سه شنبه, 05 شهریور 1398 ساعت 09:08
کد خبر: 60783

اطلاعات تکميلي

  • رئیس جمهور در مراسم ارائه دستاوردهای دولت در توسعه زیرساخت های روستایی:

اگر بدانیم مشکل کشور حل می‌شود از ملاقات دریغ نمی‌کنیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: رئیس جمهوری با تاکید بر این که اصل اول منافع ملی کشور است، بیان کرد: اگر من بدانم مشکل کشورم با ملاقات با شخصی، حل و کشور آبادتر می شود، دریغ نخواهم کرد.

حسن روحانی روز گذشته در مراسم ارائه دستاوردهای دولت در توسعه زیرساخت های روستایی گفت: امروز شهر و روستا از نظر قانون و جایگاه اجتماعی یکسان هستند و رفاه بیشتر و دسترسی روستانشینان به خدمات انرژی، سلامت و ارتباطات؛ هدف بزرگ این دولت است.
رئیس جمهور خدمت به روستاها و تلاش برای توسعه و پیشرفت روستاهای کشور را اولویت دولت یازدهم و دوازدهم عنوان کرد و گفت: دولت از هیچ تلاشی برای توسعه و پیشرفت روستاها دریغ نمی کند.
روحانی با بیان اینکه بعد از انقلاب اسلامی، تفکر و دیدگاه جامعه نسبت به شهر و روستا تغییر کرد، گفت: قبل از انقلاب در کنار فاصله ها و شکاف های جامعه روستایی و شهری بودن نیز یکی از طبقه بندی ها بود. قبل از انقلاب روستایی بودن با خودکم بینی، توأم بود و در مقابل شهرنشینی و مرکز نشین بودن یک افتخار محسوب می شد گویی شهری و روستایی از نظر فکری، علمی و تمدنی با هم تفاوت داشتند و شهرنشین ها نسبت به روستایی ها برتری داشتند.
رئیس جمهور با بیان اینکه با پیروزی انقلاب یکی از اصلاحاتی که در ذهن جامعه بوجود آمد، یکسان بودن روستایی و شهری بود، گفت: یک عامل مهاجرت از روستاها به شهرها همین تفکر غلط در مورد روستایی و شهری بود. افراد تصور می کردند که اگر در شهر باشند، جایگاه اجتماعی بالاتری خواهند داشت اما امروز ابداً چنین تفکری در جامعه وجود ندارد. امروز به مدد اقدامات انجام شده در انقلاب اسلامی همه احساس می کنند که شهر و روستا، شمال و جنوب و شرق و غرب نه تنها از نظر قانون بلکه از نظر منزلت اجتماعی هم برابر هستند.
روحانی با بیان اینکه برای توسعه و آبادانی روستاها در همه زمینه ها، همه ما وظیفه سنگینی بر دوش داریم، گفت: قبل از انقلاب فاصله بین شهرها و روستاها بسیار زیاد بود مراکز آموزشی، بهداشتی، فضای کسب و کار و امکانات بیشتر و قابل ملاحظه و رفاه بیشتر در شهرها بود و روستاهای کشور از این امکانات و مزایا محروم بودند. روستاها از ابتدایی ترین راه های ارتباطی محروم بودند و برای یک روستایی در گذشته برخورداری از امکاناتی همچون، گاز، برق، آب آشامیدنی سالم و جاده های ارتباطی مناسب یک رویا بود و نبود مراکز بهداشتی و درمانی و پزشک شرایط زندگی روستائیان را سخت و دشوار کرده بود.
رئیس جمهور افزود: اما انقلاب اسلامی با توجه بیشتر و رسیدگی به روستاها این مسیر را هموار کرد، ضمن اینکه رشد تکنولوژی هم در این راه بی تأثیر نبوده است.

