سه شنبه, 12 شهریور 1398 ساعت 22:00
کد خبر: 61242

اطلاعات تکميلي

  • رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا اعلام کرد

تسهیلات خروج از کشور بدون اخذ وثیقه برای مشمولان غیرغایب

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: مشمولان غیر غایبی که تصمیم دارند برای اربعین به عراق مسافرت کنند، تسهیلات خروج از کشور بدون اخذ وثیقه دریافت می کنند.


سردار تقی مهری در نشست خبری روزگذشته خود درباره اقدامات و برنامه‌های سازمان وظیفه عمومی ناجا اظهارکرد: امسال برای سفر اربعین مشمولان غیرغایب سربازی وثیقه‌ای پیش‌بینی نشده و بر این اساس تمامی مشمولان غیرغایب و حتی دارندگان برگ اعزام می‌توانند بدون  پرداخت وثیقه از تاریخ هفت مهر تا ۱۰ آبان از کشور خارج شده و به عراق سفر کنند.
سردار مهری گفت: برای مشمولان غیر غایب که تصمیم دارند برای اربعین به عراق مسافرت کنند، سازمان وظیفه عمومی تسهیلات خروج از کشور را در نظر گرفته است. تمامی دانش آموزان، دانشجویان و طلاب که قصد سفر به عتبات را دارند، می توانند بدون سپرده یا وثیقه از کشور خارج شوند و در راهپیمایی اربعین شرکت کنند، حتی افرادی که برگه اعزام گرفتند می توانند به پلیس +۱۰ رفته، مجوز بگیرند و به مراسم اربعین بروند.
وی ادامه داد: البته در این خصوص متقاضیان باید حتما گذرنامه معتبر داشته و قبل از سفر مشخصات خود را در سامانه وظیفه عمومی ناجا ثبت کنند.
رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا در مورد حضور سربازان در راهپیمایی اربعین، گفت: در مورد سربازان در حال خدمت مقرراتی از سوی ستادکل نیروهای مسلح وضع شده و تعداد مشخصی از سربازان در هر یگان با نظر فرمانده و معاونت نیروی انسانی می‌توانند در بازه تعیین شده به کشور عراق سفر کنند.
سردار مهری گفت: کسانی که از سال گذشته معافیت تحصیلی داشتند و می بایست بمدت یکسال از معافیت تحصیلی استفاده می کردند، تا مهر ماه این فرجه به آنان داده شد تا بتوانند برای انتخاب رشته و شرکت در مقاطع دانشگاهی که مایل به آن هستند، اقدام کنند. یعنی کسانی که در تیر، مرداد و شهریور می بایست به خدمت سربازی اعزام شوند، اکنون تا مهرماه فرصت دارند تا اقدامات تحصیلی لازم را به سرانجام برسانند.
رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا همچنین درباره میزان درآمدهای دولت از طرح جریمه‌ ریالی سربازی که صرف سربازان شده است، گفت: این بودجه به خزانه دولت واریز شده، اما تا جایی که من اطلاع دارم این رقم خیلی قابل توجه نبوده است. من باید مدافع حقوق سربازان باشم و به همین دلیل نیز اعلام می‌کنم که حقوق سربازان خیلی ناچیز است و در سال‌های اخیر نیز درصد کمی به آن اضافه شده است.
مهری ادامه داد: برابر قانون خدمت وظیفه‌ عمومی، حقوق سربازان حداقل ۶۰ درصد و حداکثر ۹۰ درصد حقوق کارکنان پایور باشد، اما الان این رقم بسیار کم است.
وی درباره مشمولان غایب نیز گفت: تعداد غایبان خیلی زیاد نیست، اما مشمولان غایب تعقیب و شناسایی می‌شوند و علاوه بر آن یک سری محرومیت‌های اجتماعی نیز برایشان وجود دارد که بر اساس قانون اجرا خواهد شد.
وی با اشاره به پایان اجرای طرح معافیت‌های سربازی با ۲۸ و ۲۹  ماه سابقه ایثارگری اظهار کرد: این معافیت تا پایان شهریور ماه اجرا شده و متقاضیان فرصت دارند که تا پایان شهریور درخواست خود را ثبت کنند، اما در مورد کسر خدمت‌ها هیچ مشکلی وجود ندارد و به شرطی که مشمول به سن مشمولیت رسیده باشد، در هر زمانی قابل اجرا است.

