اخلال کلان در نظام اقتصادی از طریق اخلال در توزیع ارز حاصل از صادرات شرکت‌های تولید‌کننده محصولات پتروشیمی است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395