یکشنبه, 17 شهریور 1398 ساعت 08:46
کد خبر: 61399

اطلاعات تکميلي

  • کارشناس مسکن و عضو اتحادیه مشاوران املاک:

تحول علمی در مشاوره املاک، شیوه خانه دار شدن مردم را تغییر می دهد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: عضو اتحادیه مشاوران املاک تهران با اشاره به اینکه زمان آن فرا رسیده است که شیوه خانه دار شدن در شهر های بزرگ را تغییر دهیم و به جای تخریب و نوسازی به سمت بازسازی پیش برویم، تاکید کرد: اتحادیه املاک باید به سمت علمی شدن و کارشناسی عمل کردن حرکت کند.

رضا حاجی علی بیگی، کارشناس مسکن در گفت و گو با روزنامه عصر اقتصاد بر لزوم متعادل سازی نرخ مسکن و جلوگیری از رکود آن توضیح داد:مسکن و اساسا صنعت ساختمان یکی از مهمترین صنایع اشتغال زا و تاثیرگذار بر موضوع اقتصاد ایران در سالهای اخیر بوده است.
از این رو تجربه ای گران بها در این صنعت و بازار آن در اختیار قرار دارد، این تجربیات را می توان جدای از مباحث فنی، کیفی و حتی شهری مورد ارزیابی قرار داد.
بازار مسکن طی 4 دهه گذشته همواره و در تمامی دولت ها به عنوان یک چالش مطرح بوده به نظر شما ریشه این مشکل در کجا است؟مقوله مسکن در کشور ما مقوله ای است که از قبل و بعد از انقلاب و در تمامی دولت ها مسئله بوده و هست اما تفاوتی که در این خصوص بین ایران و سایر کشورها وجود دارد، در وهله نخست نوع درآمد کشور ما است که نفتی بوده و بخش عمده درآمدی که از این طریق به دست آمده در بخش ملک و ساختمان سرمایه‌گذاری شده و مقوله مسکن برای ایرانیان همواره به عنوان یک دارای سرمایه ای به حساب آمده است، این در حالی است که در اکثر کشورهای پیشرفته و توسعه یافته اینگونه نیست، برای مثال در دهه 70 شمسی در تهران قیمت یک دستگاه خودروی پیکان با قیمت یک دستگاه آپارتمان کوچک یکخوابه برابری می کرد.
اما به مرور زمان اتومبیل تغییر هویت داد و به عنوان یک کالای مصرفی در نظر گرفته شد و در نتیجه تفاوت قیمت زیادی با ساختمان پیدا کرد؛ بدین ترتیب اتومبیل به دارای منقول و مسکن به دارای غیر منقول و سرمایه ای تبدیل شد.
یکی دیگر از دلایل این تغییر، نبود نگاه مترقی به مقوله تولید، نوآوری و فن آوری در بنگاههای اقتصادی ماست؛ به گونه ای که مثلا به مسکن به عنوان وثیقه در شرایط لزوم وام و تسهیلات تعلق می گیرد اما به پروژه، طرح، تولید و تجارت وامی تعلق نمی¬گیرد همچنین مسئله دیگر توسعه بازار مسکن در ایران، گستردگی و زیادی زمین در کشور است که باعث شده صنعت ساخت و ساز به جای حرکت در ارتفاع، در سطح حرکت کند و باعث بروز مشکلات حاشیه نشینی می¬گردد، به طوری که در آن زمان بلندترین برجی که در تهران وجود داشت برجهای آ. اس. پ و پلاسکو بودند، بنابرین این مسئله خود به عاملی مهم در افزایش هزینه های جانبی و زیرساختی در شهرسازی بدل شد.
این مسئله نشانگر آن است که باید آمایش سرزمینی برای ساخت و ساز داشته باشیم.
وقتی یک شهر را در سطح گسترش می دهیم، زیر ساخت و هزینه های زیادی را بر آن و شهروندان آن متحمل کرده ایم، حمل و نقل، ترافیک، جمع آوری زباله، معابر و هزاران شاخص و فاکتور دیگر در گسترش سطح شهری وجود دارد، اما وقتی در ارتفاع حرکت میکنیم این هزینه ها کاهش پیدا میکند و به همین دلیل در سرانه نرخ و قیمت ملک و زمین نیز تاثیر خواهد داشت و آنرا ارزانتر خواهد کرد.
اساس افزایش نرخ مسکن، افزایش نرخ زمین است و مهم ترین شاخص آن نرخ تمام شده خدمات و زیرساخت شهری است و البته فاکتورهای دیگری از قبیل تورم، نواسانات در بازار پولی، نرخ ارز، ثبات اقتصادی و .... نیز وجود دارد.
