دوشنبه, 25 شهریور 1398 ساعت 08:00
کد خبر: 61645

املاک رویایی استانبول کابوس خریداران ایرانی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

موسی داداش زاده/ کارشناس مسایل اقتصادی ترکیه

عصراقتصاد: برخی از هموطنانمان با سودای زندگی بهتر یا حفظ سرمایه مالی خود  اقدام به خرید ملک در ترکیه و یا معاوضه با املاک خود می کنند غافل از اینکه حکایت این روزهای خرید ملک در ترکیه، همانند خانه‌ای روی آب است.

طی سال‌های گذشته، خرید ملک، اعم از ویلا یا آپارتمان در ترکیه به دغدغه برخی  ایرانیان تبدیل شده است. منشاء این دغدغه از سه حالت خارج نیست؛ اول، اخذ حق شهروندی و پاسپورت ترکیه. دوم، تشکیل زندگی بهتر در دیار عثمانی، سوم، حفظ سرمایه با خرید ملک در این کشور.
در هر سه صورت چنانچه بخواهید هم اکنون در یکی از شهرهای ترکیه اقدام به خرید ملک کنید، قطعا متضرر خواهید شد.
فرض بر آن است که یک ایرانی به قصد اخذ حق شهروندی اقدام به خرید ملک می‌کند.  در این صورت باید بر اساس جدیدترین قانون اعطای حق شهروندی در ترکیه از طریق خرید ملک، آپارتمان یا ویلایی به قیمت 250 هزار دلار (معادل دو میلیارد و 750 میلیون تومان) بخرد تا بتواند حق شهروندی را اخذ کند. چنانچه مبلغ مذکور برای خرید ملک فراهم نباشد با مبلغی در حدود 100 هزار لیره (200 میلیون تومان) و حتی کمتر از آن‌هم می‌توان در شهرهای ترکیه آپارتمان کوچکی خرید اما در این‌صورت، اعطای حق شهروندی دشوار می‌شود و فرد باید سختی‌های طاقت فرسایی را پشت سر بگذارد تا به هدف مورد نظر خود برسد.
اما این پایان ماجرا نیست؛ شما ملکی در ترکیه خریده‌اید اما به دلایل زیر، قطعا متضرر خواهید شد. 
  1. کاهش تقاضای مسکن ناشی از خروج پناهندگان سوری
بررسی آخرین خبرها از ترکیه حاکی از عزم دولت برای بازگرداندن پناهجویان سوری به کشورشان است که قطعا و حتما تاثیر جدی بر قیمت مسکن خواهد گذاشت. چه اینکه قبل از شعله‌ور شدن جنگ در سوریه، مبلغ اجاره یک واحد 70 متری در مرکز استانبول ماهانه بین 400 تا 500 لیره بود اما سرازیر شدن آوارگان سوری، موجب افزایش تقاضا برای بخش مسکن شد و  قیمت اجاره همان واحد را 100 درصد افزایش داد. حال که آتش جنگ در سوریه رو به خاموشی است انتظار آن می‌رود تا پناهندگان به کشور خود بازگردند و از این رهگذر قیمت خرید و اجاره ملک در ترکیه کاهش یابد.
بر اساس آمار رسمی منتشر شده از سوی خبرگزاری آناتولی، تا پایان سال 2017 تعداد 3 میلیون و 506 هزار و 532 نفر پناهجوی سوری در شهرهای ترکیه مستقر هستند که حدود 600 هزار نفر آن فقط در استانبول زندگی می‌کنند. حال آنکه خروج 600 هزار پناهنده سوری از استانبول (پایتخت اقتصادی ترکیه) آنهم در وضعیتی که اکثر پروژه‌های ساختمانی این شهر بدون مشتری و خالی مانده، موجب کاهش شدید تقاضا برای مسکن شده و نهایتا کاهش قیمت مسکن را در پی دارد.
