چهارشنبه, 06 شهریور 1398 ساعت 00:00
کد خبر: 60846

اطلاعات تکميلي

  • جوادی در جشنواره ملی چاپ قول داد

پیگیری اخذ غیرقانونی مالیات از فعالان صنعت چاپ

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد:معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قول داد طی چند روز آتی موضوع بی‌توجهی به اخذ مالیات از فعالان صنعت چاپ را – با وجود معافیت‌های قانونی - پیگیری کند.

نوزدهمین جشنواره ملی چاپ ایران عصر دوشنبه چهارم شهریور با حضور جمعی از مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اهالی صنعت چاپ در تالار وحدت برگزار شد.
در این مراسم، محسن جوادی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس شورای سیاست‌گذاری جشنواره ملی چاپ ایران در سخنانی گفت: یکی از رویکردهای این جشنواره این است که پیشکسوتان صنعت چاپ دیده شوند، صنعت چاپ به دست آن‌ها از راهی دشوار در تاریخ ایران به اینجا رسیده و سختی‌های زیادی را دیده است.
 وی افزود: فعالان این حوزه با عشق و علاقه‌ آمده‌اند و اگر فقط بحث اقتصادی مطرح بود، امکان سرمایه‌گذاری در حوزه‌های دیگر نیز وجود داشت، اما صنعت چاپ امتداد صنعت نسخه‌نویسی در تاریخ ایران است.
 جوادی با بیان اینکه این صنعت با عشق خیلی از این آدم‌ها حفظ شد تا بسیاری از کتاب‌های مهم تاریخ ایران به دست ما رسیده است، عنوان کرد: چاپخانه‌داران در همین مسیر کار سخت با عشق و علاقه این مسیر را طی کرده‌اند و همین موضوع آن‌ها را در این کار نگه داشته است و دین خود را به کشور ادا کرد‌ه‌اند.
 وی از کارآفرینی به عنوان یکی دیگر از رویکردهای این جشنواره نام برد و یادآور شد: یکی از مشکلات کشور ما این است که کارآفرینی به عنوان یک مقوله اخلاقی دیده نشده است، در حالی که ایجاد کار یکی از عناصر اصلی حیات اخلاقی است و کسانی که زندگی اخلاقی دارند باید به درد دیگران توجه داشته باشند. اینکه اشتغال ایجاد کنیم تا خانواده‌ها آبرومندانه ارتزاق کنند کار اخلاقی بزرگی است.
 جوادی همچنین به بحث صادرکننده برتر اشاره کرد و گفت: اگر نتوانیم روی صادرات محصولات چاپی بازار خوبی پیدا کنیم و روی آن برنامه‌ریزی درستی نداشته باشیم، نمی‌توانیم این صنعت را نجات دهیم. صنعت چاپ ما اگر فقط در ایران بازار داشته باشد و نتواند بازار بین‌المللی پیدا کند، نمی‌تواند رشد خوبی داشته باشد.
 وی تاکید کرد: عدم بی‌توجهی به بازارهای منطقه موجب می‌شود این صنعت مدام به دنبال حمایت‌های دولتی باشد. پیدا کردن بازارهای صادراتی نیازمند کار پژوهشی عمیق و اصلاح ضوابط است.
معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه توجه به فعالیت‌های استانی اهمیت زیادی در جشنواره چاپ و برنامه‌ریزی در این حوزه دارد، عنوان کرد: تقدیر از مدیرکل استانی که بیشترین سهم را در مقایسه با صنایع دیگر در حوزه چاپ داشته و کارشناسان برتر رویکردهای اصلی ما به شمار می‌آید.
جوادی در بخش دیگر صحبت‌های خود مشکل اساسی دو سه سال اخیر را سردرگمی به لحاظ حاکمیتی در حوزه سیاست‌گذاری صنعت چاپ دانست و گفت: مسیر بحث واگذاری بخش صنعتی چاپ به وزارت صنعت، معدن و تجارت هنوز برای ما هموار و روشن نیست که بدانیم ما کجای کار هستیم و وزارت صنعت در کجای کار است.
 وی افزود: امیدواریم به زودی این موضوع به صحن مجلس شورای اسلامی برود و تکلیف این موضوع روشن شود تا بحث سیاست‌گذاری و امور حاکمیتی صنعت چاپ روشن شود و از این سردرگمی‌ها رها شویم.
اخذ غیرقانونی مالیات از فعالان صنعت چاپ پیگیری می‌شود
 جوادی همچنین از پیش‌بینی یک جلسه با حضور رییس سازمان امور مالیاتی در هفته جاری خبر داد و گفت: قرار است ظرف دو سه روز آينده درباره بحث مالیات و معافیت مالیاتی مربوط به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جلسه‌ای داشته باشیم و امیدواریم به نتیجه برسیم.
جوادی با تاکید بر ضرورت تحرک در حل مشکلات صنعت چاپ، از تشکیل کارگروهی در آینده نزدیک خبر داد که وظیفه آن بررسی و ارائه راهکار برای رفع مشکلات این صنعت است.

