سه شنبه, 05 شهریور 1398 ساعت 08:58
کد خبر: 60781

اطلاعات تکميلي

  • وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

توسعه عمرانی باید با تغییر نگرش همراه باشد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصادوزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: توسعه عمرانی و ساخت وسازهای جدید در حوزه فرهنگ و هنر باید با تغییر نگرش‌ها ، رویکردها و ارایه برنامه‌های نو و تازه همراه باشد.

سید عباس صالحی روزگذشته در آیین بهره برداری از ساختمان بازسازی شده اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان اظهار داشت: هر گونه اتفاق سخت افزاری که امیدواری را به همراه دارد باید با تغییرات و اتفاقات مناسب در حوزه نرم افزاری همراه باشد.
وی ادامه داد: در شرایط جدیدی که شاهد بهره‌برداری از ساختمان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان  هستیم بی شک باید نگاه‌های تازه، هم افزایی و ایده های با طراوت بیش از گذشته شکل گیرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: امیدواریم که امکان جدید بتواند در راستای پیشبرد اهداف فرهنگی و هنری موثر واقع شود و ساختمان جدید اداره کل اصفهان نیز بتواند برای اصفهان که مهد فرهنگ و هنر است سودمند و اثر بخش واقع شود.
صالحی افزود: باید از مدیران، وزرا و معاونان پیشین تشکر کرد که با همت خود سبب تکمیل و بهسازی این مکان شدند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان نیز در این آیین گفت: پیش تر قرار بود این مجموعه در هشت ماه تکمیل و به بهره برداری برسد اما حدود سه سال به طول انجامید.
حجت الاسلام محمد علی انصاری افزود: برای تکمیل این مجموعه شاهد تلاش همکاران خود بودیم و با وجود مشکلاتی که در ساختمان پیشین وجود داشت همکاران در راستای وظایف خود کوتاهی نکردند.
ساختمان بازسازی شده  اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان با چهار هزار و ۵۰۰ متر مربع زیربنا و یکهزار و ۱۰۰ متر زمین شامل ۷۰ اتاق ، سالن جلسات و بخش‌های مختلف نظیر فرهنگی، اداری، مالی به بهره‌برداری رسیده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح دوشنبه با حضور در گلستان شهدای اصفهان به مقام شامخ شهدا ادای احترام کرد.

امضای ۲۰ سند جدید فرهنگی با دیگر کشورها در دست اقدام است

پس از آن سید عباس صالحی با حضور در آیین افتتاح و بهره‌برداری از طرح ها و پروژه‌های فرهنگی استان اصفهان گفت: توسعه دیپلماسی فرهنگی با دیگر کشورها یکی از ۲ رویکرد اصلی دولت تدبیر و امید در سال های اخیر به ویژه در دولت دوازدهم است، بر همین اساس در سال های گذشته ۳۷ سند و برنامه فرهنگی با ملل دیگر امضا و برگزار شد.
وی با بیان اینکه افزایش مراودات فرهنگی با دیگر کشورها رویکرد جدی دولت است تصریح کرد: دیپلماسی فرهنگی حتی می تواند قدرتمند تر از دیپلماسی رسمی کشور در جامعه بین الملل ایفای نقش کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در دولت یازدهم و دوازدهم ، برگزاری هفته‌ها و روزهای فرهنگی با مشارکت دیگر کشورها افزایش یافت و در طول ۲ سال اخیر ۱۸۰ روز فرهنگی برگزار شد.
توسعه

دیپلماسی فرهنگی با حفظ منافع ملی ارتباط مستقیم دارد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه دیپلماسی فرهنگی و هنری، جایگاهی موثر، خاص و مقتدر دارد اظهار داشت: این امر با حفظ منافع ملی ارتباط مستقیم پیدا کرده است.
وی همچنین اصفهان را کاروان سالار و طلیعه دار فرهنگی و هنری در زمینه دیپلماسی فرهنگی دانست و گفت: به کمک استان‌هایی مانند اصفهان می‌توانیم از انزوایی که دشمنان می‌خواهند بر ما روا دارند بیرون رویم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اصفهان تابلوی ایران در مراودات فرهنگی و هنری در عرصه جهانی به شمار می‌رود و از پرچمداران و فعالان فرهنگی و هنری این استان می خواهیم بیش از گذشته کشور را در دیپلماسی فرهنگی یاری کنند.
وی به توسعه زیر ساخت های فرهنگی و هنری در کل کشور به عنوان دیگر رویکرد دولت اشاره و خاطرنشان کرد: بر همین مبنا تعداد سینماها در سال ۹۷ به ۵۵۰ مورد رسید در حالیکه در سال ۹۱، ۲۴۵ سینما در کشور فعال بود.

افزایش ۲ برابری سالن های نمایش در ۶ ساله فعالیت دولت

صالحی با بیان اینکه در ۶ سال اخیر سالن‌های نمایش و سینما در استان‌ها بیش از ۲ برابر افزایش یافت افزود: ساخت یکصد سینمای دیگر در دست اقدام است و برای شهرهای بی‌سینما نیز برنامه ویژه ای خواهیم داشت.
وی ساخت کتابخانه‌های عمومی کشور را موضوعی با اهمیت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  دانست و گفت: هم اینک سه هزار و ۴۴۵ کتابخانه عمومی در کشور موجود است که ۶۰۰ باب در طول فعالیت دولت یادهم و دوازدهم ساخته شده است.
صالحی تبدیل کتابخانه‌های عمومی به باشگاه‌های فرهنگی را ضروری خواند و اظهار داشت: کتابخانه‌ها باید مکانی مناسب برای برپایی گالری و اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری مانند نمایشنامه، قصه خوانی و دیگر فعالیت های فرهنگی، هنری، رسانه‌ای و دینی باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه کتابخانه نقش موثری در کاهش آسیب‌های اجتماعی دارد گفت: توجه به حوزه کودک و نوجوان در این زمینه امری ضروری است.
صالحی گفت: سال گذشته هزار فیلم از ایران در عرصه‌های بین المللی به نمایش درآمد و ۲۰۰ مورد از آنها جوایز بین المللی دریافت کرد که این نشان از حضور موفق عرصه هنری کشور در رخدادهای جهانی است.
وی به لزوم دستیابی به استانداردها در زیرساخت های فرهنگی اشاره و تصریح کرد: اماکن فرهنگی و هنری نیازمند این هستند که استانداردها و کیفیت‌های لازم را داشته باشند تا کارکرد چندگانه و موثر خود را به خوبی ایفا کنند.
صالحی افزود: فضاهای فرهنگی و هنری متناسب با زندگی جمعی کنونی باید بیشتر شود و در این موقعیت‌ها باید اتفاقات خلاقانه متناسب با زیست بوم شهری رخ دهد.
در سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، هفت کتابخانه عمومی در شهرستان‌های اصفهان، نجف آباد، فلاورجان، خمینی شهر و لنجان بهره برداری شد.
این طرح‌ها بطور عمده با مشارکت خیران و با سرمایه گذاری ۷،۵ میلیارد تومان به مساحت سه هزار و ۴۵۸ مترمربع اجرا شده است.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399