روستاها برای توسعه و پیشرفت در مسیر درستی قرار دارند

روحانی با بیان اینکه امروز روستاهای ما برای توسعه و پیشرفت در مسیر درستی قرار گرفته اند، گفت: با ا اقدامات و تلاش های انجام شده و امکانات ایجاد شده در روستاها، روستائیان به جامعه شهری متصل شده و در دسترسی به اطلاعات مشکلی ندارند. چه بسا در بسیاری از زمینه ها آگاهی شان بیشتر از شهری هاست.
رئیس جمهور به عنوان نمونه به برگزاری انتخابات در کشور اشاره کرد و گفت: امروز در انتخابات اولین اعلام پیروزی را در روستاها داریم و اولین رأی های اعلام شده مربوط به روستاهای کوچک است که همان در پایان معیار می شود تا رأی شهرهای بزرگ اعلام و مشخص شود.
روحانی افزود: امروز بسیاری از استعدادهای دانشگاه ها و مراکز علمی و حوزه های علمیه از روستائیان هستند.
رئیس جمهور با بیان اینکه کار بزرگی برای خدمت رسانی به روستاها بعد از پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شد، گفت: جهاد سازندگی در این راه پیشتاز بود و نیروهای انقلابی برای توسعه و پیشرفت روستاها خدمت رسانی می کردند و امروز افتخار می کنم که یکی از شعارهای ما در دولت های یازدهم و دوازدهم توسعه روستاها بوده است.

گازرسانی به 14 هزار روستا در 6 سال

روحانی با بیان اینکه پیش از این نیز برای توسعه روستاها در دولت های قبل کارهایی انجام شده است، گفت:  در این دولت خدمت رسانی به روستاها سرعت بیشتری گرفت. به طوری که قبل از آغاز دولت یازدهم 14 هزار روستا گازرسانی شد، اما در 6 سال فعالیت این دولت بیش از 14 هزار روستا گازرسانی شده است و این نشان می دهد تصمیمی حاکم بوده که در این دولت خدمت به روستا به عنوان اولویت مد نظر قرار گیرد.
رئیس جمهور تأکید کرد: در تمام خدمات ارایه شده به روستاهای کشور در طول این 6 سال نسبت به گذشته 2، 3 و یا حتی 5 برابر خدمت ارایه شده که این کار بسیار بزرگی است.
روحانی با طرح این سوال که خدمت رسانی به روستاها چه ضرورتی دارد، گفت: صرف نظر از اینکه همه مردم کشور اعم از روستایی و شهری دارای حقوق یکسان هستند، باید توجه داشته باشیم که اگر روستا آباد نشود، شهرها را ویران کرده ایم، زیرا مهاجرت از روستاها و حاشیه نشینی در شهرها، تخریب آن را به دنبال دارد.

اگر امنیت می خواهیم باید روستاها را آباد کنیم

رئیس جمهور همچنین تأکید کرد: اگر امنیت می خواهیم باید روستاها را آباد کنیم. یک روستای آباد امنیت کشور را افزایش خواهد داد.
روحانی در ادامه کمک به افزایش تولید را دیگر ضرورت توجه به روستاها عنوان کرد و گفت: روستاهای ما مرکز تولید هستند و روستائیان تولیدگران بزرگ کشورند. محصولات کشاورزی مورد نیاز مردم کشور عمدتاً در روستاها تولید می شود و به همین خاطر برای افزایش تولید بویژه در بخش کشاورزی توجه به توسعه روستاها ضروری است.
رئیس جمهور با بیان اینکه روستاهای ما امروز به مدد تلاش ها و رسیدگی های ضروری، از جاده مناسب، راه آهن خوب، برق، گاز و  آب آشامیدنی سالم برخوردار بوده و به شبکه اطلاعات متصل شده اند، گفت: کارهای بسیار بزرگی در زیرساخت روستاها از طریق ارتباطات، تلفن و اینترنت انجام شده است.
روحانی خاطر نشان کرد: امروز روستایی ما با استفاده از اینترنت گردشگر اروپایی را به خانه روستایی خود دعوت می کند. صنایع دستی و محصولات تولیدی خود را با استفاده از فضای مجازی به مشتریان خود در نقاط مختلف می فروشد و این کار بسیار بزرگی است.
رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه کشاورزی و تحولات ایجاد شده در تولید محصول در زمینه اصلاح بذر و نوع کشت، گفت: امروز با تحولات ایجاد شده در حوزه کشاورزی، تولید محصولات افزایش یافته، کیفیت محصولات بهتر شده و ما با مصرف آب کمتر به تولید بیشتر دست یافته ایم. اینکه امروز در تولید دانه های روغنی در سه سال اخیر با افزاش تولید مواجه بوده و به میزان نیم میلیون تن رسیده ایم یک تحول بزرگ در تولید محصولات کشاورزی است.
روحانی در ادامه به گازرسانی به روستاها و تأمین آب آشامیدنی سالم و برق در روستاها اشاره کرد و گفت: براساس آمارهای اعلام شده 84 درصد مردم روستایی کشور و 100 درصد مردم شهری، به شبکه گاز متصل شده اند که این در دنیا سابقه ندارد و در تأمین آب آشامیدنی سالم و برق نیز شرایط کشور ما با معیارهای جهانی قابل مقایسه است.
رئیس جمهور تأکید کرد: خدمات بزرگی در راه سازی، برق، گاز، آب آشامیدنی، بهداشت و درمان، ارتباطات و فضای مجازی، تحولات کشاورزی و توسعه گردشگری در روستاها انجام شده که یک کار بزرگ است.