تفکیک وظایف ضروری است

در بخش دیگری از این مراسم محمد اسماعیل سعیدی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز در سخنانی گفت: لایحه‌ای که از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت صنعت، معدن و تجارت به کمیسیون فرهنگی مجلس ارسال شد در کمیسیون تصویب شده و در صف ورود به صحن علنی مجلس است.
 وی افزود: اگرچه ابهاماتی در این لایحه وجود داشت اما من معتقدم که صنعت چاپ مظلوم است و جفاهای زیادی به دلایل مختلف طی سال‌های مختلف به این صنعت شده است. مشکل ما ساختاری است و اگر تفکیک وظایف انجام شود بخشی از این مشکلات خود را نشان خواهد داد.
 سعیدی با بیان اینکه من در تبریز شاهد هستم که چاپخانه‌داران در زمینه تامین مواد اولیه با مشکل روبه‌رو هستند، گفت: یکی از مشکلات عمده عدم تفویض اختیار تهران به استان‌ها است اما بخش عمده تصمیم‌گیری‌ها همیشه در تهران است و در این زمینه مشکلات زیادی ایجاد می‌شود.
 وی همچنین از راه‌اندازی موزه چاپ در تبریز خبر داد و گفت: بخش عمده دستگاه‌ها و ماشین‌هایی که به کشورهای مختلف رفته‌اند توسط افراد مختلف خریداری و جمع‌آوری شده‌ است و مجموعه بسیار ارزشمندی از ماشین‌آلات چاپ در این موزه قرار دارد.
درد و دل‌هایی از جنس چاپ
محمدعلی انصاری‌پور، رییس اتحادیه چاپخانه‌داران اصفهان سخنران دیگری بود که به نمایندگی از چاپخانه‌داران سراسر کشور در این مراسم سخنرانی کرد و گفت: جایگاه صنعت چاپ را سال‌های پیش در وزارت صنعت، معدن و تجارت مطالبه می‌کردیم؛ زمانی که می‌توانستیم تسهیلات و امکانات ویژه‌ای از این وزارتخانه برای چاپ بگیریم اما ظلمی که همیشه به چاپ شد این بود که هیچ وقت به عنوان صنعت به آن نگاه نشد.