قوانین سربازی قهرمانان ورزشی

مهری در بخش دیگری از سخنان خود به ضوابط و مقررات سربازی قهرمانان ورزشی پرداخت و گفت: قانون سرباز قهرمان برای رتبه‌های اول تا سوم المپیک‌ها وجود دارد و آنان می‌توانند از خدمت سربازی معاف شوند. همچنین رتبه‌های اول تا سوم جام جهانی فوتبال، والیبال و بسکتبال نیز از این تسهیلات بهره‌مند خواهند شد.
وی افزود :این افراد از 1 مرداد 98 می توانستند از دفاتر الکترونیک پلیس +10 افتخاراتشان را ثبت بکنند و از معافیت ها استفاده کنند. همچنین مقام های اول تا سوم مسابقات جهانی فوتبال، بستکبال و والیبال شامل این بخشنامه می شوند. قهرمانان پاراالمپیک جهانی نیز، خود یا یکی از فرزندانشان می توانند از خدمت عمومی سربازی معاف بشوند. با معرفی وزارت ورزش و جوانان، کسانی که مقام های اول تا سوم را کسب کرده اند می توانند از این قانون استفاده کنند.
سردار مهری در ارتباط با جشنواره ورزشی سربازان نیروهای مسلح گفت: همچنین برگزاری جشنواره ورزشی سربازان نیروهای مسلح در سال 98 است. در سال‌های گذشته این جشنواره توسط سازمان بسیج عمومی انجام می گرفت. این مسابقات از ابتدای مهرماه با هدف اعتلای امر ورزش در بین سربازان و جوانان برنامه ریزی شده است. جشنواره با  حدود 13 رشته ورزشی برای سربازان تمام نیروهای مسلح جمهوری اسلامی برگزار می شود.

توقف طرح جریمه ریالی سربازی

وی درباره‌ طرح جریمه ریالی سربازی نیز گفت: طرح جریمه ریالی سربازی امسال متوقف شده و دیگر اجرا نخواهد شد، اما آن دسته از افرادی که امسال درخواست خود را ثبت کرده بودند تنها تا پایان سال فرصت دارند که بدهی خود را تسویه کنند. همچنین اگر این افراد ۵۰ درصد بدهی خود را پرداخت کرده باشند، می‌توانند از تسهیلات برای خروج از کشور و... و. استفاده کنند.
مهری در مورد این که تاکنون چه تعداد از سربازان در طرح جریمه ریالی ثبت نام کردند، گفت: از ابتدای اجرای این طرح ۵۸۰ هزار سرباز ثبت نام کردند که بیش از ۴۶۰ نفر از آنان مبلغ جریمه را به طور کامل پرداخت کردند. مابقی افراد نیز باید مبلغ خود را پرداخت کرده و اگر در سال‌های قبل ثبت نام کردند باید به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کرده و برگه‌های جدید  را دریافت کنند.
رئیس سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا گفت: افرادی که بیش از هشت سال غیبت با مشمولیت داشتند، می توانستند تا پایان فروردین ماه سال 98 برای ثبت اطلاعات اقدام کنند. همچنین مشمولین داخل و خارج از کشور که ثبت نام در سامانه را انجام داده اند، باید تا پایان امسال برای گذراندن مراحل قانون و دریافت معافیت با پرداخت جریمه اقدام کنند. با اقدام تا پایان سال می توانند از  تسهیلات این قانون مانند قسط بندی جریمه و دریافت معافیت استفاده کنند. این سامانه برای ثبت نام مسدود است و موعد آن پایان یافته است، همچنین در سال آتی این قانون در اختیار مشمولین نخواهد بود. بنابراین توصیه بنده این است که هر چه سریعتر افراد برای تکمیل این فرایند اقدام کنند. همچنین افرادی که ثبت نام کرده اند و پنجاه درصد از اقساطشان پرداخت شده است می توانند در مراسم اربعین حسینی شرکت کنند. این افراد نیز نیاز به پرداخت وثیقه در ازای خروج از کشور نخواهند داشت.
وی درباره مشمولان غایب متاهل نیز گفت: اگر این افراد برگ اعزام به خدمت دریافت کنند، می‌توانند از تسهیلات سفر اربعین بهره‌مند شوند. همچنین آن دسته از مشمولان غایب متاهل که دارای فرزند هستند نیز در صورتی که برای خدمت سربازی اقدام کنند به ازای هر فرزند سه ماه کسر خدمت دریافت خواهند کرد. همچنین می توانند در استان و حدالمقدور در شهر خودشان مستقر شوند. مع ذلک تنها با دریافت برگه اعزام به خدمت می توانند از این تسهیلات و همچنین سفر برای مراسم اربعین حسینی استفاده کنند.

هشدار سردار مهری به خانواده ها

سردار مهری ضمن هشدار به خانواده‌ها گفت: تنها مرجع انتشار اخبار، قوانین و مصوبات سازمان نظام وظیفه خود سازمان نظام وظیفه است. سازمان بوسیله درگاه های اینترنتی، مراجع پاسخوی تلفنی و مشاوران سازمان اخبار ، مصوبات و مشاوره ها را به مشمولین می رساند. هشدار می دهم بسیاری از افراد غیر کارشناس با ادعا کذب حتی به اخاذی از مشمولان اقدام کرده اند. مشمولان و خانواده های آنها تنها از مراجع قانون و موثق سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا مصوبات و مقررات را پیگیری کنند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399