از سوی دیگر در ایران به ساختمان به چشم سرمایه ملی نگاه نمی شود به راحتی ساختمان ها برای نوسازی تخریب و از نو ساخته می شوند، بنابراین از این طریق سرمایه زیادی از بین میرود و هزینه های بسیاری به اقتصاد تحمیل می شود. این در حالی است که ما رشد اقتصادی خود را وابسته به صنعت ساختمان کرده و همین موضوع هزینه بر ساخت و سازهای مکرر نشان می دهد که صنعت ساختمان در ساختار کنونی خود به نقطه اشباع رسیده است.
بر این اساس ما باید رویکرد خود را نسبت به این مسئله تغییر دهیم و به ساختمان به چشم یک سرمایه ملی نگاه کنیم و صنایع خود را وابسته به صنعت ساختمان ندانیم.
از دیگر سو با توجه به اینکه ما در حال حاضر با کاهش نرخ رشد جمعیت رو به رو هستیم ولی با افزایش سن ازدواج و از بین رفتن خانوارهای متمرکز سنتی به خانوارهای کوچک و کوچکتر با افزایش تعداد خانوارها مواجه هستیم و در نتیجه هنوز به مسکن نیاز داریم. به عبارت ساده تر افزایش تقاضا داریم ولی از نظر ساخت و ساز های پر هزینه سنتی به نقطه اشباع رسیده ایم بنابراین بازار دچار عدم تعادلی شده که نمی توان آنرا با نگاه سنتی به تعادل برسانیم.
این نیاز به مسکن نیازمند امر مرتفع سازی است که خود به وجود اورنده برخی مسائل و مشکلات شهرسازی مانند نیاز به وجود پارکینگ است. برای مثال در گذشته در هر خانواده گاه حتی یک اتومبیل هم وجود نداشت اما در حال حاضر برخی خانوارها بیش از دو خودرو دارند؛ این درحالی است که اصول شهرسازی تدوین شده در ایران براین اساس است که هر واحد یک پارکینگ داشته باشد اما این قوانین دیگر پاسخگو نیستند و نیاز به اصلاح و بازبینی دارند.
چطور می توان همزمان برای حفاظت از سرمایه ملی با پدیده تخریب ساختمان‌ها برخورد کرد و هم پاسخگوی نیاز افزایش واحدهای ملکی در شهرهای مختلف بود؟
تحقق این امر در گرو پررنگ کردن نقش واسطه ها و مشاوران املاک است، به طوری که این حرفه به سمت تخصصی شدن سوق پیدا کند و به مشتریان و مراجعین بسته های خدماتی در سایه اصول علمی و روش‌های تحقیق ارائه شود. به طور مثال وقتی فردی برای مشاوره به یک واحد مشاور املاک مراجعه می کند این مشاور علاوه بر اطلاعات مربوط به اجاره یا خریدو فروش بسته خدماتی شامل بازسازی، حمل و نقل و حتی دکوراسیون را به مشتریان خود ارائه دهند این مسئله ضمن آنکه در مشتریان ایجاد رضایت می¬کند سبد درآمدی مشاورین املاک را گسترش داده در کنار آن اشتغال زای فراوانی نیز خواهد داشت.
همچنین مشاوران مسکن باید از طریق یک شبکه، به اطلاعات سازمان ثبت احوال و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و نیز شهرداری ها متصل باشند تا شناسنامه و تاریخچه یک ملک و مسکن برای فرد واضح و روشن باشد، بنابراین اتحادیه املاک نیز باید به سمت علمی شدن و کارشناسی نمودن سوق پیدا کند؛ لذا صنعت ساختمان سازی در ایران باید به سمت بازسازی ساختمان ها سوق پیدا کند نه تخریب و کوبیدن آن ها زیرا هر چه تخریب بیشتر باشد اتلاف و کاهش منابع بیشتری صورت می گیرد و اساسا تخریب با مسائل محیط زیستی هم خیلی سازگاری ندارد.
در حقیقت زمان آن فرا رسیده است که شیوه خانه دار شدن در شهر های بزرگ را تغییر دهیم و به جای تخریب و نوسازی به سمت بازسازی پیش برویم و اتفاقا در خصوص تامین اعتبارات لازم برای خرید ملک  هم امکان راحت تری برای دریافت تسهیلات وجود دارد و می توان با روشهای صحیح و به روز در خانه دار شدن خانه اولی ها گام برداشت.

آیا فکر میکنید اعضای تشکلهای در این زمینه با شما همکاری کنند؟

این مهم نیازمند یک برنامه ریزی 5 ساله است و باید فرهنگ ان ایجاد شود که نیازمند تدوین یک استراتژی دقیق و وجود امار و اطلاعات منسجم از یک مرجع رسمی است؛ همچنین تحقق چنین برنامه ای نیازمند بهره گیری از اصول فناوری اطلاعات است که به انگیزه ای قوی و افراد متخصص نیاز دارد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399