تأمین اجتماعی و سازمان امور مالیاتی دشمن تر از ترامپ

وی ادامه داد: چاپ را در دنیا به عنوان سومین صنعت و مادر صنایع می‌شناسند، اما این مادر فرهنگی اکنون بیمار است و هر روز دچار بیماری‌های بیشتر می‌شود و نیاز به درمان دارد و متولی ما شما هستید.
انصاری‌پور با بیان اینکه آسیب‌هایی که به بدنه صنعت چاپ وارد می‌شود از نقاط مختلف است، و به عنوان متولی از شما می‌خواهیم این موضوعات را پیگیری کنید عنوان کرد: سازمان امور مالیاتی و تأمین اجتماعی بیشترین فشار را به فعالان صنعت چاپ و با وجود آنها نیازی «تحریم ترامپ» نیست. تنها در همین دوسال اخیر آنها صنعت چاپ را به سمت نابودی پیش برده اند.
 وی یادآور شد: اقدام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تامین مواد اولیه مورد نیاز در زمینه کاغذ و زینک مهم بود و موجب جلوگیری از افزایش قیمت زینک شد که به همت برخی از فعالان صنعت چاپ محقق شد و امیدواریم این روند با درایت وزیر و معاون فرهنگی وزیر ادامه پیدا کند.
 انصاری‌پور با اشاره به یکی از مشکل‌های اساسی صنعت چاپ در دوره کنونی تامین مواد اولیه ، گفت: نگاه به صنعت چاپ را باید واقعی کنیم زیرا این صنعت فقط نشر و کتاب نیست. ما امروز اگر می‌خواهیم به بازارهای منطقه دسترسی داشته باشیم، نیازمند صنعت بسته‌بندی عالی با کیفیت خوب هستیم و این موضوع زمانی محقق می‌شود که مواد اولیه مناسب در اختیار داشته باشیم.
 رییس اتحادیه چاپخانه‌داران اصفهان تاکید کرد: در این زمینه واردات کاغذ و مقوا از نوع گلاسه، یکی از واجبات حوزه چاپ به شمار می‌آید زیرا از مواد اصلی صنعت چاپ هستند.
 وی همچنین به قانون بهبود کسب و کار اشاره کرد و گفت: بر اساس اذعان مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و کمیته پیگیری قانون بهبود کسب و کار به جرات می‌توان گفت بعد از گذشت حدود ۱۰ سال تنها ۲۰ درصد این قانون اجرایی شده است. اگر این قانون پیگیری شود می‌توان موانع تولیدکنندگان صنعت چاپ را مشاهده کرد و امیدواریم در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این موضوع پیگیری شود.
 انصاری‌پور در بخش دیگر سخنان خود درباره بحث مالیات توضیح داد: ما بر اساس بند ل ماده ۱۳۹ در قانون به صراحت از پرداخت مالیات معاف هستیم ولی متاسفانه نه تنها محقق نشده بلکه دو مقوله دیگر شامل مالیات بر ارزش افزوده و گزارش فصلی به این موضوع اضافه شده و درگیری‌های زیادی برای همکاران ما ایجاد کرده است.
 وی یادآور شد: اگر بتوان موضوع مالیات اصلی و مالیات عملکرد را حذف کرد، تمام فعالان صنعت چاپ می‌توانند در اخذ ارزش افزوده و گزارش فصلی عملکرد بالایی داشته باشند که درآمد دولت هم بالا می‌رود.
 انصاری‌پور به این نکته هم اشاره کرد که کاغذ از پرداخت ارزش افزوده معاف است اما در استان‌های مختلف در این مورد سلیقه‌ای عمل می‌شود.
وی همچنین درباره خسارت سیل و زلزله برای برخی از چاپخانه‌داران گفت: این افراد که سال‌‌ها عاشقانه در این حوزه کار می‌کردند اکنون متضرر شده‌اند اما هیچ دست حمایتی بر سر آن‌ها کشیده نشد و امیدوارم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این موضوع توجه کند.
 به گفته انصاری‌پور، فعالیت دفاتر فنی مشکل دیگر چاپخانه‌داران است: این افراد بدون هیچ مسئولیت و پاسخگویی در حوزه چاپ فعالیت دارند و به هیچ نهادی هم پاسخگو نیستند، از پرداخت مالیات ارزش افزوده معاف‌اند، گزارش فصلی نمی‌دهند و همه سفارش‌های چاپی که نمی‌توان قانونی انجام داد را در زیرزمین‌ها انجام می‌دهند.
 وی در بخش پایانی صحبت‌های خود گفت: امیدوارم تمهیدی اندیشیده شود که از سال آینده روز ملی چاپ هر سال در یک استان برگزار شود و اگر این اقدام انجام شود قطعا تاثیرگذاری بهتری را شاهد خواهیم بود.
همچنین علی‌اکبر ابراهیمی، معاون دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی با اشاره به اقدامات اخیر این دفتر در حوزه چاپ توضیح داد: برنامه‌ریزی و تلاش مضاعف برای حمایت از تولیدات داخلی، حمایت و بازسازی ناوگان چاپ و نشر، تلاش برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و توسعه تولید داخلی موجب شده است که واردات محصولات چاپی از ۲۰۰ میلیون کیلوگرم در سال ۹۲ به ۴۰ میلیون کیلوگرم در سال ۹۷ کاهش یابد.
 وی ادامه داد: برنامه‌ریزی برای تسهیل و تسریع محصولات فرهنگی با همکاری اداره‌‌های کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور، برنامه‌ریزی برای تسهیل در واردات مواد اولیه برای تامین مواد مورد نیاز چرخه تولید واحدهای چاپی و تعامل با تشکل‌ها نیز از دیگر اقدامات ما بوده است.
 ابراهیمی برنامه‌ریزی برای برگزاری دوره‌های آموزشی چاپ و حمایت از دانشجویان شاغل در صنعت چاپ را دیگر اقدامات این دفتر معرفی کرد و گفت: پیگیری و تعامل با صندوق توسعه ملی برای بهره‌مندی از تسهیلات کم‌بهره و مدت‌دار، همچنین پیگیری موضوع انتقال بخش صنعتی چاپ به وزارت صمت در اجرای تفاهم‌نامه سال ۱۳۹۵ با تشکیل نشست‌های تخصصی را نیز انجام داده‌ایم.
وی تاکید کرد: پیگیری و تکمیل پروژه سامانه جامع چاپ کشور برای بهره‌مندی تمام متقاضیان برای فعالیت در حوزه چاپ و تولیدکنندگان از خدمات این سامانه در راستای رسیدگی الکترونیکی و درخواست واردات و صادرات محصولات فرهنگی در سطح همه استان‌ها و شهرها را نیز باید به دیگر فعالیت‌ها اضافه‌ کنیم به‌طوری که اکنون ۲۶ استان از این سامانه بهره گرفته‌اند.

