شنبه, 09 شهریور 1398 ساعت 08:58
کد خبر: 60938

اطلاعات تکميلي

  • نهاوندیان:

«بازسازی رونق و اصلاح ساختاری» دستور کار ۲۴ ماه آینده

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: معاون اقتصادی رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه در ۲۴ ماه آینده باید «بازسازی رونق و اصلاح ساختاری» را در دستور کار خود قرار دهیم، اظهار کرد: هوشمندی در این است که از این شرایط دشوار به عنوان فرصتی برای اصلاح ساختاری استفاده کنیم. امروز زمان آن است آنچه در سیاست‌های کلی اصل ۴۴ ابلاغ شده اجرایی کرده و مدیریت اقتصاد را از بخش دولتی به بخش خصوصی بسپاریم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، محمد نهاوندیان روز پنج‌شنبه در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان قم، گفت: توافق هسته ای زمانی رخ داد که از اقتصاد کشور علائم کاهش تورم و تبدیل رشد منفی به رشد مثبت به خارج از کشور منتقل شد و بهبود شرایط اقتصادی از قبل از حصول توافق شروع شده بود، لذا تحریم کنندگان از اینکه با فشارهای بیشتر می‌توانند به مقصود برسند، ناامید شده بودند.
معاون اقتصادی رئیس جمهور خاطر نشان کرد: امروز هم باید این پیام به خارج از کشور منتقل شود که با ادامه فشار و تحریم‌ها نمی‌توانید به اهداف خود برسید.
نهاوندیان با اشاره به فلسفه ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: هدف از ابلاغ این سیاست‌ها این بود که درجه تاب‌آوری اقتصاد را در مقابل شوک‌های احتمالی بالا ببریم و با واقع‌بینی نسبت به تهدیداتی که عرصه‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی کشورمان را تهدید می‌کند، کاری کنیم که آسیب‌پذیری اقتصاد کشور در مقابل این هجمه‌ها کاهش یابد.
معاون اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه باید نسبت به تاب‌آوری و آسیب‌پذیری در مقابل تهدیدات دشمن نگاه بلندمدت داشته باشیم، گفت: در عین حال که باید انعطاف‌پذیری و قدرت واکنش سریع بالا برود، باید مدیریت اینگونه واکنش‌ها در مسیر نگاه بلندمدتی که ترسیم شده، شکل بگیرد و خطایی که گاه در این حوزه صورت می‌گیرد این است که در واکنش سریع به حوادث ، تصمیماتی گرفته شود که با جهت‌گیری درازمدت در تناقض قرار بگیرد.
بازسازی رونق و اصلاح ساختاری
نهاوندیان با بیان اینکه در ۶ سال گذشته ۲ مرحله اقتصادی را پشت سر گذاشته‌ایم، گفت: در این دوران یک مرحله ۵۵ ماهه را از تیر ۹۲ تا دی ماه ۹۶ داشتیم و در آن شاهد تحولات جدی در شاخص‌های اقتصادی کشورمان بودیم. در طول این مدت حرکت کم‌نظیری در اقتصاد ایران شکل گرفت و آن تحقق رشد اقتصادی ، همزمان با کاهش تورم به صورت مستمر بود.
رئیس مؤسسه عالی مدیریت و برنامه ریزی خاطر نشان کرد: علیرغم مشکلات ساختاری درازمدتی که در اقتصاد کشور وجود داشت، این ۵۵ ماه نشان داد که می‌توان در مسیر اصلاح ساختاری اقتصادی گام‌هایی برداشت اما از آنجا که بدخواهان ایران نمی‌توانستند شاهد توانمندی روزافزون اقتصاد کشورمان باشند، مجدداً هجمه‌ای را به صورت کاملاً غیرقانونی و برخلاف موازین بین‌المللی در پیش گرفته و تحریم‌هایی را در دو مرحله اعمال کردند.
معاون اقتصادی رئیس جمهور خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری در دیدار اخیر دولت، این تعبیر را داشتند که در شرایط جنگ اقتصادی، فعالان اقتصادی، رزمندگان این جنگ هستند، لذا همه احترام و اعتمادی که در زمان جنگ برای رزمندگان قایل هستیم و همه امکانات و تجهیزات را برای مقابله با دشمن در اختیار آنها قرار می‌دهیم امروز باید چنین نگاهی را به فعالان اقتصادی داشته باشیم.
ر نهاوندیان گفت: درسی که امروز باید در پایان مدیریت بحران و آغاز بازسازی رونق اقتصادی بیاموزیم این است که موانع تولید، تجارت، سرمایه‌گذاری، صادرات و واردات را شناسایی و برطرف کنیم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399