چهارشنبه, 27 شهریور 1398 ساعت 08:29
کد خبر: 61767

استدلالی عجیب برای توجیه گران کردن انرژی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

مسعود نیلی دستیارسابق اقتصادی رییس جمهور در گزارش پیرامون وضعیت مصرف در ایران نوشت: در حال حاضر کاهش سطح متوسط درآمد سرانه در اقتصاد ایران مساله‌ای عینی و ملموس است که مصرف را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد کاهش درآمد در مصرف اقلام خوراکی دیده می‌شود اما مصرف حامل‌های انرژی روند افزایشی داشته است.

وی در ادامه می نویسد: اگر شهروند ایرانی بداند با مصرف کمتر بنزین می‌تواند گوشت، برنج و اقلام خوراکی دیگر را بیشتر مصرف کند، این رفتار را انتخاب می‌کند اما مصرف کننده به عینه می‌بیند که با کاهش مصرف بنزین نمی‌تواند پولی در حد خرید گوشت به دست بیاورد. فاقد توجیه بودن این جایگزینی باعث می‌شود فرد همان کالاهایی را که به‌طور نسبی ارزان به دستش می‌رسد مانند گاز، برق، آب، بنزین و… بی‌محابا مصرف کند.
استدلالی که دستیار سابق اقتصادی رئیس جمهور مطرح می کند نشان از تحرک دوباره جریانی است که افزایش قیمت حاملهای انرژی را در دولت دنبال می کرده اند.
متاسفانه در اثر فشار تحریم ها و سیاستهای ضد تولیدی که همین جریان به دولت تحمیل کرده، دولت نیز نسبت به افزایش قیمت حاملهای سوخت و انواع انرژی تمایل دارد ولی به دلیل فشار بی مهابای تورم و ترس از تبعات اجتماعی دست به چنین اقدامی نزده است. اما یادداشت فوق به قلم دستیارسابق اقتصادی رییس جمهور نشان میدهد که دوباره باب چنین مباحثی در درون بدنه دولت داغ شده و با توجه به کارگیری مجدد سامانه سوخت، طرفداران شوک درمانی احساس می کنند که بستر لازم برای گران کردن بنزین و دیگر حاملهای انرژی را در اختیار دارند. استراتژی گروه فوق این است که در گام بعدی سقف مصرف درنظر گرفته شده برای خودروها در کارت سوخت و میزان مصرف دیگر حاملها را در نظام پلکانی مصرف را کاهش دهند در گامهای بعدی با اجرای نظام دو نرخی در عمل قیمت سوخت را گران کنند.
فارغ از آنکه این روند ممکن است، باید گفت آنچه که به قلم مسعود نیلی منتشر شده تفسیری یکسویه وبی توجه به جامعه تحت فشار امروز است. وی از یکسو می نویسد کاهش درآمد باعث افت مصرف مواد خوراکی شده است ( که نتیجه آن سوء تغذیه است ) و از سوی دیگر در فحوای کلام خود می گوید باید سوخت گران شود تا مردم ترجیح دهند به جای مصرف بنزین مواد غذایی خریداری کنند!
اما سوال اینجاست که آیا ایشان فراموش کرده اند که همیشه با افزایش قیمت بنزین تمام کالاها به صورت تساعدی گران می شوند؟ آیا ایشان می توانند توضیح دهند، چطورمردمی که امروز نمی توانند با سطوح فعلی قیمتها مواد غذایی خود را تهیه کنند، با افزایش قیمت بنزین و دیگر حاملهای انرژی (که بلافاصله بر سطوح قیمتی اثر گذار است) امکان انتخاب بین سوخت یا غذا را خواهند داشت؟ اصلا توان خریدی برای مواد غذایی خواهند داشت که بین سوخت یا خوراک یکی را انتخاب کنند؟
جای تاسف بیشتر آنجاست که اگر چنین استدلالی در بازی با فاکتورهای اقتصادی از سوی چهره ای ناشناس بیان می شد به طور قطع می توانستیم گوینده را به عنوان یک تئوریسین براندازی نرم و یا تجزیه طلب، محاکمه کنیم.
در پاسخ به این قلم فرسایی باید گفت راه حل بحران کاهش قدرت خرید مردم در شرایط کنونی هرچه باشد افزایش قیمت سوخت نیست. در ساختار اقتصادی که تمامی عوامل مخل تولید مولد است؛ افزایش قیمت سوخت مانند افزودن شعله زیر زود پز در حال انفجاری است که خروجی بخار آن هم مسدود شده است. تنها راه برای عبور از بحران تسهیل قوانین ناظر بر تولید و بهبود فضای کسب و کار است، کاری که بیشتر از بودجه نیاز به اراده دارد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399