تقدیر از برگزیدگان

در این مراسم از سال‌ها تلاش‌ها و زحمات زنده‌یاد محمد کلاری در صنعت چاپ با اهدای لوحی به سعید کلاری فرزند وی تجلیل به عمل آمد.
 بخش پایانی این مراسم نیز به اعلام اسامی پیشکسوتان، کارآفرینان و نوآوران نمونه و صادرکننده برتر محصولات چاپی این دوره از جشنواره اختصاص داشت که بر اساس اعلام نظر هیات داوران محمدحسین شفیع‌نیا از استان کرمانشاه، محمدرضا رستگاری نجف‌آبادی از استان اصفهان، حسن فقیر قانع صفت از استان گیلان، حسن بشارت و اسمعیل صاحبی کاشانی از استان تهران به عنوان پیشکسوتان برگزیده این دوره از جشنواره انتخاب شدند.
همچنین مصطفی حاجیلو از شرکت «کیمیای نقش الماس» و مجید خادمی مزده از «شرکت چاپ پویا هنر نوین» به عنوان کارآفرین و نوآور نمونه در نوزدهمین جشنواره ملی چاپ ایران معرفی شدند. 
این جشنواره از رستا توسلی بنابی «شرکت چاپ طلای ارومیه» به عنوان صادرکننده برتر محصولات چاپی تجلیل کرد.
در این بخش همچنین از سید موسی حسینی کاشانی؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان قم به دلیل تلاش و همکاری مجدانه در روند اجرای طرح سامانه جامع چاپ کشور و عصمت جهانی‌کیا کارشناس حوزه چاپ اداره فرهنگ و ارشاد خراسان جنوبی در انجام تالیف و پژوهش‌های مرتبط با حوزه چاپ تقدیر شد.
 نوزدهمین جشنواره ملی صنعت چاپ از ساعت ۱۷:۳۰ تا ۲۰ در تالار وحدت برگزار شد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395