امروز شاهد مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها هستیم

روحانی با بیان اینکه با اقدامات انجام شده در روستاها، امروز شاهد مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها هستیم، گفت: تأمین امکانات در روستاها و در کنار آن، مشکلات شهری از جمله ترافیک، آلودگی هوا و آلودگی صوتی و برخی مشکلات دیگر در شهرها،  مهاجرت از شهرها به روستاها را افزایش داده است و برخی روستاها به مقصد گردشگری تبدیل شده که این یک تحول بزرگ است.
رئیس جمهور با بیان اینکه در شرایط سخت امروز که با فشار اقتصادی و تحریم دشمنان مواجه هستیم، راهی جز توسعه کشور، رونق تولید و همکاری و انسجام بیشتر نداریم، گفت: دولت برای حل مشکلات از هیچ تلاشی دریغ نمی کند و معتقدم برای توسعه و پیشرفت کشور، باید از هر ابزاری استفاده کنیم.
رئیس جمهور با بیان اینکه امروز در شرایط سختی قرار گرفته ایم و از یکسال قبل شدیدترین تحریم ها علیه مردم برقرار شده است، گفت: در عین اینکه در این تحریم ها مقاومت می کنیم مقابله به مثل هم می کنیم، تعهدات خود را کاهش می دهیم، اما فرصت برای مذاکره و دیپلماسی را هم قرار می دهیم و با 2 ماه فاصله بین هر مرحله از کاهش تعهدات راه برای حل مشکلات از مسیر دیپلماسی را باز می گذاریم.
روحانی با بیان اینکه خواست مردم ما حفظ عزت و استقلال توأم با رفاه و کاهش زحمت و سختی ها است، گفت: ما مقاومت و ایستادگی می کنیم تا به اهداف، امنیت و عظمت برسیم. ایستادن وقتی ارزش دارد که منافع ما تأمین شود.
رئیس جمهور با تأکید بر اینکه برای امنیت و منافع خود می ایستیم و خسته نمی شویم، گفت: در کنار این ایستادگی و مقاومت برای حل و فصل مسایل خود مذاکره هم می کنیم. وقتی کشتی ما را توقیف می کنند، هم مذاکره می کنیم و هم کشتی آنها را می گیریم. هر دو کار را با هم انجام می دهیم.

دست قدرت و دست دیپلماسی باید با هم و در کنار هم باشد

روحانی با تأکید بر اینکه دست قدرت و دست دیپلماسی باید با هم و در کنار هم باشد، گفت: آنهایی که تصور می کنند، یک دست کافی است، اشتباه می کنند، باید هم از قدرت نظامی، فرهنگی و اقتصادی خود استفاده کنیم، هم از قدرت سیاسی، دیپلماسی و مذاکره.
رئیس جمهور افزود: برخی که در گوششان پنبه  است، مدام می گویند از مذاکره با قدرت های بزرگ چه سودی برده ایم؟ بعد از مذاکرات به جای یک میلیون بشکه بیش از 2 میلیون و 800 هزار بشکه صادر کردیم و میلیاردها دلار از پول هایمان به کشور بازگشت و هر ماه حدود یک میلیارد از پول های کشورمان آزاد شد و قطعنامه هایی که آمریکا 30 سال برای آن زحمت کشیده بود به مانند بت ها خراب کردیم و سرمایه گذاری های خارجی جذب کشور شد.
روحانی اضافه کرد: عده ای زمانی که سرمایه گذاری های خارجی وارد کشور شد، هیچ حرفی نمی زدند، اما وقتی آنها از کشور می روند، همان هایی که سکوت کرده بودند، زبان به اعتراض باز می کنند که چرا اینها رفته اند.
رئیس جمهور با تأکید بر اینکه باید از همه توان خود برای توسعه و پیشرفت کشور استفاده کنیم، اظهار داشت: باید از کار هر فردی که در کشور خدمت می کند. سپاسگزاری کنیم و ناشکری است که کار یک نهاد را خوب توصیف کنیم و نسبت به نهاد دیگر، ناشکر باشیم.
روحانی خاطر نشان کرد: ظاهراً یک عده فقط نصف قانون اساسی را قبول دارند اما معتقدیم که همه اصول قانون اساسی باید محترم شمرده شود.
رئیس جمهور گفت: در زمینه هسته ای دو گام مهم برداشته ایم، اما همزمان مذاکره هم می کنیم. وزیر خارجه کشورمان به پاریس می رود برای مشورت بازگشته و دو مرتبه به پاریس باز می گردد و ما نیز با مسئولین مربوطه جلسه گذاشته و گفتگو می کنیم و معتقدیم باید هر گونه اقدامی که لازم است را انجام دهیم. حتی اگر احتمال موفقیت 20 یا 10 درصد باشد، نیز باید تلاش کنیم و نباید فرصت را از دست بدهیم.

