یکشنبه, 24 شهریور 1398 ساعت 12:09
کد خبر: 61554

اطلاعات تکميلي

  • دبیر انجمن صنفی تولید کنندگان بتن آماده:

ایمنی ساختمان ها قربانی شن و ماسه غیر استاندارد می شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد:دبیر کانون صنفی سراسری انجمن های تولید کننده بتن آماده و قطعات بتنی با تاکید بر لزوم رعایت استاندارد ملی اجباری 302 از سوی تولید کنندگان شن و ماسه گفت: به دلیل شن و ماسه غیر استاندارد مجبوریم از سیمان بیشتری در ساخت و ساز استفاده کنیم که این کار در دوام و استحکام بنا تاثیر منفی می گذارد.

محرم کریمی در گفت و گو با عصر اقتصاد در خصوص تاریخچه انجمن صنفی تولید کنندگان بتن آماده و قطعات بتن ایران گفت : 22 سال از تاسیس این انجمن می گذرد و در 23 سالگی آن قرار داریم و کانون صنفی سراسری انجمن های تولید کننده بتن آماده و قطعات بتنی سال 97 تشکیل شده است
 دبیر کانون صنفی سراسری انجمن های تولید کننده بتن آماده و قطعات بتنی ادامه داد : قطعات بتنی گستردگی و رده های مختلفی دارد که استاندارد تعریف کرده است  و   Sccو  RCCجزء معروف ترین آنهاست.
کریمی در خصوص واردات و صادرات این محصول اظهار کرد : این محصول  به دلیل فاسد پذیری 90 دقیقه قابلیت صادر و وارد ندارد و قطعات بتنی بسیار اندک در قالب کف پوش در بازه زمانی صادر شده است.
دبیر انجمن صنفی تولید کنندگان  بتن آماده و قطعات بتنی ایران در خصوص  تجهیزات و ماشین آلات  تولید این محصول افزود: کامیون ها و پمپ های انتقال بتن وارداتی هستند و «بچینگ پلانت ها »و ماشین آلات تولید قطعات بتنی هم واردتی وهم  تولید داخل هستند. 
وی در خصوص نوسانات ارزی و تاثیر آن بر این صنعت افزود : با توجه به اینکه اکثر ماشین آلات و دستگاه ها واراداتی هستند نوسانات ارزی در تعمیر و نگه داری تاثیر زیادی گذاشته است
وی ادامه داد : برای لاستیک ارز 4200 تخصیص دادند اما سهم هر کامیون تنها یک جفت لاستیک بود.
کریمی درخصوص این موضوع که بتن با مسایل زیست محیطی چقدر سازگار است گفت: ایران جزء 10 کشور تولید کننده گازهای گلخانه ای است و عمده این آلایندگی به خاطره کارخانه های سیمان است  و در ازای تولید یک تن سیمان ، یک تن مونوکسید کربن تولید می شود  و به علت اینکه به هیچ وجه شن و ماسه استاندارد در ایران نیست مصرف سیمان در بتن که گران ترین متریال بتن است از حد معمول بیشتر است چون باید کمبود شن و ماسه را بتن جبران شود
این فعال بخش خصوصی در خصوص مراحل تولید بتن افزود : سیمان در جامعه به صورت پودرمشاهده می شود و این سیمان از سنگ های سخت معدنی مانند سیلیس و سنگ آهن و سنگ آهک و خاک رس و گچ و این سنگ ها زمانیکه خردایش پیدا می کند در 1600 درجه دما در مرحله ذوب شدن تبدیل به گرانل می شوند
وی ادامه داد : این گرانل کلینکر نامگذاری می شود و کلینکرها بعد از آسیاب شدن پودر سیمانی می شوند که در دسترس داریم وسیمان  زمانیکه با آب مخلوط می شود و و این سیمان با سنگدانه و شن و ماسه و آب مخلوط می شود و تشکیل بتن می دهدودر شرایط عادی و نرمال حداکثر 90 دقیقه فرصت است و یکی از دلایل غیر صادرات و واردات بتن آماده این موضوع است
کریمی در خصوص مدت زمان مصرف بتن آماده گفت : بتن به دلیل حساسیتی که سیمان دارد بایدبا آب قابل شرب تهیه شود  و مانند محصولات دیگر نیست که فرآیند تولید و بسته بندی در کارخانه و برای توزیع هم تاریخ انقضا داشته باشد.
