چهارشنبه, 13 شهریور 1398 ساعت 15:05
کد خبر: 61293

بررسی چشم انداز بخش کشاورزی ایران در گزارش OECD

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بر اساس برآوردهای OECD، پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۸، صادرات ماهی و غذاهای دریایی به ۱۳۹هزار تن، صادرات گوشت به ۸۲ هزار تن، صادرات گوشت مرغ به ۷۵ هزار تن و صادرات پنیر به ۶۸ هزار تن برسد.

به نقل از معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران، OECD در گزارشی به بررسی چشم انداز بخش کشاورزی ایران پرداخته است. براساس نتیجه این گزارش، طی سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸، صادرات محصولات دامی و لبنی مورد بررسی در این گزارش شامل ماهی و غذای دریایی، گوشت، گوشت مرغ و پنیر ایران به ترتیب هرکدام با متوسط صادرات سالانه ۱۱۳هزار تن، ۸۱ هزار تن، ۷۲ هزار تن و ۳۵ هزار تن همراه بوده است و بیشترین مقدار صادرات را در این گروه محصولی داشته‌اند. بر اساس برآوردهایOECD ، پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۸، صادرات ماهی و غذاهای دریایی به ۱۳۹هزار تن، صادرات گوشت به ۸۲ هزار تن، صادرات گوشت مرغ به ۷۵ هزار تن و صادرات پنیر به ۶۸ هزار تن برسد.
- طی سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ ، تولید محصولات دامی و لبنی ایران مورد بررسی در این گزارش شامل شیر با ۶.۵ میلیون تن، گوشت با ۳ میلیون تن، کنجاله با ۲.۲ میلیون تن و گوشت مرغ با ۲.۱ میلیون تن همراه بوده و بالاترین مقدار تولید را در این گروه محصولی داشته‌اند. بر اساس پیش‌بینی صورت گرفته توسط OECD، در سال ۲۰۲۸ نیز همچنان این کالاها بیشترین تولید را در میان محصولات دامی و لبنی مورد بررسی در این گزارش خواهند داشت.
- واردات کنجاله و انواع گوشت ایران طی سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ از سایر کالاهای دامی و لبنی مورد بررسی در این گزارش بیشتر بوده و طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته توسط OECD در سال ۲۰۲۸ همچنان واردات این دو محصول از سایر اقلام این گروه بیشتر خواهد بود.
OECD
- شایان ذکر است گوشت گاو و گوساله و کره بیشترین رشد مصرف را در میان محصولات لبنی و دامی مورد بررسی در این گزارش در سال ۲۰۲۸ نسبت به متوسط سال‌های ۲۰۱۶-۲۰۱۸ خواهند داشت (به ترتیب ۲.۳ درصد و ۲.۱ درصد.) همچنین، در سال ۲۰۲۸ میزان رشد مصرف کنجاله، گوشت مرغ و گوشت گوسفند از میزان رشد تولید این محصولات بیشتر خواهد بود که می‌تواند گویای وابستگی این محصولات به واردات برای تامین نیاز داخلی باشد.
- طی سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸، در میان محصولات نباتی ذکر شده در این گزارش (به غیر از محصولات باغی)، متوسط صادرات سالانه سویا ۱۰۷ هزار تن و روغن‌های گیاهی ۵۶ هزار تن بیش از سایر اقلام بوده و بر اساس پیش‌بینی‌های OECD در سال ۲۰۲۸ همچنان سویا با ۱۱۲ هزار تن و روغن‌های گیاهی با ۱۲ هزار تن بیشترین مقدار صادرات را در این گروه محصولی خواهند داشت.
- طی سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ ، بیشترین تولید محصولات نباتی ذکر شده در این گزارش متعلق به برنج و شکر به ترتیب با مقدار تولید ۱.۹ میلیون تن و ۱.۸ میلیون تن است و طبق برآوردهای OECD در سال ۲۰۲۸ همچنان تولید این دو محصول نسبت به سایر محصولات نباتی بیشتر خواهد بود (شکر ۲.۵ میلیون تن و برنج ۲.۲ میلیون تن).
- شایان ذکر است در میان محصولات عنوان شده در این گزارش در سال ۲۰۲۸ رشد مصرف روغن‌های گیاهی (۲.۲ درصد و پنبه ۱.۷ درصد) از سایر محصولات این گروه بیشتر خواهد بود. همچنین ذکر این نکته ضروری است که در سال ۲۰۲۸ میزان رشد مصرف سایر دانه‌های روغنی، روغن‌های گیاهی و پنبه از میزان رشد تولید داخلی این محصولات نسبت به متوسط سالهای ۲۰۱۶-۲۰۱۸ بیشتر خواهد بود، لذا به نظر می‌رسد طی سال‌های آتی برای تامین نیاز داخلی این محصولات، نیاز به واردات افزایش یابد.
- با توجه به مغایرت برخی از آمارهای ارائه شده توسط OECD وFAO با آمارهای موجود در داخل کشور، پیشنهاد می‌شود بخش آماری وزارت جهاد کشاورزی و مرکز آمار نسبت به روزرسانی اطلاعات بارگزاری شده در سایت FAO اقدام نمایند.

منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399