قدرت ملی و تولید ملی در رأس اقدامات دولت قرار دارد

روحانی با تأکید بر اینکه قدرت ملی و تولید ملی در رأس اقدامات دولت قرار دارد، گفت: تولید ملی و قدرت ملی به ما فرصت می دهد که با دنیا حرف بزنیم و امروز احیاء صنعت، کشاورزی و بخش خدمات شهری و روستایی به معنای توانمند شدن قدرت ملی است.
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آمار و ارقام خدمات زیربنایی ارایه شده به روستاها در دولت یازدهم و دوازدهم که در تحول و توسعه روستاها مؤثر بوده است، گفت: از سال 92 تا کنون در هر هفته به 30 روستا آب رسانی شده است و این 5 الی 6 برابر بیشتر از دوره قبل از این دولت است. همچنین در این دوره برق رسانی به روستاهای بالای 10 خانوار به اتمام رسیده است. ضمن اینکه روند برق رسانی به روستاها همچنان ادامه دارد.
روحانی اضافه کرد: در دوره دولت تدبیر و امید در هر هفته به 47 روستا گازرسانی می شود و در 6 سال گذشته به اندازه همه تاریخ گازرسانی به روستاها گازرسانی شده است. همچنین هر هفته 35 کیلومتر راه روستایی، بهسازی می شود.
رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در دوره دولت تدبیر و امید همچنین در هر هفته 109 روستا تحت پوشش تلفن همراه قرار گرفتند و 98 روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل می شوند و هر هفته 15 خانه بهداشت در روستاها ایجاد می شود و این آمار و ارقام برای کشورمان افتخارآمیز است.
روحانی تصریح کرد: اقدامات انجام شده به معنای این نیست که هر کاری لازم بوده برای روستاها انجام شده و همه نیاز روستاها برآورده شده است. بلکه همه اقدامات انجام شده برای این است که روستاها سرپا و توانمند باشند.
رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در مجموع اقداماتی که امروز برای روستاها انجام می شود، با هدف توسعه روستایی است، لذا دولت در این زمینه معاونت روستایی ایجاد کرد تا روند توسعه روستاها هماهنگ بوده و مردم روستا شرایط بهتری برای زندگی داشته باشند.
روحانی همچنین توجه به استفاده عشایر از نعمت برق و آب آشامیدنی را مورد تأکید قرار داد و گفت: در این زمینه وزارت نیرو اقداماتی انجام داده و باید اینگونه اقدامات با سرعت بیشتر ادامه یابد.
همچنین در این مراسم رئیس جمهور به مناسبت هفته دولت در ارتباط ویدئو کنفرانسی طرح ها و پروژه های زیربنایی روستایی را در استان های سیستان و بلوچستان، فارس، آذربایجان غربی، کرمان و لرستان افتتاح کرد.
روحانی در ارتباط ویدئو کنفرانسی، دستور افتتاح طرح های برق رسانی به 46 روستا، آب رسانی به 35 روستا، 7 مرکز بهداشت و درمان، 101 کیلومتر راه روستایی و دسترسی 419 روستا به شبکه ملی اطلاعات را در استان سیستان و بلوچستان را صادر کرد.
رئیس جمهور همچنین در ارتباط ویدئو کنفرانسی با استان فارس طرح برق رسانی به 13 روستا، آب رسانی به 24 روستا، گاز رسانی به 174 روستا و 4 مرکز بهداشت و درمان روستایی و دسترسی 325 روستا به شبکه ملی اطلاعات و همچنین 609 روستا به پوشش تلفن همراه را افتتاح کرد.
روحانی در ادامه دستور افتتاح طرح های برق رسانی به 9 روستا، آب رسانی به 49 روستا، گازرسانی به 49 روستا و 116 مرکز بهداشت و درمان و طرح دسترسی 236 روستا به شبکه ملی اطلاعات را در استان آذربایجان غربی به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح کرد.
رئیس جمهور همچنین در ارتباط ویدئو کنفرانسی با استان کرمان، دستور برق رسانی به 24 روستا، آب رسانی به 57 روستا، گازرسانی به 66 روستا و 124 مرکز خدمات درمانی را صادر کرد.
