چهارشنبه, 27 شهریور 1398 ساعت 09:43
کد خبر: 61776

اطلاعات تکميلي

  • رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی:  

تاب آوری بیمارستان ها دغدغه اصلی مسولین شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصر اقتصاد: رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: در آستانه انتخابات مجلس هستیم ؛ بنابر این مردم باید از نمایندگان حوزه انتخابیه خود به جای احداث بیمارستان جدید بخواهند که به موضوع مقاوم‌سازی و تاب‌ آوری بیمارستان‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشند.

محمد شکرچی زاده، رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی  روز گذشته  در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: ۲۵ شهریور سالگرد زلزله طبس است که نزدیک به ۱۸ هزار نفر در کشور جان خود را از دست دادند. در ایران هر ۱۰ سال یک بار زلزله ای با بزرگای ۷ ریشتر رخ می دهد که همه آنها خوشبختانه در شهرهای کوچک و زیر ۱۰۰ هزار نفر رخ داده است.
وی ادامه داد : اگر زلزله سال ۹۶ سرپل ذهاب که ۶۰۰ کشته داشت در شهرهای بزرگ و یا کلان شهرها رخ می داد، خسارات آن صدها یا هزاران برابر زلزله استان کرمانشاه بود.
وی با بیان اینکه تأسیسات مهمی مانند بیمارستان ها در زلزله ها از اهمیت بالایی برخوردارند، گفت: متأسفانه زلزله استان کرمانشاه نشان داد که بیمارستان های ما اعم از نوساز و قدیمی ساز، تاب آوری مناسبی در برابر زلزله ندارند. در کشور ما به موضوع تاب آوری بیمارستان ها پرداخته نشده است در حالی که در ژاپن در سال ۲۰۱۹ اعلام شد ۹۵ درصد بیمارستان های این کشور مقاوم هستند.
شکرچی‌زاده ادامه داد: در اسفند ماه امسال انتخابات مجلس در پیش است؛ بنابر این مردم باید از نمایندگان حوزه انتخابیه خود به جای احداث بیمارستان جدید بخواهند که به موضوع مقاوم‌سازی و تاب‌آوری بیمارستان‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه باید مقاوم‌سازی بیمارستان‌ها جدی گرفته شود تا بلافاصله بعد از زلزله بیمارستان‌ها به کار خود ادامه دهند، اظهار کرد: بعد از برجام موفق شدیم 500 دستگاه شتاب‌نگار از بهترین کشورهای تولیدکننده خریداری کنیم و 100 دستگاه شتاب‌نگار نیز نصب کنیم بنابر این با این اقدام می‌توانیم وضعیت خسارت و حرکت زمین را بعد از زلزله تبیین کنیم.
به گفته وی، در قانون برنامه ششم توسعه دولت باید 1000 دستگاه  جدید شتاب‌نگار خریداری کند.
شکرچی زاده درباره پیوست ششم آئین نامه مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله (آئین نامه ۲۸۰۰)، ادامه داد: در این پیوست امکان مقاوم سازی نماها و دیوارها و دیگر بخش های غیر سازه ای ساختمان نیز لحاظ شده است. در حالی که تا پیش از این آئین نامه ۲۸۰۰ صرفا به مقاوم سازی بخش های سازه ای ساختمان به خصوص اسکلت می پرداخت و خوشبختانه بررسی های ما نشان می دهد ۸۰ درصد اسکلت ساختمان های ساخته شده در سالهای اخیر، این آئین نامه را رعایت می کنند که نمونه آن کاهش شدید تلفات در زلزله سرپل ذهاب به دلیل رعایت این آئین نامه بود.
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: در بخش های غیر سازه ای، آئین نامه ای نداشتیم و دیدیم در زلزله استان کرمانشاه، ساختمان ها عمدتاً از بخش های غیر سازه ای مانند نما و دیواره ها، دچار آسیب شده اند.
به گفته این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی پیوست ششم آئین نامه ۲۸۰۰ امروز به ادارات کل راه و شهرسازی استان ها و سازمان های استانی نظام مهندسی ساختمان ابلاغ شد.