اولین جرقه بازگرداندن پناهجویان سوری در شهر استانبول زده شد؛ اکرم امام اوغلو (شهردار جدید استانبول و عضو حزب جمهوری خلق) که همواره از منتقدان جدی اردوغان به شمار می‌رود پس از به قدرت رسیدن در منصب شهرداری استانبول، در اولین اقدام خود خواهان اخراج پناهندگان سوری از استانبول شد که واکنش‌های متفاوتی در پی داشت.
  1. پیشی گرفتن عرضه از تقاضای مسکن در ترکیه
بررسی میدانی در شهر استانبول حاکی از فروش نرفتن پروژه‌های مسکونی و خالی ماندن آپارتمان‌ها در مناطق مختلف است. طی سال‌های اخیر شرکت‌های مختلفی اقدام به ساخت پروژه‌های مسکونی و تجاری در نقاط مختلف استانبول کردند که منجر به توسعه ساخت و ساز و افزایش واحدهای ساختمانی در مناطقی همچون اسن یورت، هالکالی، آوجیلار، پندیک و توزلا (بخش آسیایی استانبول) شد. حال آنکه بررسی ها نشان می دهد اکثر واحدهای ساخته شده، بدون مشتری و خالی مانده است.
برای نمونه اکثر واحدهای پروژه سلنیوم در منطقه آتاکوی که سال 2017 به بهره‌برداری رسید، خالی مانده و فروش نرفته است. 
  1. شکنندگی اقتصاد ترکیه و افزایش هزینه‌های زندگی در شهرهای بزرگ
تغییر وضعیت اقتصادی ترکیه و تبدیل شدن از یک کشور تولید کننده به مصرف کنندگی، افزایش بدهی خارجی دولت، افزایش نرخ تورم و بیکاری، همچنین وابستگی اقتصاد به دلار، موجب افزایش هزینه‌های زندگی در شهرهای بزرگ شده است. از این‌رو در شهرهای بزرگ همچون استانبول شاهد مهاجرت معکوس هستیم. از این‌رو تقاضا برای خرید مسکن در این کلان شهر کاهش یافته و به تبع آن قیمت مسکن نیز در سراشیبی کاهش قرار گرفته است.
  1. نداشتن ارزش افزوده در خرید ملک
ممکن است یک ایرانی برای سرمایه گذاری اقدام به خرید ملک در ترکیه کند اما غافل آنکه طی سال‌های اخیر هزینه‌هایی همچون مالیات و حق اشتراک حامل‌های انرژی و ...، به قدری افزایش یافته که زندگی را بر اکثر شهروندان سخت کرده است. از طرف دیگر کاهش قیمت مسکن که ناشی از کاهش تقاضا است منجر به این خواهد شد که هیچ ارزش افزوده‌ای از طریق خرید ملک نصیب خریدار نشده بلکه زیان آور نیز باشد.
مراقب تبلیغات تهاتر ملک در ایران و ترکیه باشید
اخیرا در فضای مجازی تبلیغاتی با عنوان «تهاتر ملک در ایران و ترکیه» شکل گرفته که هدفش معاوضه ملک در ایران با ترکیه است. شنیدن نام ترکیه می‌تواند برای برخی از ایرانیان ناآشنا به مسائل اقتصادی و اجتماعی ترکیه، جذاب باشد و از این رهگذر ذهن آنان را برای معاوضه ملک ترغیب کند. غافل از آنکه معاوضه ملک در این دو کشور حتما به ضرر ایرانیان منجر خواهد شد.
چرا که اولا قیمت ملک در ترکیه دستخوش تغییرات زیادی خواهد شد و روند کاهشی به خود خواهد گرفت و عملا خریدار ملک در ترکیه متضرر خواهد شد. دوم آنکه هزینه‌های سرسام آور زندگی در شهرهای بزرگ اجازه پس انداز به افراد را نمی‌دهد و شما مدام در حال کار و پرداخت بدهی خود به دولت هستید.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399