با دستور رئیس جمهور همچنین طرح های برق رسانی به 23 روستا، آب رسانی به 58 روستا، گازرسانی به 100 روستا و 45 مرکز خدمات بهداشت و درمان و دسترسی 323 روستا به شبکه ملی اطلاعات در استان لرستان افتتاح و به بهره برداری رسید.
روحانی در جریان افتتاح پروژه های زیربنایی استان سیستان و بلوچستان، گفت: افتخار دولت تدبیر و امید گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان است و روزی که مشعل گاز در زاهدان روشن شد، یک روز تاریخی برای مردم استان بود و باید به سرعت شهرها و روستاهای استان از این نعمت برخوردار شوند.
رئیس جمهور اضافه کرد: توسعه بندر چابهار کار بزرگ دیگری بود که برای استان سیستان و بلوچستان انجام شده و مشارکت سه کشور ایران، هندوستان و افغانستان برای بهره برداری از بندر چابهار بسیار حائز اهمیت است. ضمن اینکه خط آهن چابهار به زاهدان و اتصال آن به راه آهن سراسری نیز اقدام زیربنایی دیگری برای این استان بشمار می رود.
روحانی در تماس ویدئو کنفرانسی با استان فارس نیز این استان را مرکز فرهنگ و تمدن ایران عزیز و پرچمدار تمدن باستانی ایران و مرکز بسیار مهمی برای گردشگری زیارتی و تاریخی و گردشگری سلامت توصیف کرد.
رئیس جمهور در جریان افتتاح طرح های زیربنایی استان آذربایجان غربی نیز این استان را مظهر وحدت اقوام و مذاهب مختلف دانست و اظهار داشت: در این استان 2 پروژه به یاد ماندنی در دولت یازدهم و دوازدهم اجرا شده است که مهم ترین آن احیاء دریاچه ارومیه است که احیای آن موجب استقرار جمعیت و حیات کشاورزی و زیست انسانی در این منطقه شد و اگر این اقدام انجام نمی شد 15 میلیون جمعیت این منطقه باید از آن مهاجرت می کردند و کل کشاورزی منطقه نابود می شد.
روحانی افزود: اتصال ارومیه به شبکه راه آهن سراسری اقدام مهم دیگر دولت تدبیر و امید برای استان آذربایجان غربی است.
رئیس جمهور در خصوص استان کرمان نیز این استان را بهشت معادن کشور توصیف کرد و گفت: در دولت تدبیر و امید اقدامات خوبی برای استخراج معادن در استان انجام شده است. ضمن اینکه طرح رساندن آب از دریای ارومیه به استان کرمان و یزد در دستور کار قرار دارد که اجرای آن تحول بزرگی را برای پیشرفت این دو استان ایجاد خواهد کرد.
روحانی در جریان افتتاح پروژه های روستایی استان لرستان نیز گفت: این استان پشتوانه بزرگ قدرت ملی ایران محسوب می شود و همواره در مقاطع حساس از کیان ایران اسلامی دفاع کرده است. این استان طی سال گذشته با مشکل سیل مواجه گردید که بسیار تأثرانگیز بود اما تمام دستگاه های اجرایی و مردم دست به دست هم دادند تا مناطق آسیب دیده بازسازی شده و در اختیار مردم شریف استان لرستان قرار بگیرد.
رئیس جمهور همچنین در حاشیه این مراسم از نمایشگاهی که از دستاوردهای وزارتخانه های نیرو، نفت، راه و شهرسازی، ارتباطات و فناوری و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در حوزه توسعه زیربنایی روستاهای کشور طی 6 سال گذشته انجام شده بازدید کرد و در جریان این بازدید، وزرای مربوطه از دستاوردها، عملکردها و خدمات زیربنایی وزارت متبوع خود در توسعه روستایی گزارشی ارایه کردند.
در جریان این بازدید وزرای راه و شهرسازی، نفت، نیرو، ارتباطات و فناوری اطلاعات و بهداشت گزارشاتی را در خصوص دستاوردهای توسعه روستایی به رئیس جمهوری ارائه کردند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399