وی با بیان اینکه برخی سازنده ها معتقدند رعایت این آئین نامه هزینه ساخت و ساز را افزایش می دهد، اظهار کرد: براساس برآوردهای ما رعایت پیوست ششم آئین نامه ۲۸۰۰ تنها دو درصد هزینه ساخت و ساز را افزایش خواهد داد اما جلوی خسارات زیادی را در صورت وقوع زلزله خواهد گرفت. به عنوان مثال در زلزله خردادماه کالیفرنیا با بزرگای بالای ۷ ریشتر تنها یک نفر کشته و ۲۵ نفر کشته شدند.
شکرچی زاده با بیان اینکه در دهه گذشته سه حادثه مهم از جمله آتش ‌سوزی ساختمان پلاسکو، زلزله سال ۹۶ و همچنین سیل سال گذشته در ایران رخ داد و به دلیل آنکه موضوع تاب آوری و مقاوم‌سازی در این حادثه‌ها رعایت نشده بود، شاهد وقوع خسارت‌های بسیار گسترده شدیم بنابر این باید با رعایت این قانون در ساخت و ساز‌ها از وقوع چنین حادثه‌ای در کشور جلوگیری کنیم.
همچنین احسان اثنی عشری در این نشست خبری در خصوص کنفرانس تاب آوری بیمارستان در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، اظهار کرد: به دنبال تغییر نگاه نظام مهندسی ساختمان از بحث مقاوم سازی به سمت تاب آوری هستیم.
وی با بیان این که در کنفرانس مذکور بحث های پژوهشی با حضور کارشناسان داخلی و خارجی برگزار می شود، گفت: دو میزگرد در این کنفرانس برگزار می شود که یکی از آنها استفاده از فناوری های نوین برای مقاوم سازی بیمارستان هاست، بر اساس بررسی های عمومی صورت گرفته توسط وزارت بهداشت میزان قابل توجهی از بیمارستان های دولتی در برابر زلزله آسیب پذیر هستند.
اثنی عشری ادامه داد: تا کنون 12 بیمارستان دولتی مقاوم سازی شده و در مجموع حدود 50 درصد از بیمارستان های دولتی کشور در برابر وقوع زلزله آسیب پذیر هستند
همچنین اسماعیل فرزانگان، مدیر شبکه ملی شتاب نگاری زلزله در این نشست  خبری با بیان اینکه پایه‌ریزی ما برای ایجاد شبکه شتاب نگاری سال ۵۲ صورت گرفته است، گفت: بعد از وقوع زلزله‌هایی از جمله رودبار و طبس توانستیم با رایزنی‌های صورت گرفته ۲۷۰ شبکه شتاب نگار زلزله را در مناطق زلزله خیز نصب کنیم.
وی گفت: بعد از وقوع زلزله رودبار هزار و ۲۳۸ دستگاه شتاب نگار دیجیتال را جایگزین دستگاه‌های شتاب نگار قبلی کردیم.
مدیر شبکه ملی شتاب نگاری زلزله ادامه داد: در سال ۱۳۹۶ بعد از ۲۵ سال که ۸  سال از عمر دستگاه‌های شتاب نگار زلزله می‌گذشت زلزله سهمگین سر پل ذهاب رخ داد، این در حالی بود که ما پیش از این بر نوسازی واحد‌های مسکونی و همچنین دستگاه‌های شتاب نگار  هشدار داده بودیم.
فرزانگان افزود: با همت مسئولان در تأمین اعتبار توانستیم با سازندگان درجه اول در ۲ مرحله اقدام به خریداری دستگاه‌های شتاب نگار کنیم به طوری که بیش از ۵۰۰ دستگاه شتاب نگار را تهیه  و وارد کشور کرده‌ایم. همچنین ۱۶۱ دستگاه شتاب نگار آنلاین هم از طریق سیستم‌های کلی وبه صورت برخط میزان شدت زلزله را اعلام می‌کنند.
مدیر شبکه ملی شتاب نگاری زلزله با بیان اینکه از طریق این دستگاه‌ها بعد از وقوع زلزله می‌توانیم نقشه‌های پاسخ زلزله و ارزیابی آن‌ها را تهیه کنیم، گفت: تمامی این نقشه‌ها در اختیار مدیریت بحران قرار می‌گیرد و آن‌ها بلافاصله بیشترین مناطقی که زلزله در آن‌ها رخ داده است را مشخص می‌کند.کمتر از ۱۰ دقیقه می‌توانیم با استفاده از این دستگاه‌ها نقشه‌های مراکز وقوع زلزله و میزان ریشتر آن‌ها را مشخص کنیم.
فرزانگان تأکید کرد: متأسفانه در چند سال گذشته توجه چندانی به ایجاد این مراکز نمی‌شد، اما هم‌اکنون با تأمین اعتبار و منابع مالی اقدام به خریداری دستگاه‌های جدید شتاب نگار زلزله کرده‌ایم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399