دبیر کانون صنفی سراسری انجمن های تولید کننده بتن آماده و قطعات بتنی در خصوص  اصلاح قانون حضور مهندسین و بازرسان بتن در بازه زمانی شب گفت: مشکلی که شرایط فعالیت در شب ایجاد می کند  تنها حضور افراد نیست بلکه بتن آماده از لحظه تولید مواد اولیه تا مصرف آن در هر مرحله با مشکل مواجه شود نامطلوب و بی کیفیتی محصول را رقم می زند وآزمایش های  بتن از لحظه بتن ریزی و نمونه گیری  که در آن محل انجام می شود حدود بیست و هشت روزطول  می کشد
وی ادامه داد : به دلیل این حساسیت ، حجم بتن ریزی در استان تهران زیاد است و امکان ندارد در ساعت مشخص شده بتن ریزی انجام شود به علت اینکه اول باید پمپ بتن در آنجا مستقر شود و بعد کامیون حمل بتن ارسال شود و حدود دو ساعت پرتی زمان خواهیم داشت.
کریمی خاطر نشان کرد : علاوه بر اینکه کسی نمی تواند مهندس ناظر و بازرس را مجبور کند تا شب در پروژه حاضر شوند و دقت کار پایین خواهد آمد و رانندگان سرعت و عجله بیشتری در  رانندگی خواهند داشت مهمتر از همه این ها این است که همسایه ها به علت سرو صدا شکایت می کنند .
وی در خصوص حل این موضوع اظهار کرد : از کارگروه مصالح ساختمانی و سازمان برنامه مصوبه اخذ شده است و به شورای فنی استان ارسال شده است که مصوبه فاسد شدن بتن را دریافت شده است که با کامیون های حمل بتن باید مانند کامیون های  حمل مواد فاسد شدنی رفتارشود و  برای شورای ترافیک شهرداری تهران ارسال شود  که با اصلاح ماده 13آیین نامه تسهیلاتی را برای تردد کامیون های حمل بتن در روز در نظر گرفته شود.
دبیر انجمن صنفی تولید کنندگان بتن آماده و قطعات بتنی ایران در خصوص نظارت بر این محصول افزود: اداره ودر بازنگری این قانون نمونه برداری در محل پروژه انجام می شود و یک ناهماهنگی وجود دارد.
وی ادامه داد: وزارت مسکن ، استاندار و شهرداری و نظام مهندسی در امر نظارت ورود پیدا می کنند در صورتی که بتن تحت استاندارد ملی اجباری ایران به شماره6044  است و متولی این کار فقط اداره استاندار است.
این فعال بخش خصوصی  در خصوص تخلفات در تولید بتن افزود : سال گذشته با محوریت استاندارد 40 کارگاه غیر مجاز بتن آماده پلمپ شد و پرونده این متخلفین به دادگاه ارجاع داده شدکه حدود دو سال طول خواهد کشید و با جریمه 2 میلیون تومان به پایان خواهد رسید .
این فعال بخش خصوصی افزود : برای این مشکل راه حلی ایجاد شده است تفاهم نامه ای فی مابین معاونت معماری شهرسازی  شهرداری تهران و اداره کل استاندار استان تهران و سازمان نظام مهندسی استان تهران منعقد شد و کلیات این تفاهم نامه بازرسی در محل پروژه ها است ودر صورت عدم تایید بتن پایان کار و دستور توقف داده شود این عمل یعنی مصرف کننده از خرید بتن غیر استاندارد منع شود .
وی درخصوص تعطیلی واحدها در زمان رکود ساخت و ساز افزود : 25 درصد این صنف تعطیل و الباقی هم با ظرفیت حدود 60 درصد فعالیت می کنند.
دبیر انجمن صنفی تولید کنندگان  بتن آماده و قطعات بتنی ایران در خصوص انتظارات از نهادهای دولتی گفت: از سازمان های دولتی توقع خاصی نداریم و اولین انجمن که پیشنهاد خودبازرسی داده شده است ودر بازنگری 6044 و اصلاح و در تدوین آن حضور موثری داشتیم.
وی ادامه داد : در روند اصلاح بتن زمان حداکثر باشد و بوروکراسی ها و تغییر مدیریت ها روی فرایند تاثیر نگذارد.
کریمی درخصوص معضلات شن و ماسه در فرایند تولید بتن افزود : به علت اینکه شن و ماسه استاندارد تولید  نمی شود و زیان جبران ناپذیری ایجاد می کند با سیمان کمبود ماسه برطرف می شود اما دوام بنا را تحت تاثیرمنفی می گذارد.
وی ادامه داد : در این شرایط سیمان که آلاینده است بیشتر مصرف می شود و تا زمانی که شن و ماسه استاندارد نشود بتن واقعی استاندارد نخواهیم داشت. باید تولید کنندگان شن و ماسه استاندارد ملی اجباری 302 را رعایت کنند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399